Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Gdańsk: Nawet 5 lat więzienia za koralowce [nl] w walizce

Cztery wapienne szkielety chronionych koralowców znaleźli w bagażu przywiezionym z Egiptu funkcjonariusze gdańskiej Krajowej Administracji Skarbowej na lotnisku w Rębiechowie. Zbliża się sezon wakacyjny, więc przy okazji celnicy przypominają, że przewóz przez polską granicę gatunków zagrożonych wyginięciem lub wytworzonych z nich produktów grozić może poważnymi konsekwencjami, z karą 5 lat więzienia włącznie.
Koralowce w walizce z Egiptu | Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku
Koralowce w walizce z Egiptu (fot. Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku)

W bagażu rejestrowanym osoby podróżującej z Egiptu, po lądowaniu w Rębiechowie, pracownicy Oddziału Celnego Port Lotniczy w Gdańsku Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli 4 sztuki wapiennych szkieletów koralowców, które są gatunkami chronionymi, wyszczególnionymi na liście Konwencji waszyngtońskiej CITES. Choć problem przewozu przez granicę zagrożonych gatunków nie jest nagminny, bo, jak wyliczyli funkcjonariusze KAS, na gdańskim lotnisku w ciągu ostatnich 2 lat zabezpieczyli łącznie 21 okazów (wapiennych szkieletów koralowca oraz pojedyncze przypadki zatrzymania kawioru czy muszli), to interwencja jest dobrym pretekstem, by przypomnieć o konsekwencjach niefrasobliwego doboru pamiątek.

– Zbliża się okres wakacyjnych wyjazdów. Dlatego też przypominamy, że wszystkie gatunki koralowców rafotwórczych są gatunkami chronionymi, wyszczególnionymi na liście Konwencji waszyngtońskiej CITES. Ich przewóz wymaga posiadania określonych zezwoleń wydanych przez organy administracyjne Konwencji waszyngtońskiej – zaznacza asp. Sebastian Pakalski, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. – Przewóz koralowców rafotwórczych bez spełnienia wyżej wymienionych warunków jest przestępstwem. W Polsce grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat – dodaje.

Koralowce w walizce z Egiptu | Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku
Koralowce w walizce z Egiptu (fot. Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku)

Warto zwrócić uwagę, że rząd koralowców rafotwórczych (Scleratinia) wyróżnia ponad 1300 gatunków zwierząt, do których należą m.in. kolonialne polipy wytwarzające zewnętrzne szkielety z węglanu wapnia, tworzące masę wapienną wysp koralowych, tzw. atoli. Większość gatunków koralowców występuje na głębokości od 10 do 60 metrów pod powierzchnią wody w morzach i oceanach, w których temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza.

Ważniejsze jednak, by pamiętać, że poważne problemy z prawem nie wiążą się tylko z transportem koralowców, ale również szeregu innych gatunków. Więcej informacji odnośnie CITES, tego, co nazywamy okazem, tego, jakie gatunki są zagrożone wyginięciem oraz jak uzyskać odpowiednie dokumenty i co obejmuje kontrola celna, znajdziemy na stronie Ministerstwa Finansów.

Czytaj też: Handel, hałas i striptiz. Mieszkańcy Głównego Miasta wciąż skarżą się na uciążliwości


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama