Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Pomorskie gminy zaoszczędzą dzięki wspólnym zakupom energii

Pomorskie samorządy muszą się liczyć z przyszłorocznymi podwyżkami cen prądu. Jednak dzięki wspólnym zakupom, realizowanym w OMGGS, ceny energii nie będą tak wysokie jak w innych województwach. Chociaż i tak wzrosną o ok. 30 proc.
prąd

Autor: Pixabay | Zdjęcie ilustracyjne

Według portalu businessinsider.com.pl, ceny prądu do oświetlenia ulic czy szkół w 2022 roku poszybują w górę o 50-70 proc. Najtańsze propozycje są średnio o połowę wyższe od stawek w mijającym roku. Ze wzrostem cen zakupu energii muszą się liczyć metropolitalne samorządy, ale dla tych, które przystąpiły do wspólnych zakupów, podwyżka nie będzie tak drastyczna. Już wiadomo, że w gdańskiej grupie zakupowej ceny dostawy energii elektrycznej wzrosną o ok. 30 proc.

Zakupy energii przez pomorskie samorządy. Umowa z nowym wykonawcą

Do wspólnych zakupów na kompleksową i rozdzieloną dostawę energii w grupie gdańskiej przystąpiło 71 metropolitalnych gmin i jednostek im podległych. Wśród nich są m.in. gminy: Cedry Wielkie, Kolbudy, Gniewino, Linia, miasta: Krynica Morska, Malbork, Nowy Dwór Gdański, Sopot, Gdańsk, Pruszcz Gdański, ale też: Gdański Ogród Zoologiczny, Hevelianum, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Port Lotniczy, ECS i gdański stadion.

Pierwszy raz samorządy miały możliwość wyboru, czy chcą kupować prąd w ramach usługi kompleksowej czy rozdzielonej, z osobnym zakupem oraz dostarczaniem. Dodatkowo skorzystaliśmy z nowości, która umożliwia dowolnemu dostawcy sprzedawanie prądu na jednej kompleksowej fakturze, niezależnie od grupy taryfowej.

Mariusz Sadłowski / koordynator ds. energetyki i środowiska OMGGS

– Dodatkowym elementem optymalizującym koszt zakupu energii było podjęcie szybkiej decyzji o ogłoszeniu postępowania, obserwując dynamiczne wzrosty cen energii na Towarowej Giełdzie Energii. Kolejnym krokiem będzie szersza analiza parametrów dystrybucji, w celu lepszego dostosowania taryf i mocy czynnej oraz kompensacji mocy biernej – mówi.

Umowa na kompleksową dostawę energii została zawarta po raz pierwszy z nowym wykonawcą, którym jest Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. Spółka w ramach zawartej umowy na 2022 r. dostarczy 76 MWh energii elektrycznej. Przetarg obejmował ok. 2700 punktów poboru, a jego wartość to ponad 64 mln zł. To o ok. 30 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

– W obliczu wciąż rosnących cen energii elektrycznej, musimy poszukiwać sposobów, aby optymalizować koszty związane z dostawą prądu – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Jednym ze sposobów, który stosujemy już od 10 lat, jest dokonywanie zamówień w imieniu całej grupy zakupowej. Takie działanie daje nam doskonałą pozycję negocjacyjną, dzięki czemu oferty mogą być korzystniejsze. W tym roku poszliśmy o krok dalej. Udało się nam przełamać wieloletnią dominację lokalnego dostawcy, i podpisać bardzo korzystną – zważywszy na niezwykle trudną sytuację na rynku energetycznym – umowę z nowym dostawcą, czyli spółką Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o.

W tym roku samorządy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot po raz 11. przystąpiły do wspólnych zakupów:

  • energii elektrycznej (kompleksowej i rozdzielonej),
  • gazu ziemnego,
  • oleju opałowego,
  • usług pocztowych,
  • paliwa.

Do tej pory dzięki wspólnym zamówieniom publicznym udało się zaoszczędzić ponad 150 mln zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama