Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pomorze objęte Krajową Siecią Kardiologiczną

W pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej bierze udział siedem województw, w tym Pomorze. Do tej pory w naszym województwie włączono do programu  185 osób, do końca roku opieką zostanie objętych tysiąc pacjentów.
Pomorze objęte Krajową Siecią Kardiologiczną

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej, którego celem jest ułatwienie i przyspieszenie dostępu do lekarzy specjalistów oraz profesjonalnych terapii, trwa od 2021 r. Zaczęło się na Mazowszu, a pod koniec 2022 r. resort zdrowia ogłosił, że przystąpi do niego kolejnych sześć regionów: Dolnośląskie, Łódzkie, Małopolskie, Pomorskie, Śląskie i Wielkopolskie.

Obecnie na Pomorzu włączono do programu 185 osób. Jednak już do końca roku w ramach krajowej sieci kardiologicznej opieką zostanie objętych około 1000 osób z naszego województwa.

Podczas marcowej inauguracji KSK na Śląsku minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśniał, że pacjent  zakwalifikowany do leczenia w sieci ma prawo w przeciągu 30 dni do wizyty u specjalisty. Taka wizyta  ma na celu zbudowanie planu leczenia, wskazanie diagnostyki, która ma być dodatkowo wykonana, potem również zdefiniowania całej ścieżki leczenia – bez względu na to, czy ona będzie realizowana na poziomie specjalistycznego – czy szpitalnego. Podczas leczenia na każdym etapie, począwszy od diagnostyki, a zakończywszy na rehabilitacji, pacjentowi będzie towarzyszyć koordynator.

Jak dostać się do sieci?

Decyzję o zgłoszeniu pacjenta do diagnostyki i  leczenia w ramach sieci kardiologicznej  podejmuje lekarz w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej lub  poradni kardiologicznej - informuje Monika Kierat, rzeczniczka pomorskiego oddziału NFZ. - . Może to zrobić także specjalista pracujący na oddziale szpitalnym o profilu kardiologicznym lub chorób wewnętrznych, który podpisał porozumienie o współpracy z regionalnym ośrodkiem koordynującym, którym na Pomorzu jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W UCK przeszczepiono równocześnie serca i płuca. Po raz pierwszy od 21 lat!

Warunkiem zgłoszenia pacjenta do KSK jest wstępne rozpoznanie u niego jednej z czterech jednostek chorobowych, którymi są:

  • nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne,
  • niewydolność serca,
  • nadkomorowe i komorowe zaburzenia rytmu i przewodzenia
  • zastawkowe wady serca

 Po zgłoszeniu pacjenta do programu, przeprowadzana jest ostateczna kwalifikacja w poradni kardiologicznej. Pierwsza wizyta u kardiologa powinna być zrealizowana w ciągu 30 dni od zgłoszenia do programu.

W programie pilotażowym na Pomorzu bierze udział dwanaście podmiotów medycznych.

- Program skierowany jest przede wszystkim do podmiotów świadczących usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, poradni kardiologicznych oraz hipertensjologicznych funkcjonujących w ramach  ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,  jak i szpitali posiadających oddziały kardiologiczne lub chorób wewnętrznych - wyjaśnia Monika Kierat. - Realizacja programu pilotażowego pozwala na ocenę organizacji, jakości i efektów opieki kardiologicznej w realizujących go w naszym województwie podmiotach medycznych. W ramach pilotażu kardiologicznego testowane i oceniane są zasadność oraz skuteczność funkcjonowania modelu opartego na sieci ośrodków kardiologicznych, z uwzględnieniem podziału kompetencji pomiędzy ustalone poziomy referencyjne działających w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia podmiotów prowadzących diagnostykę i leczenie kardiologiczne. Efektem pilotażu ma być także lepsze wykorzystanie możliwości ośrodków kardiologicznych, opartych na potencjale sprzętowym i doświadczonych zasobach kadrowych.

Do 2024 roku Krajowa Sieć Kardiologiczna ma objąć pacjentów z chorobami krążenia w całym kraju.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama