Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Promują historię i nie tylko. Dawny Tczew ma już 12 lat!

Portal internetowy www.dawnytczew.pl ma już ponad 262 tys. unikalnych odsłon. Umieszczono na nim kilkadziesiąt map i kronik, 450 artykułów o historii miasta oraz ponad 1000 zdjęć i archiwalnych dokumentów. Dawny Tczew obchodził 12. urodziny.
Promują historię i nie tylko. Dawny Tczew ma już 12 lat!

Autor: Dawny Tczew

Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew już od lat promuje historię grodu Sambora. Społecznicy podsumowali miniony rok oraz nakreślili plany na kolejne lata działalności.

Przypomnijmy, Dawny Tczew – Wirtualne Muzeum Miasta to głównie portal internetowy www.dawnytczew.pl, który ma już ponad 262 tys. unikalnych odsłon. Umieściliśmy na nim kilkadziesiąt map i kronik, 450 artykułów o historii miasta oraz ponad 1000 zdjęć i archiwalnych dokumentów.

Aktywną częścią portalu jest forum, które obecnie liczy już ponad 1200 użytkowników, którzy napisali ponad 43,5 tys. postów w ponad 2650 tematach. Nic w tym dziwnego zważywszy, że dzieje Tczewa i okolic są naprawdę bardzo bogate. Jest też miejscem powstania wielu inicjatyw autorstwa uczestników Dawnego Tczewa.

- Nasz profil na Facebooku obserwuje ponad 10 tys. osób z Polski i zagranicy – mówi Przemysław Zieliński, koordynator portalu Dawny Tczew. - Rekordowy post ze zdjęciem przedstawiającym autobus marki „san" na przystanku przy Placu Piłsudskiego „polubiło" 660 osób. Od 2021 r. jesteśmy obecni także na Instagramie, gdzie obserwuje nas ponad 100 użytkowników.

Lekcje historii lokalnej to jedna z możliwości promowania ciekawostek związanych z dziejami grodu Sambora, którą Dawny Tczew skutecznie wykorzystuje. W 2022 r. jego członkowie spotkali się, m. in. z członkami mniejszości niemieckiej w Tczewie, a na wycieczkę po mieście zabraliśmy młodzież z Danii oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 5. Jak co roku zorganizowali obchody rocznicy rozstrzelania ofiar mordu na tzw. Świńskim Rynku w 1940 roku oraz Powstania Warszawskiego.

- Przed Wszystkimi Świętymi zabraliśmy tczewian na Tczewskie Zaduszki – spacer po nieistniejących cmentarzach – dodaje Przemysław Zieliński. - Ponownie włączyliśmy się w organizację Rowerowej Gry Miejskiej w ramach Tygodnia Mobilności Aktywnej – to idealna okazja dla miłośników jazdy na dwóch kółkach na spędzenie wolnego czasu z historią miasta.

A jakie plany Dawny Tczew ma na dopiero co rozpoczęty nowy rok?

- Wyzwania, które stawiamy sobie w 2023 roku dotyczą przede wszystkim dokończenia realizacji kilku projektów, jak drugiego wydania albumu „Mosty Tczewskie", poszerzonego o dzieje mostu Knybawskiego – mówi Łukasz Brządkowski, członek Dawnego Tczewa. - W trakcie realizacji jest nadal projekt pn. „Wspomnienia znad ujścia Dryboka do Wisły - dzieje Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy od czasów średniowiecznych do połowy XX w.", którego efektem będzie publikacja książkowa. Zachęcamy do wsparcia osoby, które chcą współtworzyć historię Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy, jak i dostarczyć źródeł do badania zagadnienia. Wszelkie stare zdjęcia, wspomnienia i powieści przodków lub inne wskazówki będą mile widziane – dodaje pan Łukasz.

Wyzwania, które stawiamy sobie w 2023 roku dotyczą przede wszystkim dokończenia realizacji kilku projektów, jak drugiego wydania albumu „Mosty Tczewskie", poszerzonego o dzieje mostu Knybawskiego

Łukasz Brządkowski / Dawny Tczew

Dawny Tczew stawia sobie również za zadanie zgłębianie wiedzy związanej z historią nieco nowszą, wciąż dobrze pamiętaną przez naszych dziadków oraz rodziców. Na podstawie wspomnień mieszkańców planuje przygotować publikację o życiu codziennym tczewian w czasach PRL. Będzie to nie tylko kronika tamtych czasów, ale również sposób na przekazanie wiedzy pokoleniom tczewian urodzonych już w wolnej Polsce.

- Nie porzucamy projektu budowy Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy, którego celem jest powstanie miejsca upamiętniającego zmarłych tczewian różnych wyznań, pochowanych na zlikwidowanych już nekropoliach – podkreśla Przemysław Zieliński.

Planowane publikacje pozwolą znacznie zwiększyć wiedzę na temat dziejów Tczewa i okolic, ludzi tu mieszkających.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama