Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Malborski szpital czeka na nowy tomograf z funduszy "covidowych"

Nowoczesny ambulans ratunkowy został wprowadzony do służby w Powiatowym Centrum Zdrowia w Malborku. Karetka będzie stacjonować w Nowym Stawie. Trwa również procedura przetargowa zakupu nowego tomografu komputerowego, który powinien zostać uruchomiony we wrześniu. Te zakupy są finansowane z dotacji, którą spółka PCZ otrzymała z tzw. środków covidowych, czyli funduszy przeznaczonych na poprawę wyposażenia służby zdrowia, by skuteczniej walczyć z pandemią koronawirusa.
Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku prowadzi dwa szpitale - malborski oraz nowodworski 

Autor: Piotr Piesik | Zawsze Pomorze

Nowy ambulans stacjonujący w Nowym Stawie będzie przeznaczony do obsługi w pierwszym rzędzie mieszkańców powiatów malborskiego i nowodworskiego. To najnowocześniejsza karetka w dyspozycji Powiatowego Centrum Zdrowia. Zarazem najcięższa, zakupiona już w standardzie samochodu ciężarowego, zgodnie z wymogami stawianymi przez resort zdrowia. Planowano zrazu nabyć pojazd za 400 tysięcy złotych (tyle przewidziano w ramach dotacji), lecz ostatecznie spółka dołożyła z własnych środków 180 tysięcy i zakupiono najlepiej wyposażoną karetkę. 

Może być ona wykorzystywana zarówno jako ambulans podstawowy jak i specjalistyczny. Dzięki jej pozyskaniu spółka będzie też mieć możliwość uruchamiania dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego i wycofania najbardziej zużytego samochodu. Karetka będzie stacjonować w Nowym Stawie, po części dla obsługi dużej części powiatu malborskiego, po części dla skrócenia dojazdu na Mierzeję Wiślaną.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 20 mln zł z Unii na minimalizowanie skutków pandemii na Pomorzu

Powiatowe Centrum Zdrowia prowadzi już procedurę przetargową zakupu nowoczesnego tomografu komputerowego, również finansowanego ze środków "covidowych". Spółka od kilkunastu lat dysponuje tomografem, lecz nowe urządzenie będzie mieć znacznie większe możliwości diagnostyczne. Jego uruchomienie wymaga wielu prac remontowych i adaptacyjnych w pomieszczeniach pracowni TK. Jak zapowiada prezes spółki PCZ Paweł Chodyniak, wszystko jest już przygotowane - przez około dwa tygodnie tomograf nie będzie działać, to na czas demontażu starego urządzenia, remontu i zainstalowania nowego. Na zakupiony tomograf zapewniona będzie pięcioletnia gwarancja. 

Ponadto ze środków "covidowych" w malborskim szpitalu wykonany będzie nowoczesny system poczty pneumatycznej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama