Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Znamy już wszystkich artystów, którzy wystąpią na festiwalu Globaltica

Znamy już kompletną listę artystów, którzy wystąpią na tegorocznej Globaltice. Czwórka wykonawców, którzy uzupełniają ogłoszony wcześniej line-up to: kubański Septeto Santiaguero, duet wybitnych oudzistów DuOud, gruzińska wokalistka Lela Nakeuri z zespołem Caucasus Caucasus oraz Piotr „Damas” Damasiewicz, wybitny polski jazzowy trębacz i jego trio Into the Roots, wspomagane przez uznanych muzyków z Beskidów.
Znamy już wszystkich artystów, którzy wystąpią na festiwalu Globaltica

Autor: materiały promocyjne

Najbardziej utytułowanym wykonawcą w tym gronie, ale też i najbardziej „osłuchanym”, bo grającym muzykę w duchu Buena Vista Social Club, jest Septeto Santiaguero. Zespół został założony w 1995 roku przez członków Melodías de Ayer – grupy działającej od początku lat 60. oraz muzyków innych cenionych zespołów tamtych czasów: Estudiantina Invasora i Cuarteto Patria.

Dążąc do powrotu do korzeni, grupa zdecydowała się porzucić modne wówczas, ale przeeksploatowane, rozbudowane składy i trzymać się dyscypliny tradycyjnego septetu: gitara, tres, bongosy, clave, marakasy, kontrabas i trąbka, z dodatkiem bębnów conga, które zachowali na cześć legendarnego muzyka Arsenio Rodrígueza. Ich repertuar to podróż przez różne style: Guaracha, Bolero, Trova, Danzón, Changüí czy Pilón – z dużym naciskiem na tradycyjne podejście do wykonania. Grupa wielokrotnie miała okazję dzielić scenę z najważniejszymi osobistościami muzycznymi swojego kraju, jak Omara Portuondo czy Rubén Blades. Maja na koncie dwie nagrody Latin Grammy.

DuOuD tworzą urodzony w Tunezji Jean-Pierre Smadja (Smadj) i Algierczyk Mehdi Haddab. Ich wspólny projekt to spotkanie tradycyjnego instrumentu, jakim jest klasyczna arabska lutnia oud z muzyką elektroniczną. Ten rezydujący we Francji północnoafrykański duet łączy swoje muzyczne dziedzictwo z najróżniejszymi współczesnymi stylami, takimi jak breakbeat, techno, wplatając także elementy jazzu i rocka, czego efektem jest ich wyjątkowe, nowoczesne brzmienie.

Smadj jako instrumentalista, producent i inżynier dźwięku pracował między innymi z takimi tuzami jak Talvin Singh, Ibrahim Maalouf, Burhan Öçal czy Erik Truffaz. Mehdi Haddab słynie ze swej wyjątkowej aktywności muzycznej. Jest doskonale znany zarówno jako wirtuoz grający repertuar klasyczny na oud, jak i eksperymentator wprowadzający dźwięk tego delikatnego instrumentu do świata rocka, nadając mu ostre, przesterowane brzmienie i wykorzystując typowe dla gitary elektrycznej techniki gry.

Czytaj też: Globaltica 2023. W Kolibkach, jak na bułgarskim weselu

Lela Nakeuri to młoda wokalistka z górskiego regionu Pszawi we wschodniej Gruzji od dzieciństwa wykonuje tradycyjne pieśni. Ukończyła Uniwersytet Teatru i Kina Shota Rustaveli, posiada również dyplom w dziedzinie kapelmistrzostwa. Jest członkinią rodzinnego zespołu Nakeuri, a od 2018 roku główną wokalistką projektu muzycznego Caucasus stworzonego wspólnie z kilkoma z najważniejszych muzyków współczesnej Gruzji. Wszyscy oni mają wieloletnie doświadczenie na lokalnej scenie.

Zapadające w pamięć dźwięki gruzińskiej pieśni wielogłosowej stanowią unikatową tradycję muzyczną, cenioną na całym świecie. Pieśni są zwykle śpiewane w harmonii trzygłosowej. Lela swoim niezwykłym, delikatnym i jednocześnie mocnym głosem śpiewa środkowe i górne partie. Każdy z pozostałych wokalistów zespołu jest też znakomitym instrumentalistą – grają m.in. na takich tradycyjnych instrumentach jak panduri czy chonguri (instrumenty strunowe), a także doli (rodzaj bębna). Połączyła ich chęć kultywowania tradycji przodków i miłość do lokalnej muzyki. W swoim bogatym repertuarze wykorzystują tradycyjne pieśni gruzińskie, a także własne kompozycje.

Polskie etno reprezentować będzie kompozytor, trębacz jazzowy, multiinstrumentalista Piotr „Damas” Damasiewicz i jego projekt Into the Roots. Damasiewicz wspólnie ze Zbigniewem Kozerą – cenionym kontrabasistą grającym również na marokańskim guembri i perkusistą Pawłem Szpurą, postanowił zwrócić się ku korzeniom. Zespół operuje zarówno zasłyszanymi liniami melodycznymi etnicznych pieśni jak i autorskimi kompozycjami inspirowanymi muzyką korzenną. N a dwóch ostatnich płytach towarzyszyli im m uzycy ludowi z okolic Suchej Beskidzkiej. Ich wspólny materiał można opisać jako inspirujące spotkanie, pełne opowieści o tradycji, podróżach i muzyce z całego świata, gdzie połączyły się różne muzyczne światy jazzu i folkloru.

Pozostali artyści, którzy pojawią się w tym roku na Globaltice to: zespół Mokoomba z Zimbambwe, legenda muzyki afroperuwiańskiej Susana Baca, nepalskie trio Kanta dAb dAb, Ivo Papasov & His Wedding Band z Bułgarii, Sahra Halgan z Somalilandu oraz Sahib Pashazade z Azerbejdżanu.

18. edycja Festiwalu Kultur Świata Globaltica odbędzie się w Gdyni w dniach 20-22 lipca. Jego patronem medialnym jest portal i tygodnik „Zawsze Pomorze”.

Czytaj też: 17. Globaltica to był festiwal silnych kobiet i roztańczonych mężczyzn


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHevelka festiwal alkoholi
Reklama