Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Energa: Pozew inwestorów w sprawie wykupu przez Orlen oddalony

Uchwała o wycofaniu Energi z giełdy papierów wartościowych była zgodna z przepisami i dobrymi obyczajami, a cena do zapłaty inwestorom za ich udziały była zgodna z przepisami „aż z naddatkiem” – o takim wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku poinformowała sama spółka w opublikowanym komunikacie. Chodzi o jeden z dwóch pozwów części akcjonariuszy związany z wykupem i przejęciem spółki przez PKN Orlen.
Energa

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

„Sąd Okręgowy w Gdańsku potwierdził, że cena zaproponowana przez PKN ORLEN w wezwaniu na wykup wszystkich akcji spółki Energa określona została zgodnie z obowiązującym prawem i odpowiadała wartości godziwej. W efekcie, Sąd Okręgowy przychylił się do stanowiska spółki, że uchwała Walnego Zgromadzenia z 29 października 2020 r. o wycofaniu akcji Energi z obrotu giełdowego została przyjęta zgodnie z przepisami i dobrymi obyczajami oraz w całości oddalił powództwo części inwestorów mniejszościowych złożone w tej sprawie” – poinformowała w medialnym komunikacie Energa.

W sprawie chodzi o jeden z dwóch pozwów skierowanych do gdańskiego sądu przez część, dzisiaj już byłych, akcjonariuszy koncernu energetycznego. Inwestorzy nie zgadzali się na warunki fuzji faktycznie polegającej na przejęciu spółki przez PKN Orlen.

Jak czytamy w informacji opublikowanej na stronie internetowej Grupy Energa, w sprawie złożone zostało stanowisko Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, zgodnie z którym, w przypadku spółki, cena powinna być określona zgodnie z przepisami Ustawy o ofercie. Sąd w ustnych motywach uzasadnienia stwierdził, że warunki te zostały spełnione przez akcjonariusza aż z naddatkiem.

Czytaj też: Kto ma stwierdzić zgon? Podwójny dramat rodzin zmarłych spowodowany przez luki w prawie

Z relacji Energi, na temat – co warto zaznaczyć – nieprawomocnego wyroku, dowiadujemy się również, że:

„Dowodem na rynkowy poziom oferowanej przez PKN ORLEN ceny, o czym od początku informowały obie spółki, jest fakt, że na udział w wezwaniu z grudnia 2019 r. zdecydowali się akcjonariusze posiadający łącznie ok. 80 proc. udziału w kapitale spółki, w tym nie tylko Skarb Państwa z 53 proc. udziałem w spółce, ale też inni akcjonariusze posiadający kolejne 27 proc. udziałów, w tym duża grupa profesjonalnych inwestorów instytucjonalnych. Po drugim wezwaniu, ogłoszonym we wrześniu 2020 r., stan ten wzrósł do ponad 90 proc. Na wniosek akcjonariusza dominującego, zgodnie z warunkami określonymi w wezwaniu, w październiku tego samego roku Walne Zgromadzenie podjęło uchwałę o wycofaniu akcji spółki z obrotu giełdowego. Wyrok potwierdza, że zrobiono to zgodnie z przepisami oraz respektując prawa akcjonariuszy mniejszościowych”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama