Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Ruch na przekopie Mierzei Wiślanej? Na razie znikomy

Dokładnie 467 jednostek przeprawiło się przez kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej, noszący nazwę Nowy Świat, w okresie od otwarcia tej drogi wodnej 17 września do połowy grudnia. 11 jednostek nosiło inną niż polska banderę. W okresie mrozów ruch przez kanał zamarł całkowicie, wewnątrz śluzy kanału pojawiła się tafla lodu. Bardziej intensywnego ruchu statków spodziewać się należy dopiero po ukończeniu toru wodnego do portu w Elblągu przez Zalew Wiślany i rzekę Elbląg.
Ruch na przekopie Mierzei Wiślanej? Na razie znikomy

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej - potocznie nazywany przekopem - został oficjalnie otwarty 17 września, dla ruchu jednostek wodnych został jednak udostępniony dopiero od następnego dnia. Z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany do 14 grudnia przepłynęły 204 jednostki tzw. dużej przeprawy (wymagającej otwarcia mostów nad kanałem, znajdujących się na wysokości 4,6 m) oraz 30 jednostek małej przeprawy (kiedy mosty nie muszą być otwierane, statki mieszczą się pod nimi). Z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską przepłynęło 196 jednostek dużej przeprawy i 37 statków małej przeprawy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Uroczyste otwarcie przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Dominowały oczywiście jednostki pod polską banderą. Oprócz nich pojawiły się jednostki pod banderami Szwecji, Francji, Norwegii i Niemiec.

Choć kanał żeglugowy i port Nowy Świat są gotowe, ruch statków do portu w Elblągu ruszy w pełni dopiero po pogłębieniu toru wodnego przez Zalew Wiślany oraz przebudowie toru wodnego na rzece Elbląg. Przejście przez Zalew Wiślany od Nowego Światu to około 10 km, tor na rzece Elbląg również 10 km, ponadto około 2,5 km śluzy, portu zewnętrznego i stanowisk postojowych. Oznacza to, że droga wodna z Zatoki Gdańskiej do elbląskiego portu obejmuje ok. 23 km. Na całej długości ma mieć głębokość 5 m.

W okresie świąteczno-noworocznym, z powodu niskich temperatur i pojawienia się lodu na Zalewie Wiślanym, ruch na nowej drodze wodnej praktycznie zamarł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama