Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Sopot chce ocalić drzewa i zgłasza je na pomniki przyrody

Władze Sopotu zachęcają mieszkańców i turystów, by oficjalnie zgłaszali drzewa, które powinny zostać objęte szczególną ochroną i być uznane za pomniki przyrody. Mniej oficjalnie ktoś owija pnie płóciennymi transparentami entuzjastycznymi wobec zachowania buków czy lip.
Hasła oplatające drzewa w okolicach Sopotu
Hasła oplatające drzewa w okolicach Sopotu

Autor: Magdalena Czarzyńska-Jachim FB

„Buk cię ochroni”, „Lipa święta” i mniejsze dopiski „Pomnik przyrody” czy „łapy precz” – takie hasła pojawiły się na drzewach otaczających Sopot w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Zdjęcia kolorowych napisów udostępniła na portalu społecznościowym wiceprezydentka miasta, Magdalena Czarzyńska-Jachim, a akcja ozdabiania drzew zbiegła się w czasie z ogłosoznym kilka dni wcześniej apelem, jaki pojawił się na oficjalnej stronie kurortu.

Chodzi o pomysł, by za pomocą formularzy dostępnych tutaj mieszkańcy Sopotu i goście odwiedzający kurort zgłaszali propozycje drzew, które powinny zostać objęte szczególną ochroną i być uznane za pomniki przyrody.

Jak przypomina magistrat, w przypadku drzew, głównym kryterium uznania ich za pomniki przyrody jest obwód pnia, mierzony na wysokości 130 centymetrów. Dla przykładu: obwód pnia buka, dębu, lipy, platanu nie może być mniejszy niż 300 cm. Bardziej szczegółowe kryteria opisane są w odpowiednim rozporządzeniu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 110 tysięcy złotych kary za wycinkę drzew

Z oficjalnej informacji urzędników wynika, że na sopockim terenie znajdują się obecnie 43 pomniki przyrody, w tym 41 pomników przyrody ożywionej (pojedyncze drzewa, grupy drzew i aleje) i 2 pomniki przyrody nieożywionej (głazy narzutowe). 27 pomników znajduje się na terenie miasta, a 16 na terenie lasu, w obrębie Leśnictwa Sopot. Są to tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz jego otuliny.

Wszelkie informacje odnośnie pomników przyrody można także uzyskać w Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Sopotu, tel. 58 52 13 792.

Hasła oplatające drzewa w okolicach Sopotu
Hasła oplatające drzewa w okolicach Sopotu
Hasła oplatające drzewa w okolicach Sopotu
Hasła oplatające drzewa w okolicach Sopotu

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka