Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Film „Mistrz” z Piotrem Głowackim walczy o Złoty Glob

Film „Mistrz” gdańskiego reżysera Macieja Barczewskiego, z Piotrem Głowackim w roli głównej, walczy o nominację do Złotego Globu. To jedna z najgłośniejszych polskich produkcji tego roku, którą w kinach obejrzało ponad 200 tysięcy osób.
(Fot. Robert Pałka)

Mistrz jako jedyny polski film znalazł się na liście do Złotego Globu, ubiegając się o nominację w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”.

To niezwykle mocna i jednocześnie wzruszająca historia oparta na faktach, opowiadająca o pięściarzu z KL Auschwitz Tadeuszu Pietrzykowskim, pseudonim „Teddy”. Ponadczasowa opowieść o niezwykłym człowieku, o pasji, która ratuje życie i pomaga pokonać największe, niewyobrażalne zło. Tytułowy „Mistrz” – Tadeusz Pietrzykowski, postać autentyczna – to pięściarz, który zdobył tytuł Mistrza Wszechwag obozu koncentracyjnego Auschwitz, i który pięściami wywalczył sobie życie. Boksował dla rozrywki esesmanów i dla chleba. Za wygrany pojedynek dostawał jedzenie, którym dzielił się z innymi. Jego zwycięstwa dawały jednak coś więcej – przynosiły otuchę pozbawionym nadziei, wycieńczonym współwięźniom, którzy mogli zobaczyć, jak „Polak pokonuje Niemca”. W miejscu zagłady „Teddy” stał się symbolem nadziei na zwycięstwo.

Reżyserem tego ciekawego obrazu jest Maciej Barczewski, doktor habilitowany nauk prawnych, wykładowca i profesor Uniwersytetu Gdańskiego, a także producent i scenarzysta.

Piotr Głowacki zagrał Tadeusza Pietrzykowskiego fenomenalnie. Dla tej roli musiał nie tylko bardzo mocno schudnąć, ale nauczyć się też boksować. To jedna z tych ról, które zapadają widzom w pamięć, a na którą każdy aktor czeka. W pozostałych rolach występują: Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Marian Dziędziel, Piotr Witkowski, Rafał Zawierucha, Marcin Czarnik i Jan Szydłowski.

Ogłoszenie nominacji do Złotych Globów nastąpi 13 grudnia. Wręczenie nagród odbędzie się 9 stycznia 2022 r.

Kandydaci do Złotego Globu w kategorii najlepszy film nieanglojęzycznyPodziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama