Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Na zamku w Gniewie uhonorowano najlepszych społeczników

Agata Potulska, Teresa i Jerzy Maliszewscy, Łukasz Ogonowski, Tadeusz Kordecki, Schola Szkolno-Parafialna Biedronki z Piaseczna, Ochotnicza Straż Pożarna w Gniewie, spółka Veolia Północ oraz inicjatywa modernizacji terenu rekreacyjnego przy jeziorze w Pieniążkowie, to laureaci głównych nagród przyznanych podczas Gali Wolontariatu w gminie Gniew.
(Fot. Andrzej Połomski)

14. Gminna Gala Wolontariatu odbyła się na zamku w Gniewie. Nagrody i wyróżnienia trafiły do najaktywniejszych animatorów, wolontariuszy, organizacji społecznych oraz firm prospołecznych. Po raz pierwszy burmistrz Miasta i Gminy Gniew przyznał nagrody w kategorii Inicjatywa Społeczna Roku 2021.

I tym razem przed komisją, której zadaniem było wyróżnienie osób, organizacji czy też firm, które w szczególny sposób zasłużyły się dla społeczności gminy Gniew, postawiono wysoko poprzeczkę. Kandydatów do uhonorowania było wielu, a tytułów jedynie po kilka w każdej z kategorii.

Wolontariusz Roku 2021

Wolontariuszem Roku, a właściwie Wolontariuszką Roku została Agata Potulska, która od ponad 5 lat jako wolontariuszka działa w kwidzyńskim oddziale Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Pani Agata dała się poznać jako miłośniczka zwierząt.

– Fachową opieką przez laureatkę otoczone są szczególnie zwierzęta z terenu miasta i gminy Gniew, dla których wolontariuszka z własnej inicjatywy podejmuje przeróżne formy pomocy – czytamy w uzasadnieniu przyznanego wyróżnienia. – Organizuje zbiórki funduszy na portalach internetowych, z których środki przeznacza na leczenie, dożywianie zwierząt i zapewnienie im domu. Sama także prowadzi tymczasowy dom dla kotów, którym stara się znaleźć odpowiedzialnych właścicieli. Wielbicielka czworonożnych przyjaciół pomaga także w odławianiu bezdomnych zwierząt, będąc nieocenionym wsparciem Gminnego Centrum Reagowania w Gniewie. Jej ogromny nakład pracy, poświęcenie i zaangażowanie, również własnych środków finansowych, w organizację pomocy bezdomnym i zagrożonym zwierzętom, zasługują na najwyższe uznanie.

W tej kategorii przyznano również dwa wyróżnienia. Jedno trafiło do Marcina Gołyńskiego, który już od dawna włącza się w różnego rodzaju inicjatywy społeczne, szczególnym sentymentem darzy te w dziedzinie sportu.

Drugą z wyróżnionych osób jest Wiktoria Zawodzińska związana z ruchem harcerskim w gminie Gniew. Warto przypomnieć, że to właśnie ona reaktywowała przed 2 laty grupę zuchenek. Aby skutecznie poprowadzić drużynę, ukończyła wiele kursów, dzięki którym zdobyła umiejętności niezbędne do pracy ze swoimi podopiecznymi. Obecnie 11. Gniewska Gromada Zuchenek „Strażniczki Nadwiślańskiego Grodu” to silna organizacja skupiająca 19 młodych dziewcząt.

Animator Roku 2021

W tym roku w tej kategorii szczególnie obrodziło. Komisja przyznała aż trzy główne nagrody.

Animatorem Roku został Tadeusz Kordecki, który prowadzi szereg nie tylko trudnych, ale i często niebezpiecznych akcji. Angażuje się m.in. w organizację weekendowych wydarzeń kulturalnych czy w świąteczne strojenie miasta. To osoba, na którą można liczyć zawsze i wszędzie. Dzięki jego dobrej organizacji oraz nieustannej pełnej mobilizacji do działania na rzecz wspólnego dobra podejmowane w gminie Gniew przedsięwzięcia stają się znacznie łatwiejsze.

Z kolei Teresa i Jerzy Maliszewscy od lat zaangażowani są w aktywizację seniorów, działając prężnie w Klubie Seniora „Wesoła Jesień” w Gniewie. To w dużej mierze dzięki tej parze gniewski Klub Seniora współpracuje także z klubami zrzeszającymi osoby starsze już nie tylko z terenu gminy Gniew, ale i z powiatów tczewskiego i starogardzkiego.

Łukasza Ogonowskiego nawet nie trzeba nikomu przedstawiać. Od lat związany jest ze Stowarzyszeniem Centrum Aktywnych-Gniew oraz z organizacją ekologiczną Eko-Centrum Heliantus. Mocno zaangażowany jest także w działalność organizacji pozarządowych. Prowadzi Lokalne Centrum Wsparcia, należy także do Gniewskiej Rady Organizacji Pozarządowych, nadzorując jej pracę. Zawsze otwarty na nowe pomysły i gotowy do działania, służy wielokrotnie fachowym doradztwem i pomocą, bardzo często wykraczającą poza zakres przydzielonych mu zadań. Swoją wiedzą wspiera nie tylko organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, ale także gniewski samorząd.

Przyznano również jedno wyróżnienie. Otrzymała je Patrycja Trowska, dla której znalezienie czasu na działalność społeczną nie stanowi żadnego problemu. Prowadzi zajęcia i animacje ruchowe podczas wydarzeń kulturalnych organizowanych na terenie sołectw, w placówkach edukacyjnych czy w mieście. Skutecznie zaraża swoją pozytywną energią i pasją do aktywnego trybu życia. Chętnie prowadzi maratony fitness i zajęcia zumby, włącza się w akcje charytatywne.

Organizacja Społeczna Roku 2021

I w tej kategorii laureatów jest kilku. Dwa główne tytuły oraz dwa wyróżnienia. Zdobywcą jednej z głównych nagród jest Schola Szkolno-Parafialna Biedronki z Piaseczna, która działa od 2008 r. Jej dyrygentem i opiekunem od samego początku jest Krystian Zimny, ogromnie zaangażowany w muzyczny rozwój swoich podopiecznych. Zespół bierze udział w licznych wydarzeniach kulturalnych i kościelnych, także w konkursach, zarówno na szczeblu gminnym, jak i krajowym, w których zdobywa wiele wyróżnień i statuetek.

Drugim „złotym” laureatem, czy raczej laureatką, jest Ochotnicza Straż Pożarna w Gniewie. Druhowie wspierają lokalne organizacje i instytucje przy realizacji przedsięwzięć kulturalnych i sportowych, prowadząc pokazy, udostępniając swój sprzęt, zabezpieczając imprezy pod względem bezpieczeństwa. Ochotnicy prowadzą szeroką akcję szkoleniowo-wychowawczą skierowaną do dzieci i młodzieży. Najważniejszymi jednak działaniami jednostki są ratowanie życia ludzkiego i zdrowia, ochrona mienia, walka z zagrożeniami i żywiołami. Strażacy angażują się w działania nie tylko w Gniewie. Za swoją trudną pracę w ostatnich latach docenieni zostali m.in. za współuczestnictwo w akcji ratunkowej w Rytlu oraz za działania na rzecz ratowania mienia firmy Iglotex w Skórczu.

A kto został wyróżniony? Nagrodę przyznano Grupie Aktywni Walichnowianie, która powstała trzy lata temu z inicjatywy młodych i aktywnych mieszkańców. Członkowie Grupy organizują co roku wraz z miejscową parafią dożynkowy Festyn Parafialny w Wielkich Walichnowach. Dzięki zaangażowaniu tej społeczności świetlica wiejska znowu tętni życiem.

Komisja doceniła również działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Piasecznie. Organizacja skupia wokół siebie wolontariuszy, którzy są gotowi nieść pomoc potrzebującym o każdej porze dnia i nocy. Swój wolny czas jej członkowie poświęcają pracom społecznym, nieustannie doskonaląc swoje umiejętności, aby utrzymać jednostkę w gotowości. Organizacja jest również bardzo zaangażowana w życie społeczności lokalnej, włącza się w organizację festynów tematycznych i imprez organizowanych w gminie Gniew.

Firma Prospołeczna Roku 2021

Tytułem Firmy Prospołecznej Roku 2021 okrzyknięto spółkę Veolia Północ, która od kilku lat wspiera lokalne inicjatywy, zwłaszcza sportowe. Jest również tytularnym sponsorem biegowego wydarzenia, organizowanego w Gniewie. Dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu tej firmy uczestnicy imprezy nie tylko otrzymują ciekawe nagrody rzeczowe, ale i mogą brać udział w atrakcjach towarzyszących przedsięwzięciu. Firma często odpowiada także na propozycje współpracy z gniewskim samorządem. Z własnych środków finansowych przedsiębiorstwo realizuje też inwestycje służące poprawie jakości życia mieszkańców.

Dwa wyróżnienia powędrowały do Hotelu Na Wzgórzu za wsparcie działania na rzecz mieszkańców, oraz do Przedsiębiorstwa Usług Miejskich z Grudziądza za wsparcie często wykraczające poza obowiązki objęte umową.

I jeszcze jedna – już ostatnia kategoria...

Inicjatywa Społeczna Roku 2021

Zdaniem komisji oceniającej zgłoszenia, na najwyższe uznanie w tym roku zasłużyła inicjatywa modernizacji terenu rekreacyjnego przy jeziorze w Pieniążkowie, w realizację której włączyli się mieszkańcy wsi.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu sołtys wsi w przygotowanie placu zabaw dla najmłodszych na terenie rekreacyjnym przy jeziorze, udało się zmobilizować liczną grupę mieszkańców, którzy zakasali rękawy i wspólnymi siłami odrestaurowali drewniane elementy placu czytamy w uzasadnieniu. Nie bojąc się też ciężkiej, fizycznej pracy, podjęli się także uporządkowania brzegu jeziora.

W tej kategorii kapituła postanowiła również wyróżnić dwie inicjatywy. Jedną z nich jest wybieg dla psów w parku miejskim, który jest pomysłem gniewian zrealizowanym w ramach inicjatywy lokalnej. Dzięki projektowi w parku powstało przyjazne dla wszystkich właścicieli psów miejsce, w którym mogą aktywnie spędzić czas na zabawie i spacerach ze swoimi pupilami. To jedyne takie miejsce w całej gminie.

Wyróżnienie trafiło też do oddziału internetowego Radia SoVo, działającego przy Gniewskim Uniwersytecie III Wieku, dzięki któremu seniorzy poszerzyli swoje umiejętności, choćby z zakresu kompetencji cyfrowych, poznając od podszewki funkcjonowanie portalu radiowego czy tworzenia materiałów audio i wideo. Seniorzy nieustannie doskonalą także swój warsztat dziennikarski. I choć jest to inicjatywa stosunkowo młoda, bo powstała w lutym 2021 roku, ma już na swoim koncie 19 audycji radiowych promujących miasto i gminę Gniew oraz działania, mające na celu aktywizację starszych środowisk.

Zwieńczeniem uroczystej gali był musical „Zakochani w Kulturze”, przygotowany przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Gniewie. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama