Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szpital w Gdyni z lądowiskiem dla śmigłowców. Prace już trwają

Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni będzie miał lądowisko dla śmigłowców ratunkowych. Znajdzie się ono na dachu najwyższego budynku. Jego budowa zakończyć się ma pod koniec tego roku.
(fot. M. Milewski | gdynia.pl)

Od 2023 roku na dachu Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni będą mogły lądować śmigłowce ratunkowe na specjalnym lądowisku o nazwie „Gdynia Szpital”. Obiekt budowany jest na dachu najwyższego szpitalnego budynku – u zbiegu placu Kaszubskiego i ul. Wójta Radtkego.

Obiekt ma być wyniesiony na wysokość 40 metrów (względem poziomu terenu przy placu Kaszubskim). Śmigłowce będą mogły korzystać z niego w dzień, jak i w nocy. Przewidywane są 4 operacje lotnicze na miesiąc.

Obecnie SOR mieści się w nowoczesnym obiekcie wielospecjalistycznego Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni, w którym znajduje się także blok operacyjny i oddział intensywnej opieki medycznej. Dzięki lądowisku SOR będzie spełniał już wszystkie niezbędne standardy medyczne – przekazuje dyrektor ds.komunikacji społecznej i promocji Szpitali Pomorskich, Małgorzata Pisarewicz.

(fot. M. Milewski | gdynia.pl)

Za wykonanie realizacji odpowiada spółka Climamedic. W ramach inwestycji powstanie:

  • ośmiokątna płyta aluminiowa oparta na stalowej konstrukcji
  • podesty komunikacyjne prowadzące do dwuprzystankowej szpitalnej platformy dźwigowej i dwóch klatek schodowych służących do ewakuacji
  • nadbudowa istniejącego już szybu windowego i utworzenie nowego przystanku na dachu
  • niezbędna wewnętrzna infrastruktura techniczna, w tym instalacje elektryczne czy kanalizacja deszczowa z separatorem oddzielającym substancje ropopochodne

Przewidziane są również zmiany w instalacji wodnej przeciwpożarowej.

Prace budowlane potrwać mają do końca 2022r.

Całkowity koszt inwestycji wynosi 11,43 mln zł. Część tej sumy pokryją środki z budżetu państwa. Samorząd województwa na ten cel otrzymać ma nieco ponad 3 mln zł. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama