Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Gdynianie uroczyście świętowali 134. urodziny Eugeniusza Kwiatkowskiego

Tradycją Gdyni jest świętowanie kolejnych urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego, wicepremiera rządu Rzeczypospolitej, człowieka o ogromnych zasługach dla rozwoju polskiej polityki morskiej i rozbudowy Gdyni w szczególności. Towarzystwo Miłośników Gdyni oraz Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego zaprosiły mieszkańców pod pomnik budowniczego Polski otwartej ku morzu, znajdujący się przy ul. 10 Lutego. Złożono kwiaty, okolicznościowy toast spełniono gorącą czekoladą.
Gdynianie uroczyście świętowali 134. urodziny Eugeniusza Kwiatkowskiego

Autor: fot. Karolina Szypelt | gdynia.pl

Choć Eugeniusz Kwiatkowski kojarzy nam się w pierwszej kolejności z budową nowoczesnej Gdyni, to przyszedł na świat daleko od morza, w Krakowie, 30 grudnia 1888 r. Zajmował eksponowane stanowiska w kilku gabinetach przedwojennej Polski, piastując m.in. funkcje wicepremiera, ministra przemysłu i handlu, ministra skarbu. Jako pierwszy został wyróżniony tytułem doktora honoris causa nauk ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego, w 1928 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gdyni. Nawet powojenne władze Polski nie omieszkały skorzystać z jego wiedzy, powierzając mu funkcję pełnomocnika ds. odbudowy Wybrzeża. Nie trwało to jednak długo, szybko E. Kwiatkowski został odsunięty od wpływu na kształt polskiej gospodarki. 

- Eugeniusz Kwiatkowski to postać ze wszech miar wyjątkowa - mówił Jakub Ubych, wiceprzewodniczący rady Miasta Gdyni. - Z jednej strony pamiętamy go przede wszystkim jako jednego z twórców gdyńskiego portu jak i w ogóle naszego miasta. Natomiast elementami, które przede wszystkim przyświecały jego pracy, była chęć budowy silnej Polski, opartej o gospodarkę i o to, byśmy dalej mogli być niepodlegli. To właśnie gospodarka miała być tym kołem zamachowym, które gwarantowało bezpieczeństwo naszego kraju. W Gdyni będziemy pamiętać go zawsze, choć jego prochy spoczywają w Krakowie. Należy też pamiętać o jego bardzo trudnej historii w czasach powojennych, gdy nie mógł pojawiać się na Wybrzeżu. W miejscu, które stworzył od podstaw i czuł się tutaj jak u siebie w domu. 

Pod pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego złożono kwiaty, wspólny toast spełniono gorącą czekoladą. Potem udać się można było na ciekawy spacer, symbolizujący widok Gdyni jaki ujrzeć mógł Kwiatkowski, wiodący przez Grabówek, Działki Leśne oraz Śródmieście. Spacer prowadził do siedziby Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego przy ul. Kieleckiej, gdzie można było obejrzeć archiwalne materiały fotograficzne. 

Warto zauważyć, że dużym zainteresowaniem - nie tylko wśród gdynian - cieszy się odsłonięta we wrześniu bieżącego roku na Nabrzeżu Pilotowym ławeczka, na której znalazły się rzeźby dwóch niezwykle zasłużonych dla gdyńskiego portu ludzi - Eugeniusza Kwiatkowskiego i Tadeusza Wendy.

W ramach obchodów urodzin E. Kwiatkowskiego Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu od kilku lat organizuje gry miejskie. W tym roku tradycję tę zmieniono i zaproszono wszystkich na wspomniany spacer.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama