Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Składasz wniosek o 500 plus? Nie popełnij tych błędów

31 maja kończy się okres świadczeniowy dla 500 plus. Trwa nabór nowych wniosków na nowy okres 2023/2024. Do końca kwietnia rodzice i opiekunowie dzieci z Pomorza złożyli blisko 250 tys. wniosków.
Składasz wniosek o 500 plus? Nie popełnij tych błędów

Autor: Fot. Pixabay

Nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., rozpoczął się 1 lutego. Wnioski można złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, dostępnej na urządzeniach mobilnych (telefony komórkowe, tablety), Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego.

- Jeśli wniosek wpłynie w maju, uprawniony świadczenie otrzyma do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca, a jeśli w czerwcu, to ZUS wypłaci pieniądze do 31 sierpnia - także z wyrównaniem od czerwca – informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS. - Świadczenia na podstawie wniosków, które ZUS otrzyma od lipca będą wypłacane tylko z wyrównaniem od miesiąca, w którym wypłynęły.

Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o świadczenie terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku wniosków wysłanych w czerwcu lub lipcu.

- ZUS będzie dla tych wnioskodawców wyznaczał najbliższe terminy wypłat. Nie zawsze mogą się one pokrywać z obecnymi datami przelewów – zaznacza Krzysztof Cieszyński.

Wnioskodawcy powinni uważać na możliwe błędy we wniosku. Zdarzają się sytuacje, gdy dwójka rodziców wnioskuje o świadczenie na to samo dziecko. Tymczasem środki otrzymuje tylko jeden z rodziców. Na przykład jeśli dwoje rodziców mieszka razem i wychowuje dziecko wspólnie, świadczenie otrzyma ten, który złożył wniosek pierwszy. Z kolei jeśli rodzice nie mieszkają wspólnie, świadczenie należy się temu, z którym mieszka dziecko.

500 plus może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują opiekę naprzemienną.

- Wtedy świadczenie dzielone jest po równo – i każdy z rodziców otrzymuje 250 zł. Częstymi błędami popełnianymi we wnioskach o 500 plus są też literówki. Wnioskodawcom zdarza się błędnie wpisać numer PESEL (lub wpisać PESEL swój zamiast dziecka) albo numer rachunku bankowego - wylicza Krzysztof Cieszyński. - Takie błędy mogą skutkoważ z kolei otrzymaniem należnego świadczenia z opóźnieniem. Z tego względu przed wysłaniem wniosku warto go dokładnie sprawdzić.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama