Obecnie ścisłą ochroną objęta jest jedynie niewielka część tego kontynentu – zaledwie 0,02% jego powierzchni. Realizowany przez pięć lat program ma na celu zwiększenie tej liczby, umacniając jednocześnie pozycję Polski jako aktywnego uczestnika badań naukowych na Antarktyce.
Nauka i biznes dla klimatu
– Zaangażowanie w ten unikalny projekt odzwierciedla naszą strategię zrównoważonego rozwoju oraz priorytety ORLENU, takie jak wsparcie polskiej nauki, wdrażanie innowacyjnych technologii i realizację działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu – podkreśla Lidia Kołucka, Dyrektor Wykonawcza ds. Sponsoringu ORLEN. – Współpraca biznesu i nauki otwiera nowe możliwości w zakresie poszerzania wiedzy i budowania wartościowych inicjatyw. Antarktyka ma ogromne znaczenie dla globalnej równowagi klimatycznej, a my chcemy wspierać badania, które pomagają ją chronić – dodaje.
CZYTAJ TAKŻE: KGHM poważnie myśli o budowie kopalni soli nad Zatoką Pucką

Nowoczesny sprzęt i większe bezpieczeństwo badań
Dzięki współpracy zakupiony zostanie nowoczesny sprzęt niezbędny do badan w trudnym terenie. Jest to m. in. łódź ratunkowa typu Sea Rescue and Assistance, skutery śnieżne oraz najnowszej generacji drony, które umożliwią eksplorację i dokumentację niedostępnych dotąd rejonów.
– Współpraca z Orlenem i Fundacją Orlen, w tym zakup specjalistycznego sprzętu, otwiera przed polskimi naukowcami nowe możliwości badawcze. Zwiększy również bezpieczeństwo pracy naukowców z całego świata prowadzących swoje badania i monitoringi w zasięgu Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego, zarządzanej przez IBB PAN od 2012 roku. Należy pamiętać, że to dzięki ich aktywności społeczność międzynarodowa nieustannie otrzymuje bezcenne dane na temat tempa topnienia lodowców, dynamiki klimatu czy zmian wielkości populacji poszczególnych gatunków antarktycznych zwierząt i roślin. Nasza współpraca z całą pewnością przyczyni się do poszerzenia wiedzy na temat ekosystemu antarktycznego, a finalnie może doprowadzić do sprawczego udziału Polski w ochronie tego wyjątkowego miejsca na naszej planecie – powiedział Dyrektor IBB PAN prof. Jarosław Poznański.
CZYTAJ TEŻ: Rekordowy rok Orlenu. Najwyższa produkcja energii i wielomiliardowe inwestycje
Ochrony bioróżnorodności i badania z powietrza
W ramach projektu przeprowadzona zostanie również szczegółowa inwentaryzacja Ostrowi Ptaków i Bioróżnorodności (IBAs). Monitorowanie populacji ptaków to jeden z najważniejszych wskaźników zmian klimatycznych i element wczesnego ostrzegania o zagrożeniach dla środowiska naturalnego.
– Dodatkową, równie kluczową składową finansowanego sprzętu będą Bezzałogowe Systemy Powietrzne najnowszej generacji, potocznie zwane dronami, które pozwolą na wiele zaskakujących odkryć w dziewiczych rejonach Wyspy Króla Jerzego. Przybliży nas to do objęcia tych obszarów szczególną troską, co pozwoli uchronić je przed zintensyfikowaną w ostatnich latach obecnością człowieka w Antarktyce i zachować w ich naturalnej formie dla przyszłych pokoleń – podkreśla kierownik projektu dr hab. Robert Bialik, prof. PAN.
Edukacja i inspiracja dla młodego pokolenia
Ważnym elementem programu będą również działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży w Polsce. ORLEN wesprze realizację filmu dokumentującego projekt, relacje z ekspedycji, organizację wydarzeń naukowych oraz specjalnych zajęć w szkołach. Inicjatywa ma na celu przybliżenie młodym ludziom znaczenia Antarktyki i roli badań polarnych dla znaczenia ochrony klimatu.
Napisz komentarz
Komentarze