Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W święto teatru uhonorowano ludzi pomorskich scen

W Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca, w Teatrze Wybrzeże uhonorowano ludzi scen pomorskich. Nagrody wręczyli Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Trzykrotnie wyróżniono spektakl „1989”.
W święto teatru uhonorowano ludzi pomorskich scen

Autor: Karol Stańczak

Nagrody Teatralne Miasta Gdańska wręczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Wyróżnienie przyznawane jest od 2008 roku. Otrzymują ją autorki i autorzy najciekawszych teatralnych kreacji artystycznych, stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Przyznawane są trzy równorzędne nagrody indywidualne. Laureatów wybiera kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego oraz mediów. Nagroda Teatralna Miasta Gdańska ma wymiar finansowy, w tym roku jest to 10000 złotych brutto dla każdego z laureatów.

Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za 2022 rok otrzymali:

  • Marcin Zawicki- za scenografię do spektaklu „Zmień się!”, w reżyserii Edyty Janusz-Ehrlich w Miejskim Teatrze Miniatura 

  • prof. dr hab. Leszek Skrla - za rolę męską w spektaklu operowym „Król Roger”, w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

  • Katarzyna Szyngiera - za reżyserię spektaklu „1989”, koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Nagrodą Specjalną (grafiką, której autorem jest Ryszard Kaja) uhonorowano koprodukcję Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - „1989”, w reżyserii Katarzyny Szyngiery. 

Od 1999 roku marszałek województwa pomorskiego, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, honoruje najwybitniejsze artystyczne osiągnięcia minionego roku w dziedzinie teatru. Doceniani są m.in. reżyserzy i aktorzy. Wyróżnienie jest przyznawane również za najlepszy scenariusz, muzykę, scenografię i debiut roku. Nagroda docenia wydarzenia oraz zjawiska artystyczne i kulturalne. Specjalnie powołana kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego, pomorskich mediów oraz Uniwersytetu Gdańskiego, wybiera również najlepsze przedstawienie roku. Przyznawane są trzy nagrody indywidualne dla wyróżniających się artystów, Nagroda dla młodego artysty, dedykowana pamięci prof. Jana Ciechowicza oraz nagroda honorowa za Przedstawienie roku. Nagroda im. prof. Jana Ciechowicza to wyróżnienie dedykowane młodym, dobrze zapowiadającym się twórcom teatralnym. W tym roku z rąk marszałka Mieczysława Struka otrzymał ją Paweł Pogorzałek, za zróżnicowaną, błyskotliwą i precyzyjnie poprowadzoną aktorską kreację Juliusza Słowackiego w spektaklu „Koło Sprawy Bożej” Konrada Hetela w reżyserii Radka Stępnia w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2022 otrzymali:

  • Krzysztof Babicki - za mistrzowsko skonstruowaną, dojrzałą a zarazem odkrywczą reżyserię spektaklu „Pułapka” Tadeusza Różewicza w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

  • Grzegorz Gzyl - za brawurową, świetnie przemyślaną i poprowadzoną kreację weneckiego doży Urgentino w spektaklu „Sceny z egzekucji” Howarda Barkera w reżyserii Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

  • Filip Michalak - za świetny warsztat aktorski i pełnię energii scenicznej w spektaklu baletowym Ludwiga Minkusa „Don Kichot” w choreografii Izabeli Sokołowskiej-Boulton i Wojciecha Warszawskiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

Honorową Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego (dzieło sztuki autorstwa malarki i ilustratorki Marty Frej) za Spektakl Roku przyznano spektaklowi „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Koprodukcja Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego została doceniona za nieszablonowe, żywiołowe i spójne przypomnienie „pozytywnego mitu”;  za stworzenie nowej scenicznej jakości.

W finale gali ZASP uczcił Dzień Artysty Weterana. Wręczono listy gratulacyjne skierowane do artystów seniorów.

Wyróżnieni zostali:

  • Alina Lipnicka,
  • Krzysztof Rzeszot,
  • Leszek Kowalski,
  • Włodzimierz Votka

Podziękowania otrzymali także zasłużeni pracownicy techniczni trójmiejskich teatrów:

  • Marta Milan,
  • Kamila Sidor,
  • Marcin Raatz,
  • Andrzej Drewniak.

Galę prowadzili aktorzy Karolina Kowalska i Robert Ciszewski. O część artystyczną zadbali adepci II roku Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego z Gdyni. Zaprezentowany repertuar był zapowiedzią premiery „Whitney Houston Jazz”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama