Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Rekordowy Port Gdańsk. Jest drugi na Bałtyku

Wynikiem ponad 36 mln t przeładowanych towarów Port Gdańsk zakończył pierwsze siedem miesięcy 2022 roku. To o 20% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Tym samym, gdański port prześcignął rosyjski Port Primorsk i jest na drugim miejscu na Bałtyku w przeładunkach ogółem.
Port Wewnętrzny w Porcie Gdańsk
(fot. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk)

Port Gdańsk pobił kolejny rekord. Przez siedem miesięcy 2022 roku przeładowano tam ponad 36 mln t towarów. To o 20% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

– Pokonaliśmy rosyjski Port Primorsk i jesteśmy na drugim miejscu na Bałtyku w przeładunkach ogółem. Udało nam się też utrzymać pierwsze miejsce w przeładunkach kontenerów. Absolutnie rekordowy był lipiec – padło historyczne 5,8 mln ton miesięcznie. Mamy realną szansę zakończyć ten rok na poziomie ponad 60 mln ton – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Port Gdańsk drugi na Morzu Bałtyckim

Port Gdańsk drugi na Morzu Bałtyckim. Które grupy ładunkowe zanotowały wzrost?

Port Gdańsk poinformował, że wzrosty od stycznia do lipca 2022 roku zanotowały niemal wszystkie grupy ładunkowe:

  • drewno – o 3150%,
  • ruda – o 267%,
  • węgiel – prawie 67%,
  • paliwa płynne – ponad 39%.

Mniej przeładowano:

  • innych masowych (kruszywa, siarka) – spadek o 23 %,
  • oraz drobnicy: - 0,4 %.
przeładunek węgla w Porcie Gdańsk
(fot. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk)

Wycieczkowce w Gdańsku na plusie

Także na rynku cruise’owym Port Gdańsk odnotował wzrosty. Głównie związane jest to z wojną w Ukrainie, z powodu której, decyzją armatorów, wycieczkowce nie zawijają do rosyjskiego portu w Petersburgu. W zamian częściej wybierają porty bałtyckie.

Gdański port w tym roku ma zaawizowaną rekordową liczbę ponad 90 wycieczkowców i szacuje, że przyjmie około 35 tys. turystów. Do końca lipca gościł 53 wycieczkowce, o 44 więcej niż przez cały ubiegły rok – poinformował Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

Europa i Azamara Pursuit, wycieczkowce w Porcie Gdańsk
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Jakie inwestycje prowadzi Port Gdańsk?

Rosnące przeładunki wymagają odpowiedniej infrastruktury. Port Gdańsk poinformował o obecnie prowadzonych i planowanych inwestycjach.

Nowe place składowo-magazynowe

ZMPG przygotowuje obecnie nowe place składowo-magazynowe i łączy je z infrastrukturą kolejową. Docelowo ma być na nich składowany węgiel.

– Zakończono już realizację utwardzeń terenów na powierzchni 100 000 m kw. i remontów kapitalnych torów o łącznej długości 1367 m. Do października mają być utwardzone kolejne tereny pod składowanie i przeładunek węgla – o pow. 81 000 m kw., oraz wyremontowany odcinek 2072 m torów kolejowych – podał Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

Pływający terminal FSRU

Port Gdańsk, wspólnie z Gaz-Systemem i Urzędem Morskim w Gdyni, przygotowuje się do obsługi pływającego terminalu FSRU. ZMPG wyjaśnił, że jest to „statek magazynujący gaz w stanie ciekłym i posiadający instalację zmieniającą surowiec z formy skroplonej na gazową”. W Gdańsku powstać mają dwa stanowiska do cumowania jednostek. Z budżetu państwa przeznaczono na ten cel 856 mln zł.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: 856 mln zł na falochron osłonowy dla terminalu LNG w Porcie Gdańsk

– Budowa terminalu FSRU ma charakter priorytetowy dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja ta bowiem przyczyni się do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego do Polski, a tym samym uniezależnienia się od jednego dostawcy tego surowca – poinformował ZMPG.

Załadownia dla wagonów w Porcie Północnym

Port Gdańsk i Port Północny starają się o zgodę na budowę kolejnej załadowni dla wagonów. Dzięki tej inwestycji transport rudy czy węgla z portu ma się odbywać szybciej. ZMPG podał, że potencjał na burcie to 7,5 mln t towarów rocznie.

Nowe stanowisko w Naftoporcie

Naftoport podjął decyzję o rozbudowie. Podyktowana jest ona rosnącymi przeładunkami ropy naftowej.

– Na terenie terminala powstanie dodatkowe stanowisko do przeładunku tych produktów – poinformował Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama