Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Dłuższe ferie, nauka online, gaszenie światła. Uczelnie oszczędzają na rachunkach

Studenci Uniwersytetu Gdańskiego nie wrócą w pierwszym tygodniu przyszłego miesiąca do sal wykładowych – władze UG zdecydowały o wprowadzeniu nauki zdalnej przez kilka pierwszych dni stycznia 2023 roku. To sposób na ograniczenie zużycia prądu. Zdalne nauczanie w zakresie, jaki jest możliwy na studiach medycznych, wprowadzono też na GUMed. Inne trójmiejskie uczelnie – przynajmniej na razie – na taki krok się nie zdecydowały, ale na przykład Akademia Muzyczna wydłużyła ferie.
studenci

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Zdalne nauczanie na Uniwersytecie Gdańskim w pierwszym tygodniu po Nowym Roku to – jak już pisaliśmy – decyzja dziekanów poszczególnych wydziałów UG, podjęta na prośbę rektora uczelni. Prof. Piotr Stepnowski zalecił dziekanom, aby w dniach 2-5 stycznia 2023 roku zajęcia odbywały się w formie zdalnej. Jedynym wydziałem, który będzie wówczas pracował stacjonarnie, jest Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed – tam nauka zdalna będzie prowadzona w tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia (19-22 grudnia).

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Na UG na 4 dni wraca nauka zdalna

Takie rozwiązanie ma ograniczyć eksploatację budynków w tygodniu między 2 stycznia a wolnymi dniami 6,7 i 8 stycznia. Jak powiedziała nam Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzeczniczka prasowa UG:

– Zgodnie z wyliczeniami przygotowanymi przez działy techniczno-administracyjne uczelni, przejście studentów na tryb zajęć online skutkować może oszczędnością energii elektrycznej rzędu 25-30 proc., a energii cieplnej – ok. 5-6 proc.

UG wprowadza oszczędności

Uniwersytet Gdański już wcześniej zaczął zmniejszać zużycie energii – po zamknięciu kampusu jego oświetlenie jest częściowo wygaszane, a temperaturę sal dydaktycznych, gabinetów oraz korytarzy zmniejszono o 1-2 stopnie C. Zdaniem władz UG, tylko obniżenie o 1 stopień temperatur pozwoli na ok. 5-6 proc. oszczędności kosztów ogrzewania.

– Na podłączonych do uniwersyteckiej sieci komputerach pojawiły się wygaszacze z prośbą o wyłączanie komputerów czy drukarek po zakończeniu pracy – dodaje Magdalena Nieczuja-Goniszewska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sopot oszczędza. Co ósma latarnia będzie wygaszana

W przypadku Uniwersytetu Gdańskiego, ceny prądu tylko w tym roku wzrosły dwukrotnie.

  • Uczelnia obliczała, że za rok 2022 zapłaci za energię elektryczną prawie 16,5 mln zł (w poprzednich latach płaciła ok. 7 mln zł) , a w przyszłym roku może to być ponad 28 mln zł.

Politechnika Gdańska – zajęcia stacjonarnie

– W chwili obecnej, nie planujemy wprowadzić nauczania zdalnego ani w styczniu 2023 roku, ani też w późniejszych miesiącach – zapewnia prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor ds. kształcenia PG. – Zależy nam, żeby studenci i studentki Politechniki Gdańskiej mieli możliwość pozyskiwania wiedzy w najlepszy możliwy sposób, co na uczelniach technicznych przekłada się na aktywne uczestnictwo w zajęciach praktycznych, prowadzonych nierzadko w odpowiednio przystosowanych pomieszczeniach i laboratoriach, oraz przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Jedynym odstępstwem od tej reguły są wykłady dla dużych grup studenckich, które – również ze względu na sygnały od studentów II stopnia, którzy często godzą naukę z regularną pracą w zawodzie – mogą odbywać się w formule hybrydowej.

Prorektor przyznaje, że, ze względu na znaczne podwyżki cen energii i ciepła, prowadzenie procesu kształcenia jest teraz, oczywiście, dla każdej uczelni dużo droższe.

– Naszym zdaniem, szukanie nadplanowych oszczędności, kosztem jakości zajęć, mogłoby się jednak przełożyć na pogorszenie efektów kształcenia – mówi.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańsk ogłasza oszczędności! Duże cięcia w wielu obszarach miasta

Uczelnia cały czas monitoruje dodatkowo sytuację epidemiczną.

– Gdyby ponownie uległa ona pogorszeniu, jak miało to miejsce w ubiegłych latach, to nasza uczelnia ma przygotowane i sprawdzone rozwiązania, umożliwiające przeprowadzanie procesu kształcenia w trybie zdalnym – zapewnia prof. Kaczmarek. – Na razie jednak, nie zanosi się, żeby zaszła taka konieczność.

Jak poinformowało nas biuro prasowe PG:

  • W tym roku uczelnia zapłaci o 40 proc. więcej za energię elektryczną niż w 2021 roku. Nie ma jeszcze danych, o ile procent wyższy może być przyszłoroczny rachunek.
  • W przypadku opłaty za gaz – w tym roku będzie większa od ubiegłorocznej o 22 proc. i już wiadomo, że przyszłoroczna będzie wyższa o kolejne 23 proc.
  • Najbardziej wzrośnie w 2023 roku opłata za ogrzewanieo 44 proc. (za rok 2022 uczelnia zapłaci 13 proc. więcej niż rok temu).
  • Najmniej podrożeje opłata za wodę – w tym roku o 5 proc. więcej niż w 2021 roku, a w 2023 roku – o 4 proc. więcej.

Akademia Muzyczna: oszczędzanie i dłuższe ferie

W Akademii Muzycznej już 30 listopada rektor prof. Ryszard Minkiewicz wydał zarządzenie, że przerwa świąteczna rozpocznie się 19 grudnia i będzie trwała do 8 stycznia 2023 roku.

Zdecydował też, że 23 i 27 grudnia będą wolne dla wszystkich pracowników. W te dni budynki będą zamknięte.

Z kolei pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi pracują w grudniu 133 godziny – rozpoczynają pracę o godzinie 8:00, niezależnie od obowiązującego danego pracownika indywidualnego rozkładu czasu pracy, i pracują do godz. 15:00.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sale zamknięte, światła wyłączone. Tak gmina Chojnice oszczędza na prądzie

W zarządzeniu dokładnie też określone są zasady oszczędzania energii. To m.in. obowiązek:

  • wyłączania zbędnego oświetlenia, komputerów i sprzętów biurowych ze źródeł zasilania po zakończeniu pracy,
  • ustawiania komputerów w tryb czuwania w przerwach ich użytkowania, trwających min. 30 minut,
  • wypinania ładowarek, gdy nie są używane.

Nie można też otwierać okien, gdy włączone są kaloryfery, ani używać dodatkowych urządzeń grzewczych – chyba że w pomieszczeniu będzie mniej niż 18 stopni C.

Zmniejszono też oświetlenie wokół budynków akademii, szczególnie nocą, zarządzenie dokładnie też określa godziny otwarcia budynków, zarówno w tygodniu, jak i w weekendy.

PRZECZYTAJ TEŻ: W Gdyni szukają cieplnych oszczędności. Na pierwszy ogień zmiany w placówkach szkolnych

Władze uczelni na przyszły tydzień zaplanowały spotkanie, na którym podjęta zostanie decyzja, jakie rozwiązania wprowadzić, by zmniejszyć rachunki za energię i ogrzewanie w styczniu 2023 roku.

– Rozwiązania tego problemu wymaga od nas choćby ustawa z 7 października 2022 roku o „szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” – przypomina Tomasz Gawiński, rzecznik prasowy Akademii Muzycznej.

Gdański Uniwersytet Medyczny: ograniczone zdalne nauczane  

- Uczelnia wprowadziła nauczanie zdalne w dopuszczalnym prawnie zakresie, zwłaszcza wobec obowiązywania standardów kształcenia i planuje je utrzymać w przyszłości - mówi  prof. Jacek Bigda, p.o. Kanclerza GUMed, prorektor ds. rozwoju i organizacji kształcenia. - Pozwala to na oszczędności szczególnie związane z ogrzaniem i oświetleniem sal wykładowych. W przeciwieństwie do innych uczelni nie możemy zrezygnować z nauki w bezpośrednim kontakcie z pacjentem. W nadchodzącym roku planujemy inwestycje w fotowoltaikę oraz kolejne modernizacje automatyki systemów grzewczych.

Czekamy na informacje od innych uczelni. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHevelka festiwal alkoholi
Reklama