Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Już działa poradnia dla dzieci i młodzieży na Srebrzysku

Potrzebujący pomocy, ale jeszcze nie szpitalnej opieki, młodzi pacjenci mogą już korzystać z Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży przy Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku.
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

 W budynku nr 6 a, w którym wcześniej funkcjonowała pralnia, od 1 sierpnia młodzi pacjenci mogą znaleźć pomoc psychiatryczną w przeznaczonej dla nich poradni II poziomu referencyjnego. To pierwsza taka placówka na Pomorzu powstała dzięki wygranej gdańskiego szpitala w konkursie na II poziom referencyjny w zakresie opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.

W poradni młodzi pacjenci mogą skorzystać z pomocy lekarzy psychiatrów, psychologów, pielęgniarek i specjalistów od psychoterapii. Ten rodzaj placówek to element centrów wsparcia psychicznego dla dzieci i młodzieży, w których udzielane będzie wsparcie stacjonarne i ambulatoryjne. Podział na placówki o różnym stopniu referencyjności to jeden z elementów wprowadzania reformy, która ma poprawić dramatyczną sytuację psychiatrii dziecięcej. Mają one przede wszystkim odciążyć przepełnione oddziały szpitalne, umożliwiając pacjentowi uzyskanie pomocy zanim dojdzie do zaostrzenia choroby i konieczności leczenia w szpitalu. Mogą z niej też skorzystać osoby, które wyszły ze szpitala i nadal wymagają wsparcia – np. wydania recept czy konsultacji lekarskich.

(fot. Karol Makurat || Zawsze Pomorze)
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Przypomnijmy, wprowadzana reforma ma polegać na udostępnieniu dla potrzebujących pomocy dzieci placówek  trzech poziomów referencyjnych:

  • ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, w których przyjmują tylko psychoterapeuci, terapeuci środowiskowi i psychologowie,
  • poradni z lekarzami psychiatrami,
  • oraz w sytuacjach najtrudniejszych oddziałów szpitalnych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dzieci są coraz bardziej świadome, że mogą szukać pomocy psychologa. Tylko nie wiadomo, gdzie go znaleźć

Jak mówił kilka tygodni temu podczas prezentacji nowej poradni dr Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku od sierpnia zmieniły się przepisy dotyczące standardów organizacyjnych w udzielaniu świadczeń w zakresie psychiatrii dziecięcej. Na oddziale szpitalnym pojawi się więcej psychoterapeutów, poradnia nie będzie więc pracowała kosztem opieki szpitalnej.

Z naszej perspektywy szpitalnej zaczyna się tzw. kompleksowość – mówił dr Kaszubowski. Mamy już poradnię pierwszego poziomu bez psychiatry. Jeśli pojawi się potrzeba konsultacji z lekarzem, można będzie skierować dziecko do poradni psychiatrycznej. Również dzieci wychodzące z naszego oddziału szpitalnego będą mogły być skierowane do poradni. Pojawia się niezbędny dla prawidłowej terapii mechanizm, pozwalający na koordynowaną opiekę nad pacjentem.

Rejestracja do poradni odbywa się w godzinach 8.00-18.00 osobiście lub pod numerem 58 52 47 566.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama