Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Kryminologia i Zielone technologie. To najbardziej oblegane kierunki studiów w Gdańsku

Kryminologia, Informatyka oraz Psychologia na Uniwersytecie Gdańskim, kierunek lekarsko-dentystyczny na GUMed oraz Zielone technologie, Projektowanie i budowa jachtów oraz Energetyka na Politechnice Gdańskiej – to najpopularniejsze wśród tegorocznych kandydatów kierunki studiów na największych pomorskich uczelniach.

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Uniwersytet Gdański na rok akademicki 2022/2023 zaproponował kandydatom prawie 90 kierunków studiów. Zaplanowano przyjęcie ponad 11 tysięcy osób: 8.859 osoby na studia stacjonarne oraz 2.628 osób na studia niestacjonarne. Pierwsze listy przyjętych na studia ogłoszono 18 lipca. Wstępne dane pokazują, że w czasie tegorocznej rekrutacji największą popularnością wśród kandydatów na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie cieszą się: Kryminologia, Informatyka i Psychologia.

Rekrutacja 2022/23. Uniwersytet Gdański

Poszerzamy ofertę o kolejne studia w języku angielskim – przypomina Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzeczniczka prasowa UG. - To dwie nowe specjalności na studiach stacjonarnych II stopnia: Digital Chemistry na Wydziale Chemii oraz Logistics and Mobility na Wydziale Ekonomicznym. Dodatkowo, osobom zainteresowanym kierunkiem Gospodarka przestrzenna proponujemy dwa warianty studiów do wyboru - studiach licencjackie lub studia inżynierskie. Dotychczas Uniwersytet Gdański posiadał w ofercie dwa kierunki, na których można uzyskać tytuł inżyniera: Biznes chemiczny oraz Hydrografia morska. Od tego roku studia inżynierskie będą dostępne również na kierunku Gospodarka przestrzenna.

Najpopularniejsze kierunki studiów stacjonarnych pierwszego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich na UG:

  1. Kryminologia – 12,65 kandydatów na jedno miejsce;
  2. Informatyka (profil ogólnoakademicki) - 11,94;
  3. Psychologia - 10,01;
  4. Administracja - 9,10;
  5. Produkcja form audiowizualnych - 8,68;
  6. Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej - 8,00;
  7. Skandynawistyka - 7,92;
  8. Finanse i rachunkowość Financial Analyst - 7,92;
  9. Filologia angielska - 7,60;
  10. Zarządzanie instytucjami artystycznymi spec. menedżerska – 7,28.

Na dalszych miejscach są Zarządzanie (6,58 kandydatów na jedno miejsce), Sinologia (6,22), Informatyka - profil praktyczny (5,98), Prawo (5,92), Finanse i rachunkowość (5,91) oraz Cultural Communication (5,12)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pomorskie uczelnie wysoko w rankingu szkół wyższych „Perspektyw”

Rekrutację na wybrane studia stacjonarne pierwszego stopnia nadal prowadzi Wydział Biologii, Wydział Filologiczny i Wydział Nauk Społecznych. W tej chwili można jeszcze aplikować na ponad 15 kierunków na UG. Nabór trwa także na studiach stacjonarnych drugiego stopnia oraz studiach niestacjonarnych. Rekrutacja na studia drugiego stopnia i studia niestacjonarne odbywa się do końca września, ale obowiązują różne terminy aplikacji na poszczególne kierunki. Ważne, aby kandydaci sprawdzali czas aplikacji, po którym nie można już się zarejestrować na konkretny kierunek.

Rekrutacja 2022/23. Politechnika Gdańska

Na Politechnice Gdańskiej przygotowano na kolejny rok akademicki ponad 5 tysięcy miejsc na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia. Tymczasem chętnych do studiowana na PG w tym roku było prawie 26 tysięcy osób. Według wstępnej analizy najpopularniejszym w tym orku kierunkiem okazały się Zielone technologie na Wydziale Chemii PG. Absolwenci tego kierunku studiów będą przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach, zajmujących się tematyką ochrony środowiska, np. w jednostkach samorządowych jako specjaliści z zakresu ochrony środowiska albo w laboratoriach kontrolno-pomiarowych.

Ponad 12 kandydatów na jedno miejsce było w tym roku także na kierunku Projektowanie i budowa jachtów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. To studia o przewadze zajęć praktycznych, z dużą ilością praktyk i staży oraz rejsów szkoleniowych.

Politechnika Gdańska jest jedyną uczelnia w Polsce, która kształci studentów na kierunkach zarówno Zielone technologie, jak i na Projektowanie i budowa jachtów (na Akademii Morskiej w Szczecinie jest to specjalność na Wydziale Oceanotechniki).

Najpopularniejsze kierunki studiów stacjonarnych pierwszego stopnia na PG:

  1. Zielone technologie – 12,5 kandydatów na jedno miejsce;
  2. Projektowanie i budowa jachtów - 12,1;
  3. Energetyka - 11,2;
  4. Gospodarka przestrzenna - 10,8;
  5. Ekonomia - 10,4;
  6. Inżynieria danych - 9,3;
  7. Zarządzanie (studia w języku angielskim) - 9,2;
  8. Automatyka, cybernetyka i robotyka - 9,0;
  9. Zarządzanie inżynierskie - 7,9;
  10. Zarządzanie i inżynieria produkcji - 7,4. 

Rekrutacja 2022/23. Gdański Uniwersytet Medyczny

O przyjęcie na sześć kierunków jednolitych studiów magisterskich stacjonarnych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym starało się na kolejny rok akademicki 6,6 tys. osób, a na osiem kierunków studiów stacjonarnych I stopnia - 2045 osób.

ZOBACZ TAKŻE: Problem przy rekrutacji na UG. Kilkaset osób dostało błędną informację o przyjęciu na studia

Gdański Uniwersytet Medyczny zwiększył w tym roku o 50 miejsc liczbę miejsc na studiach jednolitych magisterskich na kierunku lekarskim prowadzonych w języku polskim.

Najpopularniejsze kierunki studiów stacjonarnych pierwszego stopnia na GUMed:

  1. 1. kierunek lekarsko-dentystyczny - 23,82 kandydatów na jedno miejsce;
  2. 2. fizjoterapia - 11,5;
  3. 3. kierunek lekarski - 11,19;
  4. 4. psychologia zdrowia - 8,82;
  5. 5. analityka medyczna - 5,67; 
  6. 6. farmacja - 4,26.

Na studiach I stopnia najczęściej wybierano: techniki dentystyczne (9,8 kandydatów na jedno miejsce)  i ratownictwo medyczne ( 6,23) oraz elektroradiologię i dietetykę.  

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia kandydaci na kierunek lekarski studiów niestacjonarnych mogą ubiegać się o kredyt na studia medyczne. Wniosek na rok akademicki 2022/2023 można składać do 30 września 2022 r.

Najpopularniejsze w Polsce

Tegoroczne zestawienie prawdopodobnie nie będzie różniło się znacząco od tych z ubiegłych lat. Ministerstwo Edukacji i Nauki co roku podaje nie tylko liczbę studentów przyjętych na studia magisterskie, ale też najbardziej popularne i najbardziej oblegane kierunki studiów. W ubiegłorocznym zdecydowanie przodowały Informatyka, Psychologia i Zarządzanie.  

Według  informacji o wynikach rekrutacji na uczelniach wyższych w roku akademickim 2021/2022 najbardziej obleganymi kierunkami studiów (gdzie liczba kandydatów na jedno miejsce jest największa) były:

  1. Inżynieria nanostruktur – średnio 27,5 kandydata na jedno miejsce,
  2. Koreanistyka – 26,6,
  3. Zielone technologie – 25,1,
  4. Inżynieria Internetu Rzeczy – 22, komunikacja wizerunkowa – 18,3.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

izzy3006 20.07.2023 09:51
Ja od października zaczynam studia na tym kierunku i zapowiada się on naprawdę ciekawie, a na dodatek uczelnia, którą wybrałam - WSKZ praktykuje nauczanie elearning, czyli wszystkie wykłady i materiały potrzebne do zrealizowania programu są na platformie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama