Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Dwa Grudnie – 1970 i 1981. Program obchodów rocznicowych w Trójmieście

Aż dziewięć dni będą trwały w Gdańsku miejskie obchody rocznicy grudniowej rewolty 1970 oraz wprowadzenia stanu wojennego w 1981 przygotowane przez Europejskie Centrum Solidarności. Jak zwykle odrębne uroczystości zaplanował także Instytut Pamięci Narodowej wraz z Solidarnością.

Gdańsk Pamięta

Pod tą nazwą ECS przygotowuje cykl wydarzeń upamiętniających dwa tragiczne polskie Grudnie. Rozpocznie się on już w sobotę, 10 grudnia. Tego dnia w ECS odbędzie się m.in. konferencja Miasto Praw Człowieka, a także wręczone zostaną Medale Wdzięczności, przyznawane cudzoziemcom, którzy przyczynili się do odbudowy wolnej Polski, byli zaangażowani w pomoc dla Polski po wprowadzeniu stanu wojennego, bądź też w duchu ideałów Solidarności stają w obronie uniwersalnych praw człowieka. W tym roku odznaczeni zostaną:

  • Andrej Chadanowicz | Białoruś
  • Borys Łewyćkyj (pośmiertnie) | Ukraina
  • Bohdan Osadczuk (pośmiertnie) | Ukraina
  • Martin Pollack | Austria
  • Josef Zissels | Ukraina

Także w sobotę ESC oferuje spacery po wystawie stałej w towarzystwie osób internowanych 13.12.’81. Śladami wspomnień oprowadzą zwiedzających: Bogusław Sonik (godz. 11.00), Jan Rulewski (12.30), Konrad Bieliński (14.00).

W niedzielę, 11 grudnia, w bibliotece ECS w godz. 11.00-17.00 o represjach wobec opozycji, codziennym życiu w obozach internowania oraz rozmaitych strategiach przetrwania – opowiedzą internowane kobiety i internowani mężczyźni, działający w opozycji demokratycznej oraz historycy.

We wtorek, 13 grudnia, w samo południe, także w bibliotece ECS, odbędzie się spotkanie z Igorem Rakowski-Kłosem, autorem książki „Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981”. Tego dnia o godz. 18. przedstawiciele władz miasta i ECS złożą wieńce i zapala znicze pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. A godzinę później w Filharmonii Bałtyckiej rozpocznie się koncert W Hołdzie Bohaterom Solidarności. W programie m.in. V Symfonia c-moll Ludwiga van Beethovena.

16 grudnia, w rocznicę masakry robotników w Gdańsku znicze zapłoną m.in. na

Cmentarzu Srebrzysko (godz. 14) oraz ponownie pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, gdzie o 18.00 wieńce złożą przedstawiciele władz miasta.

Ostatnim akcentem uroczystości grudniowych będzie spacer po wystawie stałej ECS z Jackiem Fedorowiczem (niedziela, 18 grudnia, godz.15.00).

W trakcie wydarzeń będzie się można zaopatrzyć w darmową gazetę „Gdańsk Pamięta”, wydaną przez zespół ECS. Z okazji grudniowych rocznic szerokiej publiczności zaprezentowanych zostanie pięć eksponatów na co dzień znajdujących się w magazynach ECS. To rzeczy pozornie zwyczajne, ale za każdą z nich kryje się fascynująca historia. To obraz, dwie makatki z obozów internowania w Gołdapi i Łupkowie, haftowana koszula z obozu w Strzebielinku i kula wyjęta z ciała rannego, użyta przez wojsko podczas tragicznego Grudnia ’70. Od 10 grudnia będzie można je będzie obejrzeć w ogrodzie zimowym w godzinach otwarcia budynku.

Kula wyjęta z ciała jednej z ofiar Grudnia '70 przez prof. Jerzego Dybickiego

Pełny program obchodów rocznic grudniowych GDAŃSK PAMIĘTA

Instytut Pamięci Narodowej i NSZZ Solidarność

Już o północy z 12 na 13 grudnia na Placu Solidarności w Gdańsku pod pomnikiem Poległych Stoczniowców złoża kwiaty i zapalą znicze przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, wraz z członkami Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej, Stowarzyszenia „Godność” oraz kibice Lechii Gdańsk ze Stowarzyszenia Lwy Północy.

O godz. 11.00 przy bramie Aresztu Śledczego w Gdańsku (ul. Kurkowa 12) z inicjatywy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku zostanie odsłonięta tablica dedykowana bohaterkom opozycji demokratycznej w okresie „Solidarności”.

O godz. 12, ponownie pod pomnikiem Poległych Stoczniowców złożone zostaną kwiaty i zapłoną znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary stanu wojennego na Wybrzeżu: Antoniego Browarczyka, Piotra Sadowskiego, Wacława Kamińskiego, Jana Samsonowicza.

Tego dnia odprawione zostaną też dwie uroczyste msze św. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku (18.30) i w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni (18.00).

16 grudnia Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność zaprasza na Apel Poległych, modlitwę, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. na placu Plac Solidarności w Gdańsku. Po tych uroczystościach, o godz. 17.30 w bazylice św. Brygidy odprawiona zostanie okolicznościowa msza święta. Natomiast 17 grudnia o godz. 6.00 pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 (al. Solidarności w Gdyni) odbędzie się Apel Poległych, modlitwa, oraz składanie wieńców i kwiatów. W uroczystości weźmie udział wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich firmowanych przez IPN uroczystości rocznicowych wprowadzenia stanu wojennego i Grudnia ‘70, są na stronie internetowej Instytutu.

Gdynia

W Gdyni uroczystości miejskie, upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 41 lat rozpoczną się 13 grudnia o godz. 16.30 widowiskiem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów II LO w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przy ul. Portowej 2. W tym samym miejscu o godz. 17.00 zostanie odprawiona msza św. Ok. godz. 18.15 uczestnicy obchodów przemaszerują ul. Portową, placem Kaszubskim, ul. Świętojańską i ul. Pułaskiego. Tam, przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego o godz. 18.30 zmówiona zostanie modlitwa oraz złożone zostaną kwiaty.

Program gdyńskiego upamiętnienia 52. rocznicy wydarzeń grudniowych zostanie ogłowszony w poniedziałek 12 grudnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka