Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

PGE przeprowadzi pomiary wietrzności na Morzu Bałtyckim

Jaka jest prędkość wiatru na Bałtyku? Jaki jest ruch fal i prądów morskich? M.in. te parametry chce poznać spółka PGE Baltica, która rozpoczyna pomiary wietrzności dla morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1. Mają się one rozpocząć w maju 2022 roku i potrwają około dwóch lat.
morska farma wiatrowa
(fot. Pixabay | Zdjęcie iustracyjne)

Za budowę morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1 odpowiedzialna jest spółka PGE Baltica, należąca do Grupy PGE. Elektrownia ma być gotowa po 2030 r. Zanim to jednak nastąpi, potrzebne są pomiary zasobów wiatrowych i meteorologicznych Morza Bałtyckiego.

– Dwuletni okres pomiarów da nam reprezentatywne dane na temat warunków meteorologicznych panujących na obszarze przeznaczonym pod budowę elektrowni na morzu. Wyniki będą stanowić bezcenną wiedzę dla kolejnych etapów rozwoju tego projektu, niezbędną w szczególności do rozmieszczenia turbin, tak by ich moc wykorzystywana była w sposób jak najbardziej efektywny – powiedział Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.

Dodał, że projekt Baltica 1 o mocy ok. 1 GW realizowany jest zgodnie z harmonogramem, uzyskał już pozwolenie lokalizacyjne i warunki przyłączenia do sieci przesyłowej.

Baltica 1. W jaki sposób wykonane zostaną pomiary wietrzności Bałtyku?

Badania wietrzności Bałtyku przeprowadzi firma EOLOS Floating LiDAR Solutions, specjalizująca się w wykonywaniu tego typu badań na morzu. Na obszarze planowanej morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1 wykorzystana zostanie technologia LiDAR (Light Detection and Ranging), która będzie zamontowana na pływającej boi.

PGE poinformowała w komunikacie, że „technologia ta wykorzystuje światło promienia laserowego, które odbija się od zawiesin w powietrzu i wraca do urządzenia. Poprzez analizę odbitego sygnału, urządzenie szacuje prędkość przesuwających się nad nim mas powietrza. Stosowany sprzęt pozwala na wykonanie badań wiatru na wysokości ponad 200 metrów nad poziomem morza. Dodatkowe czujniki zamontowane na boi pozwalają także na zmierzenie ruchów fal i prądów morskich”.

lidar PGE

Pływający system LiDAR powstaje teraz w zakładach firmy EOLOS w Barcelonie, a już na początku przyszłego miesiąca wyruszy stamtąd w drogę do Władysławowa. Kiedy dotrze na miejsce, w drugiej połowie maja odbędą się montaż sprzętu, a następnie jego instalacja na morzu na obszarze przeznaczonym pod budowę elektrowni wiatrowej Baltica 1.

EOLOS wykona prace w ramach umowy podpisanej w grudniu 2021 roku. Jest ona wynikiem postępowania przetargowego w formie dialogu konkurencyjnego. W 2019 roku ta hiszpańska firma wykonywała takie same badania na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 3.

Morskie farmy wiatrowe w polskim obszarze Morza Bałtyckiego. Jakie projekty realizuje obecnie PGE?

PGE Baltica obecnie realizuje trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim:

  • Baltica 1,
  • Baltica 2,
  • Baltica 3.
PGE morska farma wiatrowa
  • Baltica 2 i Baltica 3 mają rozpocząć działalność w latach 2026-2027. Razem tworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy zainstalowanej ok. 2,5 GW.
  • Elektrownia wiatrowa Baltica 1 natomiast ma zostać uruchomiona po 2030 roku. Jej zainstalowana moc wyniesie ok. 1 GW. Baltica 1 powstanie ok. 80 km od polskiego brzegu Morza Bałtyckiego, na Ławicy Środkowej, na północ od projektów Baltica 2 i Baltica 3.

Do 2040 roku PGE zamierza osiągnąć na Morzu Bałtyckim przynajmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama