Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Lewica i Zieloni chcą 100 tys. drzew dla Gdańska, ścieżek cienia i ogrodnika miejskiego

Projekt uchwały zawierającej systematyczne rozwiązania dotyczące zieleni miejskiej w Gdańsku przedstawili w środę 2 marca 2022 roku działacze Nowej Lewicy i Partii Zieloni. Pod pomysłem „Zadrzewiamy Gdańsk” zbierać będą podpisy mieszkańców. Chodzi m.in. o 100 tysiecy nowych drzew w mieście do 2050 roku, stworzenie „ścieżek cienia”, dedykowanej strony internetowej, urzędu ogrodnika miejskiego czy wprowadzenie corocznego posiedzenia Zielonej Rady Miasta Gdańska.
Nowa Lewica i Zieloni prezentują projekt uchwały Zadrzewiamy Gdańsk
Nowa Lewica i Zieloni prezentują projekt uchwały Zadrzewiamy Gdańsk | zdj. Jacek Wierciński

- W obliczu tak strasznej tragedii wiele zwykłych, normalnych działań, takich zwyczajnych wydaje się nie mieć żadnego sensu, być bez znaczenia. Jednak ostatnie dni pokazują, że właśnie bardzo ważna jest solidarność, społeczeństwo obywatelskie i właśnie działanie na rzecz wspólnego dobra i działając na rzecz naszego miasta, chcemy przedstawić państwu projekt uchwały obywatelskiej „Zadrzewiamy Gdańsk”, nad którą pracowaliśmy z naszymi ekspertami w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Wierzymy, że uchwała ta będzie stanowić ważne wsparcie dla naszego miasta, a proponowane przepisy ułatwią dbanie o zieleń i zapewnią lepszy dostęp do niej dla mieszkańców – powiedział Mikołaj Lewandowski z partii Zieloni.

- Myślę, że historia przez duże „h” nas nie powstrzyma, chcemy by podpisów było co najmniej 2 tysiące albo o wiele więcej. Natomiast oczywiście trudno w tej chwili składać deklaracje dotyczące liczb czy harmonogramu z uwagi na to, co dzieje się dookoła – zastrzegł dr Tomasz Larczyński z partii Razem. - To, co się dzieje dookoła nas to element pewnej ideologii, która chce zniszczyć wszystko to, na czym się opiera nasz świat – na pewnym zaufaniu, tolerancji, dyskusji, demokracji i także na ochronie środowiska. Putin tego nienawidzi. Putin nienawidzi całego tego pakietu, który jest wartością Zachodu, którym gardzi, który uważa za coś słabego, a my także przez to, składając właśnie w tym momencie projekt tej uchwały, chcemy powiedzieć: Putin pi***ol się – dodał.

Podpisy zbierane będą m.in. na gdańskiej Manifie zaplanowanej na godzinę 14.00 w niedzielę 6 marca 2022 roku pod Ratuszem Głównego Miasta przy ul. Długiej oraz w okolicach rodzącego kontrowersje zadrzewionego miejsca w Brzeźnie, gdzie władze miasta chciałyby hotelowej inwestycji.

Więcej na temat planu dla nadmorskiej części dzielnicy: WSA unieważnił plan dla Brzeźna. Władze Gdańska nie zgadzają się wyrokiem

Jolanta Banach, członkini zarządu regionu pomorskiego Nowej Lewicy omawiając projekt uchwały zaznaczyła: - Tam jest jeszcze taki ważny zapis, który mnie – mieszkańce Suchanina, coraz bardziej zabetonowanego odpowiada po prostu w niewyobrażalny sposób. Mianowicie od miejsca zamieszkania do powierzchni zielonej, która przynajmniej wynosi jedną czwartą hektara ma być odległość nie większa niż 1 kilometr. My na Siedlcach, Suchaninie bardzo na to czekamy.

- To jest krok milowy w kierunku uczynienia z Gdańska zielonego miasta  – przekonywał Cyprian Mrzygłód z Nowej Lewicy. - Młodzi, niezależni zupełnie aktywiści ekologiczni, proklimatyczni, prośrodowiskowi już zadeklarowali zaangażowanie i już dzisiaj od pierwszego dnia będzie można nas zobaczyć w Gdańsku, jak będziemy zbierać podpisy. Szczerze mówiąc, nastroje są takie, że wszystkie podpisy wymagane, nie wszystkie które zbierzemy, ale wszystkie wymagane [300 dop.red.] może uda się zebrać już dzisiaj – dodał.

Najważniejsze postulaty zawarte w projekcie uchwały:

  • 100 tysiecy drzew dla Gdańska – czyli nasadzenia 3 tysięcy każdego roku do 2050 r. z udziałem mieszkańców i akcją edukacyjną
  • Ścieżki cienia – w miejsca tzw. betonowych patelni (pozbawionych zieleni fragmentów przestrzeni publicznej), które zostaną zaznaczone na przygotowanej mapie mają trafić nowe sadzonki, które zapewnią obniżenie temperatury w upalne dni i osłonę przed słońcem
  • Urząd ogrodnika miejskiego – jedna osoba odpowiedzialna za zieleń, z którą można się w tej sprawie kontaktować, otwarta m.in. na głosy gdańszczan i organizacji pozarządowych
  • Standardy opieki nad zielenią – ma to zapobiec np. usychaniu drzew i przygotować systemowe wytyczne w tej kwestii
  • Zielona Rada Miasta – otwarte dla wszystkich mieszkańców, jedno w roku posiedzenie Rady Miasta Gdańska poświęcone w całości sprawom dbałości o tereny zielone i dyskusji na ten temat
  • Strona internetowa zawierająca wszystkie informacje na temat planów dotyczących zieleni w mieście (m.in. żeby mieszkańcy nie dowiadywali się o wycince drzew już po fakcie)

Przekonać władze Gdańska do inicjatywy mają podpisy mieszkańców, których 300 sprawi, że projekt rozpatrywany będzie przez RMG jako obywatelski. Jednak działacze zapowiadają, że zbiorą o ich o wiele więcej. Informacje na temat projektu dostępne są na stronie internetowej Zadrzewiamy Gdańsk, z której ściągnąć można również formularze do zbiórki podpisów, tutaj.

CZYTAJ TEŻ: Nowe nasadzenia w miejscu nielegalnej wycinki 55 drzew? Tego chcą radni KO z Gdańska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama