Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

W Gdańsku pobito rekord Polski w badaniu piersi!

W Gdańsku ustanowiono rekord Polski w liczbie kobiet samobadających piersi w tym samym czasie. W zaplanowaną na Dzień Kobiet akcję włączyło się 156 pań. Zakończone sukcesem bicie rekordu było częścią wydarzenia związanego z profilaktyką raka piersi, które odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności.
W Gdańsku pobito rekord Polski w badaniu piersi!

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Gdańsk pobił rekord Polski w badaniu piersi!

Całe samobadanie trwało 3 minuty i 10 sekund, a wzięło w nim udział 156 kobiet. Tym samym w Gdańsku 8 marca ustanowiono rekord Polski w kategorii najwięcej liczby osób badających piersi jednocześnie. Specjalny certyfikat potwierdzający ustanowienie rekordu odebrała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

- Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tej wyjątkowej inicjatywie - mówiła wiceprezydent Monika Chabior. - To ma znaczenie tym bardziej, że odbywa się w Dzień Kobiet. Bardzo dziękuję za przybycie i przyłączenie się do ustanowienia tego rekordu.


W wydarzeniu uczestniczyła m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Czym jest kobiecość i skąd ona się bierze? - mówiła pani prezydent. - Każdy z nas ma inną odpowiedź. Dla mnie to codzienna siła i siła do pokonywania trudności. Dzisiaj przed oczami stają mi sceny zza wschodniej granicy, kobiety w Ukrainie, ale także te panie, które przyjechały do nas już z diagnozą różnych chorób. Myślę także o matkach dzieci z niepełnosprawnościami, które są teraz w Sejmie, a na co dzień wokół nas. To wiele trudnych spraw, ale im bardziej otwarcie będziemy o nich mówić, tym łatwiej je oswoimy i zobaczymy, że nie jesteśmy z tym sami. W nasze święto, poza uśmiechem, kwiatami i życzeniami bardzo ważne jest poczucie dawania sobie wzajemnie siły. Dzisiaj są z nami studentki, seniorki, przedsiębiorczynie, aktywistki i naukowczynie. Możemy się wspólnie inspirować, motywować, wspierać i o sobie dbać. Pamiętajmy o codzienności, aby małymi gestami i solidarnością budować w sobie wzajemną siłę – dodała Aleksandra Dulkiewicz.  


Bicie rekordu było tylko jednym z punktów większego wydarzenia, w trakcie którego można było zasięgnąć informacji na temat profilaktyki i leczenia raka piersi. Na stoisku Centrum Równego Traktowania można było porozmawiać z psychologiem, a na stoisku Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień udzielano informacji na temat działających w Gdańsku programów promujących zdrowie. Partnerami akcji była fundacja OmeaLife, której wiceprezeska Ewelina Puszkin opowiedziała o pierwszych krokach do skutecznej diagnozy oraz podjęcia leczenia i działalności fundacji, Wsparcie na Starcie, Uniwersytet Medyczny w Gdańsku, którego studentki dzieliły się wiedzą, a także GOPZiPU i Gdańskie Centrum Równego Traktowania.


Organizatorzy wydarzenia przestrzegali przed rakiem piersi. Jest on najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23 proc. wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za około 14 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Szacuje się, że na świecie co roku raka piersi rozpoznaje się u 1,7 mln kobiet.

Tragiczna statystyka wskazuje, że ponad 500 tys. osób umiera z jego powodu. Zbyt późne wykrycie choroby jest jedną z głównych przyczyn umieralności, jednak w większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Właśnie dlatego warto warto zdobywać wiedzę na temat profilaktyki i samobadania oraz regularnie wykonywać mammografię i USG piersi.


W ECS-ie można było wysłuchać prelekcji dot. profilaktyki raka piersi, epidemiologii i czynników ryzyka i przykładów ze świata sławnych osób, które podjęły się profilaktycznej mastektomii. Jeżeli ktoś dotychczas nie wykonywał samobadania, to miał okazję, aby zobaczyć, jak to robić pod czujnym okiem przedstawicielki Biura Rekordów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka