Konkurs o Laur Czerwonej Róży 2025. To już 49. edycja
Czerwona Róża to od wielu lat symbol doskonałości i piękna, intelektu, zwycięstwa młodości, pamięci i duchowego związku ludzi. Ale to przede wszystkim wybór najlepszego z najlepszych. Laureat może być bowiem tylko jeden. Ale tak naprawdę w tym konkursie nie ma przegranych. Bo wszyscy studenci, którzy stanęli w szranki o Czerwoną Różę, mają świetlaną przyszłość przed sobą.
W tym roku to już 49. edycja konkursu o Laur Czerwonej Róży. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w sobotę, 24 maja w Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku.
- Ubiegłoroczną laureatką była Julia Opalińska z Akademii Sztuk Pięknych.
Mateusz Klebba laureatem Czerwonej Róży 2025!
Teraz o laur Czerwonej Róży ubiegało się siedmioro studentów:
- Martyna Rogowska – SWPS,
- Bartosz Wiśniewski – Akademia Muzyczna w Gdańsku,
- Maja Daroszewska – Politechnika Gdańska,
- Aleksandra Cupta – Uniwersytet Gdański,
- Monika Żywiecka – Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku,
- Mateusz Klebba – WSAiB
- i Marta Miller – Gdański Uniwersytet Medyczny.
- W 2025 roku laureatem tej nagrody został Mateusz Klebba – student V roku prawa Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu.
To pasjonat etnografii, w szczególności kultury, zwyczajów oraz tradycji Kaszub i Pomorza. Dwukrotny laureat Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla studentów. Wydał też recenzowaną monografię naukową prezentującą 6 tysięcy ludowych mian grzybów wraz z opracowaniem etnomykologicznym. Jest zdobywcą II i III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im J. Drzeżdżona, zdobywcą I miejsca w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Literackim Błękitna Struna, członkiem Rady Języka Kaszubskiego, który odpowiada za tworzenie terminologii prawnej oraz administracyjnej, redaktorem naczelnym Zeszytów Literackich wydawanych po kaszubsku i długo by jeszcze można było wyliczać.

Rektor WSAiB dr Tomasz Białas, słysząc gratulacje, skromnie mówi, że to sukces studenta, ale cała uczelnia się z tego cieszy. Na pytanie – czy wiedzieli, że mają kogoś tak utalentowanego i społecznie zaangażowanego na uczelni – odpowiada:
Oczywiście, nasz laureat podczas odbierania nagrody opowiadał, że on sam w siebie nie wierzył. Sądził, że nie ma szans, więc nie wystartuje. Ale pani dziekan dr Izabela Nakielska namówiła go. Złożył dokumenty, a dzisiaj odbiera nagrodę Czerwonej Róży. I jak słyszeliśmy, wygrał w sposób zdecydowany. Z czego bardzo się cieszymy.
dr Tomasz Białas / rektor WSAiB
Sam laureat Mateusz Klebba mówi, że emocje tuż po odebraniu nagrody są tak wielkie, iż tak naprawdę trudno mu zebrać słowa.
Nie spodziewałem się nagrody, choćby dlatego, że nigdy w historii Czerwonej Róży laureatem nie został student uczelni niepublicznej. To pierwszy taki przypadek. Radość jest wielka, ale odczuwam ciężar odpowiedzialności, która wraz z nagrodą na mnie spoczęła.
Mateusz Klebba / laureat konkursu o Laur Czerwonej Róży 2025
Zapytany o zainteresowanie Kaszubami, odpowiada, że cieszy go to, iż jest następcą profesora Jerzego Tredera, który był jednym z inicjatorów powstania Rady Języka Kaszubskiego. Mateusz Klebba jest jej najmłodszym członkiem. A profesor Treder też był kiedyś laureatem tego konkursu.
Na inne pytanie, co młodego człowieka pociąga w tej kaszubskiej historii, odpowiada:
– Nie wiem, czy to można nazwać pociąganiem, to raczej część mojej tożsamości. I nie da się o mnie opowiedzieć, nie mówiąc, że jestem Kaszubą.
Mateusz Klebba w nagrodę otrzymał samochód.
Naukowe Koło Chemików Uniwersytetu Gdańskiego laureatem Czerwonej Róży 2025!
Tradycyjnie też wybrano najlepsze koło naukowe. Zostało nim Naukowe Koło Chemików Uniwersytetu Gdańskiego. Nagroda za to osiągnięcie to 15 tys. złotych.
Zwycięzcom gratulujemy!
Napisz komentarz
Komentarze