Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Grupa Ukraina [nl] w Komitecie Regionów spotkała się w Brukseli

Specjalne posiedzenie Grupy Ukraina w Komitecie Regionów odbyło się w Brukseli z inicjatywy prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Samorządowcy zaapelowali do Komisji Europejskiej o pomoc dla uchodźców i bezpieczne schronienie dla nich, także o ustalenie drogi do przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.
Grupa Ukraina, Komitet Regionów, Bruksela
(fot. materiały prasowe)

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że w czwartek, 3 marca na spotkaniu w Marsylii wszyscy członkowie Komitetu Regionów potępili agresję rosyjską na Ukrainę i wyrazili wsparcie dla mieszkańców tego kraju. Niezwłocznie ruszyła organizacja pomocy humanitarnej. Komitet Regionów zapewnia schronienie w swojej siedzibie przedstawicielom władz lokalnych Ukrainy, którzy nie mają swych biur w Brukseli. Powstała specjalna strona internetowa solidarności z Ukrainą, na której dodawane są kolejne funkcje, np. hub pomocy dla uchodźców w całej Unii Europejskiej.

Grupa Ukraina, Komitet Regionów, Bruksela
(fot. materiały prasowe)

Uczestnikiem spotkania Komitetu Regionów był mer Lwowa Andrij Sadowy. Opowiadał o trwającym każdego dnia ostrzale ukraińskich miast przez rosyjskiego agresora. Lwów stał się natomiast z dnia na dzień największym na świecie centrum przyjmowania uchodźców. 

– Można sobie wyobrazić, jak wygląda miasto, w którym nagle przybywa 200 tysięcy mieszkańców. Z tych 200 tysięcy, które przyjęliśmy, 50 tysięcy zostanie w naszym mieście. Już zarezerwowaliśmy działki, gdzie chcemy zbudować mieszkania dla tych ludzi. Trzeba będzie zbudować ponad milion metrów kwadratowych mieszkań. Liczymy na Państwa pomoc i nie prosimy tylko o dotacje, o dary – mówił Andrij Sadowy.

Potrzebne będą też niskooprocentowane kredyty na budowę wspomnianych mieszkań, mer szacuje potrzeby na 500 milionów euro.

Samorządy pomagają Ukrainie

Polscy samorządowcy opowiadali, co dzieje się w naszym kraju. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił o przybyciu do stolicy 300 tysięcy ludzi z Ukrainy, czyli tylko w czasie jednego miesiąca ludność Warszawy zwiększyła się o 15 procent. Powstały punkty recepcyjne, ośrodki informacyjne, udzielana jest pomoc medyczna, uchodźcy mają dostęp do darmowej edukacji, służby zdrowia i zabezpieczeń społecznych.

PRZECZYTAJ TEŻ: 240 podopiecznych domów dziecka z Ukrainy mieszka na Kaszubach

Od początku wojny z Ukrainy wyjechało już 3,8 miliona ludzi, najwięcej do Polski, ponadto do Rumunii, Słowacji, czy Mołdawii. W szczytowych dniach do Unii Europejskiej wjeżdżało każdego dnia około 200 tysięcy osób. Polowa spośród uchodźców to dzieci. Wszystkie państwa unijne udzielają wsparcia, pomoc dostarczana jest głównie drogą kolejową. Maksymalnie uproszczono procedury decyzyjne na temat pomocy humanitarnej. 

Komitet Regionów popiera Ukrainę

Komitet Regionów przyjął deklarację, w której m.in. wyraża swoje pełne poparcie dla narodu ukraińskiego, broniącego integralności terytorialnej, poszanowania prawa międzynarodowego, wolności i demokracji, czyli wartości, którymi dzielą się z obywatelami UE. Komitet z zadowoleniem przyjmuje szybką reakcję władz UE na kryzys wojenny i wzywa do jeszcze większego wsparcia dla Ukrainy. Informuje o uruchomieniu specjalnej platformy wymiany informacji między tymi państwami, które graniczą z Ukrainą i już przyjęły uciekinierów wojennych, a państwami dalej położonymi, które mają jeszcze możliwości przyjmowania uchodźców. Zdaniem samorządowców potrzebny jest dobrowolny mechanizm, który pozwoli burmistrzom i szefom regionów decydować o możliwości przyjmowania uchodźców u siebie. Deklaracja mówi ponadto, że celowe ataki na ludność cywilną stanowią zbrodnię wojenną, a porywanie urzędników państwowych i samorządowych stanowi naruszenie Konwencji Genewskiej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nowe kardiomonitory w UCK w Gdańsku pomogą leczyć uchodźców z Ukrainy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama