Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Akcja społeczna Zawsze Pomorze „Ratujmy nasze dzieci”. Są na pierwszej linii frontu. Jak wesprzeć nauczycieli?

Z każdym rokiem wzrasta liczba dzieci młodzieży cierpiących na depresję, co trzeci dzień śmiercią samobójczą umiera jedno polskie dziecko. Jak rozpoznać depresję u dziecka? Jak mu pomóc?
Srebrzysko, szpital psychiatryczny w Gdańsku, młodzież

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

To nauczyciele stają często na na "pierwszej linii frontu" walki z depresją najmłodszych.Trzeba ich jednak wesprzeć, dając broń w postaci wiedzy i szansę na znalezienie pomocy dla uczniów.

Przebywają z dziećmi nawet 8-10 godzin dziennie. To pan od wuefu i pani od matematyki może pierwsza zauważyć, że Julka często płacze, a Antek odsunął się od kolegów i krzyknął kiedyś w szatni, że nie chce już dłużej żyć. Tylko co zrobić z taką wiedzą? Kogo spytać, czy sytuacja staje się groźna? Gdzie znaleźć specjalistów?

- Postanowiliśmy wesprzeć pomorskich nauczycieli - mówi Anna Czarnowska, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku. - Nauczyciele boją się tych spraw. Chcemy ich zmobilizować, by byli czujni. Zorganizujemy w najbliższym czasie kilka konferencji, w powiatach i gminach, skierowanych do nauczycieli. Szkoły mogą liczyć na nasze wsparcie. Podpisaliśmy już z nimi umowy o współpracę.

W szpitalu na Srebrzysku słyszę, że najważniejsza jest profilaktyka. Istotne jest, by dzieci nie były kierowane od razu na oddział zamknięty w szpitalu Tam trafiają dzieci, w zagrożeniu życia, po próbach samobójczych.

- Kładziemy nacisk na wykrywanie tych pierwszych symptomów, by przeciwdziałać, a nie później leczyć - podkreśla Anna Czarnowska.

WIĘCEJ: Akcja społeczna „Zawsze Pomorze”. Ratujmy nasze dzieci – walczymy o pomoc psychiatryczną dla najmłodszych

Do dyspozycji nauczycieli są specjaliści z działającej przy gdańskim szpitalu na Srebrzysku Poradnia Psychologiczno-Psychoterapeutyczna dla Dzieci - telefon do rejestracji: 570 213 101. Na wyznaczenie terminu czeka się około siedmiu dni, a na podjęcie planu psychologiczno-psychoterapeutycznego - około miesiąca. W porównaniu z innymi placówkami są to naprawdę niedługie terminy.

Sprawa jest tym bardziej istotna, że pojawiają się już w szpitalu psychiatrycznym pierwsze dzieci uchodźców z traumą wyniesioną z obszarów wojennych. Są to kolejne, ciężkie i bardzo trudne wyzwania dla lekarzy i dla społeczeństwa.

Najbliższa konferencja dla nauczycieli „Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży" zostanie zorganizowana już w najbliższy poniedziałek, 21 marca w sali Niebo Polskie przy ul.Augustyńskiego 1 w Gdańsku, w godzinach 10-12.30.Zainteresowani mogą brać udział bezpośrednio w spotkaniu lub zapisywać się na transmisję online (Link do zapisów:https://app.evenea.pl/event/depresja/, link do wydarzenia: https://fb.me/e/2t71dDzl2.) . Uczestnictwo jest bezpłatne.

Wśród prelegentów znajdą się znani na Pomorzu specjaliści. Dr n. ekon. Mariusz Kaszubowski – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego przedstawi obecną sytuację w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, mówiąc o diagnozie problemów systemowych oraz proponowanych działaniach.

CZYTAJ: Jak rozpoznać depresję u ucznia? Konferencja dla pomorskich nauczycieli

Pandemia i zmiany systemowe a zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - to temat wykładu dr n. med. Izabeli Łuckiej, specjalistki psychiatrii i psychoterapii dzieci i młodzieży, psychoterapeutki, superwizorki Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, konsultantki województwa pomorskiego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. O statystyce samobójstw wśród dzieci i młodzieży do 18 roku życia opowie podkom. Beata Kurek, zastępczyni Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Gdańsku. Z kolei Monika Cybulska, Michalina Płotka – psycholożki, psychoterapeutki przedstawią zasady konstruktywnej profilaktyki jako wzmocnienia. ochrony zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci i młodzieży. W gronie prelegentów znajdzie się także Aleksandra Musielak – psycholożka, wicedyrektorka Morskiej Szkoły Podstawowej

Projekt „Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 i organizowany we współpracy z Pomorskim Urzędem Marszałkowskim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama