Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Co dalej ze sprzedażą Lotosu? Apel do Daniela Obajtka: Sprawdź węgierskie media i zrezygnuj ze sprzedaży

To ostatnia chwila, by wstrzymać ten proces i wycofać z błędnej decyzji o wyprzedaży majątku Lotosu. To już nie jest sprawa wyłącznie rachunków ekonomicznych, czy społecznych. To kwestia racji stanu i obrony najżywotniejszych interesów Polski – mówi Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego na temat planów fuzji Orlenu z Grupą Lotos.
Swój udział w proteście zapowiedzili prezydenci Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Karnowski

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Marszałek Struk, prezydenci Gdańska i Sopotu oraz poseł Piotr Adamowicz zwołali wspólną konferencją prasową pod stacją Lotosu przy al. Zwycięstwa w Gdańsku, by zaapelować do rządu o wstrzymanie fuzji Orlenu z Lotosem. Ma to związek z polityką Węgier względem zaatakowanej Ukrainy. Ich zdaniem, w obliczu kolejnych symptomów ścisłej współpracy rządów w Budapeszcie oraz na Kremlu, Prawo i Sprawiedliwości powinno zaniechać planów w zakresie wyprzedawania majątku Grupy Lotos węgierskiemu koncernowi paliwowemu MOL. Temat zapowiadanej fuzji wybrzmiał na czwartkowej sesji Rady Miasta, podczas której radni koalicji KO-WdG pytali o moralny aspekt transakcji w obliczu rosyjskiej agresji. W poniedziałek (7.03.) samorządowcy wydali w tej sprawie wspólny apel do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa Jarosława Kaczyńskiego oraz prezesa Daniela Obajtka:

„Prezes Obajtek, ze ślepym uporem, realizuje ściśle polityczne wytyczne obozu rządzącego, wbrew rachunkowi ekonomicznemu i logice gospodarczej, ignoruje realia stanu wojny i blokady Federacji Rosyjskiej – piszą samorządowcy. - Kontynuacja procesu sprzedaży Lotosu, w sytuacji, gdy cała Europa zrywa wszelkie formy współpracy gospodarczej z obozem putinowskim, to gorzej niż zbrodnia, to błąd. Czy znów, jak w kwestii wymiaru sprawiedliwości, Polska będzie działać na przekór całej Unii Europejskiej, oddając 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii, za jednoroczną sumę zysków?”

Jacek Karnowski o Trybunale Stanu

- Jest jeszcze czas. To ostatnia chwila, by wstrzymać proces i wycofać z błędnej decyzji o wyprzedaży majątku Lotosu – mówił podczas konferencji marszałek Struk. - To już nie jest sprawa wyłącznie rachunków ekonomicznych czy społecznych. To kwestia racji stanu i obrony najżywotniejszych interesów Polski.

- Czy prezes Obajtek działa sam? Przecież to jest spółka skarbu państwa. Ma nad sobą wicepremiera Sasina, premiera Morawieckiego, którzy dzisiaj, mają usta i czyny, jak wierzę, wypchane pomocą Ukrainie, a z drugiej strony pchają Lotos w ręce Orbana, który jak widzimy, jest sojusznikiem Putina – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Przecież to Orban bardzo jasno powiedział, że nie wesprze Ukrainy militarnie, że nie przepuści konwojów. Powiedział więcej: w wywiadzie, który tydzień temu ukazał się w węgierskiej prasie, mówił że Europa i NATO są same sobie winne. Skoro rozpychają się na Wschód, to nie ma co się dziwić agresji Putina na Ukrainę. Czy to naprawdę jest strategiczny sojusznik Rzeczpospolitej Polski? To nie tylko chodzi o interes Gdańska i Pomorza. Tu chodzi o interes całego kraju. 

Według prezydenta Jacka Karnowskiego, sprzedanie Lotosu w obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej w Europie, spełnia przesłanki do postawienia w przyszłości politycznych decydentów przed Trybunałem Stanu. Z kolei poseł Adamowicz zwrócił się do prezesa Obajtka, by ten zapoznał się z przekazem węgierskich mediów na temat wojny na Ukrainie i zastanowił nad zasadnością planowanej transakcji. Przypomnijmy, że na mocy porozumienia PKN Orlen z MOL-em, węgierska spółka przejmie 417 stacji należących obecnie do Lotosu, z kolei Orlen stanie się właścicielem 185 stacji zlokalizowanych na Węgrzech i Słowacji.

Fot. Karol Uliczny

- W węgierskich mediach jest dużo o uchodźcach, o pomocy, którą Węgrzy niosą potrzebującym. Problem polega na tym, że nie znajdziemy tam obrazów zbombardowanych szpitali, szkół, obiektów cywilnych - mówi poseł Koalicji Obywatelskiej. - Nie mówi się tam o ofiarach, o tym ile osób zginęło, ile spłonęło budynków użyteczności publicznej. Niech prezes Obajtek to zobaczy i zastanowi się, co tak naprawdę robi. To jest jego psi obowiązek, by zobaczył jak sprzedawana jest tragedia na Ukrainie przez rządowe media na Węgrzech.

W piątek (3.03.) oświadczenie w sprawie transakcji wystosował także były prezes Lotosu, Paweł Olechnowicz. Podkreślił, że zarówno rząd, jak i społeczeństwo bardzo energicznie zareagowały na rzecz wstrzymania przez Rosję działań wojennych na Ukrainie, zarówno w formie sankcji, jak i pomocy militarnej. Jednocześnie zaznaczył, że odruchy humanitarne nie mogą wpływać na mądrość i twardość posunięć w kwestiach politycznych.

„Węgry przyjmują bardzo zachowawcze i niejednoznaczne stanowisko w stosunku do Rosji, która napadła na Ukrainę i bestialsko morduje ludzi gwałcąc wszelkie międzynarodowe standardy w tym prawa człowieka – pisze Paweł Olechnowicz. - Światowe firmy już zdecydowały o zakończeniu współpracy z firmami rosyjskimi wstrzymując również  do Rosji i Białorusi eksport. Tak zrobiły już: BMW poprzez wstrzymanie produkcji w Kaliningradzie i eksportu aut do Rosji, BP poprzez sprzedaż 20 proc. udziałów w firmie Rosneft, ale również ExxonMobile, Shell, Boeing, Apple i wiele innych potępiając agresję na Ukrainę. Szwajcarska firma Nord Stream 2 zwalnia pracowników i ogłasza upadłość. Nie możemy wyłamać się z tego potężnego międzynarodowego procesu. Rząd polski powinien niezwłocznie wstrzymać szkodliwy dla naszej gospodarki i groźny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski proces wyprzedaży Lotosu! Jego kontynuacja byłaby decyzją wywołującą nieodwracalne  skutki i godzące w interes Państwa”.

Oświadczenie samorządowców w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem

„My, samorządowcy Pomorza i Gdańska, w imieniu własnym i wielu obywateli naszych gmin, w obliczu przerażającej agresji federacji Rosyjskiej na wolną i niepodległą i demokratyczną Ukrainę, ze świadomością wszystkich konsekwencji politycznych, społecznych i gospodarczy, jakie ten bezprzykładny akt barbarzyństwa niesie za sobą dla Ukrainy, Polski, Europy i Świata, stanowczo apelujemy do rządu RP, prezydenta Andrzeja Dudy, przewodniczącego partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego i prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka o natychmiastowe wstrzymanie procesu wyprzedaży majątku Lotosu i wycofanie z operacji pozornego połączenia Orlenu i Lotosu, polegającego na oddaniu kontroli nad znaczną częścią polskiego rynku paliwowego w ręce podmiotów gospodarczy powiązanych politycznie bądź gospodarczo z putinowska Rosją i Białorusią.

Prezes Obajtek ze ślepym uporem, realizujący ściśle polityczne wytyczne obozu rządzącego, wbrew rachunkowi ekonomicznemu i logice gospodarczej, ignoruje realia stanu wojny i blokady Federacji Rosyjskiej. Kontynuacja procesu sprzedaży Lotosu, w sytuacji, gdy cała Europa zrywa wszelkie formy współpracy gospodarczej z obozem putinowskim to gorzej niż zbrodnia, to błąd. Czy znów jak w kwestii wymiaru sprawiedliwości Polska będzie działać na przekór całej Unii Europejskiej, oddając 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii, za jednoroczną sumę zysków? Czy 417 stacji benzynowych musi trafić w ręce węgierskiego MOL-a, który powiązany jest z kapitałem rosyjskim, pośrednio wzmacniając ten bankrutujący na naszych oczach rosyjski sektor gospodarki.”


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama