Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdański American Corner ponownie otwarty

American Corner wraca na kulturalną mapę Gdańska. To przestrzeń wymiany inspiracji i miejsce, gdzie można poznać amerykańską kulturę. Siedziba filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej mieszcząca się na Targu Rakowym 5/6, przeszła gruntowny remont. Z okazji ponownego otwarcia przygotowano wiele atrakcji.
Fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Remont filii trwał niemal dziewięć miesięcy. Oficjalne otwarcie odbyło się w piątek, 6 maja, na dwa dni przed Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. Jak wspominał Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, American Corner powstał dzięki inspiracji Barbary Frydrych, obecnie dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury, która przed laty zwróciła uwagę, że w Gdańsku brakuje przestrzeni spotkań ludzi młodych, gdzie mogliby wymieniać się poglądami, dyskutować przy kawie o ważnych dla siebie tematach.

- Od prawie 15 lat American Corner jest miejscem, gdzie można poznać i doświadczyć amerykańskiej kultury, spotkać się, omówić kwestie społeczne wziąć udział w warsztatach i wykładach - mówiła Elizabeth Blumenthal, przedstawicielka Ambasady i Konsulatu USA w Polsce. - To się nie zmienia, zmieniła się za to przestrzeń, która po remoncie jest piękna. Cieszymy się na kolejne lata partnerstwa i współpracy.

Wyremontowana filia otrzymała prezent od władz Gdańska. Są to zdjęcia autorstwa Zbigniewa i Macieja Kosycarzy, przedstawiające wizyty prezydentów USA w Gdańsku. Fotografie zwisły w galerii przy wejściu.

Fot. Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Odkryj Amerykę w Gdańsku – weekend otwarcia

W weekend otwarcia na odwiedzających American Corner czekają wydarzenia i atrakcje. W piątek 6 maja o godz. 18 odbędzie się spotkanie z Piotrem Sommerem – poetą, tłumaczem, eseistą, redaktorem naczelnym miesięcznika „Literatura na Świecie”. O przekładach Sommera z poezji amerykańskiej rozmawiać będzie gdańska pisarka i poetka, Barbara Piórkowska. Z kolei sobota, 7 maja będzie dniem wypełnionym różnorodnymi spotkaniami i atrakcjami związanymi z USA.

Od godz. 10, przez cały dzień, na odwiedzających czekać będzie wystawa „150 lat Parku Narodowego Yellowstone”, gry planszowe z motywem amerykańskim do korzystania na miejscu oraz kawa i herbata z cornerowego ekspresu.

Między godz. 12, a 14 odbędzie się spotkanie z zawodnikami futbolu amerykańskiego Białe Lwy Gdańsk. O godz. 16 Jakub Ćwiek - pisarz i podróżnik, opowie o swoich pasjonujących przygodach podczas wypraw do USA, a o 17.30 będzie można wziąć udział w quizie z nagrodami na temat kultury i historii Stanów Zjednoczonych. O 18.00 odbędzie się spotkanie z Dariuszem Rosiakiem, ikoną polskiego dziennikarstwa i reportażu, gospodarzem podcastu „Raport o stanie świata”.

 

American Corner jest placówką, której organizatorami są Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku i Ambasada USA w Warszawie. Stanowi połączenie mediateki i centrum kulturalno-edukacyjnego, którego celem jest propagowanie literatury Stanów Zjednoczonych a także poznania i zrozumienia kultury amerykańskiej.

Biblioteka oferuje przede wszystkim obszerny księgozbiór w języku angielskim, ale także filmy, audiobooki, gry planszowe i czasopisma, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Placówka została wyposażona w drukarkę 3D, czytniki e-booków oraz ekran LED, udostępnione do użytkowania przez odwiedzających.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa