Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Unia Europejska przedłuża ważność certyfikatu covidowego

Rozporządzenie w sprawie ważności cyfrowego certyfikatu o szczepieniu przeciw COVID-19 miało obowiązywać do końca lipca tego roku. Jednak państwa członkowskie Unii zdecydowały o przedłożeniu jego ważności o kolejny rok. Jest to związane z obawą, że jeszcze przed jesienią pojawić się nowy, niepokojący wariant koronawirusa.
Unia Europejska przedłuża ważność certyfikatu covidowego
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

W ostatni poniedziałek, jak informuje portal Onet, Parlament Europejski i państwa członkowskie Unii zgodziły się w sprawie konieczności przedłużenia do końca lipca 2023 roku ważności certyfikatu, który potwierdza szczepienie przeciw Covid-19.  Unijni urzędnicy tłumaczą,że jest to związane z obawą przed szybka zmianą sytuacji epidemiologicznej i ma to pomóc w ułatwieniu swobodnego i bezpiecznego podróżowania, w sytuacji, gdy wzrost zakażeń zmusi państwa członkowskie do tymczasowego przywrócenia ograniczeń. Porozumienie musi jeszcze zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę UE.

Obecnie w większości krajów europejskich zniesiono obowiązek przedstawiania na granicy zaświadczeń o szczepieniu przeciw Covid-19. Takie wymogi w czerwcu obowiązują jedynie w czterech państwach - Finlandii,Francji. Malcie i w Portugalii.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wykorzystali pandemiczny strach, żeby zarobić. Przed sąd za prawie 600 oszustw

Niewykluczone, że decyzja Parlamentu Europejskiego związana jest z doniesieniami naukowców o dwóch nowych podwariantach omikronu - BA.4 i BA.5, które szybciej, niż inne odmiany koronawirusa rozprzestrzeniają się po Europie. Ze względu na większą zakaźność zaczynają wypierać pozostałe warianty i np. w Portugalii do końca stanowiły już niemalże 90 proc. przypadków.Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób  przestrzega, że niedługo podwarianty  BA.4 i BA.5 staną się dominujące, co może prowadzić do większej liczby hospitalizacji i zgonów wywołanych przez covid.

W Polsce, jak wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia  między 9 a 15 czerwca mamy  1 438 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa, w tym 147 ponownych zakażeń.  Tydzień wcześniej odnotowano 1365 nowych przypadkach i 36 zgonach.

Dane te jednak, ze względu na ograniczenie bezpłatnego testowania, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Według wytycznych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji  zalecenia do wykonywania testów są są ograniczone do grup wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia mutacją omikron, czyli osób po 60 toku życia, cierpiących dodatkowo np. na . otyłość, cukrzycę, POChP, niewydolność serca czy chorobę nowotworową.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama