Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Zamiast wojny - przyjaźń. Ósmoklasiści zaskoczeni tematyką testu z polskiego

Zaskakująca lektura i tematyka wypracowania z polskiego – to powszechna opinia ósmoklasistów, którzy w tym roku podchodzą do egzaminu na koniec podstawówki. Przed nimi jeszcze egzaminy z matematyki i języka obcego.
Zamiast wojny - przyjaźń. Ósmoklasiści zaskoczeni tematyką testu z polskiego
(fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)

Ósmoklasiści stawiali w tym roku – z powodu wojny w Ukrainie - na „Kamienie na szaniec” i tematykę wojennną, tymczasem dostali XIX-wiecznego komediopisarza i tematykę przyjaźni.

- Żadne lektury  mi się dziś w nocy nie śniły, choć niektórzy z klasy opowiadali, że mieli takie sny, m.in. o „Balladynie”. Na egzaminie chciałabym „Kamienie na szaniec”, ale nauczyciele uczulali nas bardziej na Adama Mickiewicza, więc nie mam nic przeciwko, gdyby była druga część „Dziadów” - mówiła nam tuż przed egzaminem Zofia Szupke z klasy 8D z SP nr 8 w Chojnicach.

Uczeń tej samej szkoły, Jakub Kopiszka z klasy 8b, przyznał, że ma przed egzaminem pozytywną energię, ale nie ma swoich typów co do lektur, gdyż jest realistą i tak naprawdę, to bardziej czeka na środowy egzamin z matematyki. Ale gdyby miał szansę wybrać lekturę, to byłyby „Kamienie na szaniec” lub „Mały Książę”.

(fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)

Tuż po godzinie 13 we wtorek 24 maja na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pojawiły się arkusze egzaminacyjne z języka polskiego. Rozprawka o tym, że z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności lub opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów lektury obowiązkowej - w części zamkniętej ósmoklasiści dostali zadania związane z dwoma tekstami: fragmentem „Zemsty” Aleksandra Fredry oraz „Pochwały Przyjaźni” Andrzeja Kojdera, zmarłego w ubiegłym roku polskiego socjologa. Zdający musieli napisać wypracowanie, a do wyboru mieli rozprawkę lub opowiadanie:

  • Temat 1: Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.
  • Temat 2: Napisz opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła Cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz

ZOBACZ TEŻ: Minister Przemysław Czarnek w Gdańsku. Przekazał czek na remont akademika

Wszyscy musieli rozwiązać zadania odnoszące się m.in. do zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym fragmentu „Zemsty" – trzeba było np. napisać, czy określenie „żyją jak pies z kotem" trafnie określa relację między Cześnikiem a Rejentem.

Na rozwiązanie 18 zadań testu z polskiego uczniowie mieli 120 minut. Więcej czasu mieli uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (180 minut) oraz dzieci uchodźcy z Ukrainy (210 minut) – oni mogli też w czasie egzaminu korzystać ze słownika, a polecenia do zadań zostały dla nich przetłumaczone na język ukraiński. Na Pomorzu do egzaminu podchodzi 33, 383 tys. ósmoklasistów, wśród nich 363 uczniów ukraińskich

W środę ósmoklasiści zmierzą się z matematyką, w czwartek z językiem obcym – większość wybrała język angielski.

Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca. Zaświadczenia o wynikach uczniowie otrzymają 8 lipca. Terminy dodatkowe egzaminów – dla tych, którzy nie mogą do nich podejść teraz z przyczyn zdrowotnych lub losowych – wyznaczono na 13-15 czerwca.

Przypomnijmy - przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe jako warunek ukończenia szkoły podstawowej. Nie w nim ma minimalnego progu punktowego. Jednak liczba punktów jest istotna podczas rekrutacji do wybranej przez ucznia szkoły średniej.

Współpraca Olek Knitter

(fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Elzbieta Maliszewska 16.03.2024 20:44
Jak można być Polakieiem i nie znać Wieszczów Narodowych?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama