Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Na Pomorzu organizowany jest najstarszy bieg noworoczny

Po raz 33. kilkudziesięciu miłośników biegania z Chojnic i okolic pokonało kilka kilometrów trasy "Biegu Noworocznego". Jak mówią organizatorzy z sekcji biegowej Florian, to najstarszy bieg organizowany 1 stycznia w Polsce.
Po raz 33. kilkudziesięciu miłośników biegania z Chojnic i okolic pokonało kilka kilometrów trasy Biegu Noworocznego (fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze)

Tym razem wyjątkowo nie ulicami miasta, a ścieżkami Parku 1000-lecia w Chojnicach truchtali towarzysko zawodnicy sekcji biegowej Florian oraz amatorzy biegania z regionu. Nie zabrakło również rowerowej reprezentacji Chojnickiego Towarzystwa Miłośników Rowerów „Cyklista”. Około 60-osobowa grupa przebiegła ok. 5 km ścieżkami chojnickiego parku.
- Wszystko zaczęło się w ubiegłym wieku, a dokładniej w 1990 roku – sięga pamięcią organizator Andrzej Górnowicz z sekcji Florian, który jako jedyny z dzisiejszych biegaczy truchtał w tamtym pamiętnym pierwszym biegu noworocznym. - Moja idea była wówczas taka, aby po pierwsze radośnie powitać nowy rok, a po drugie zmobilizować uczestników do skromniejszego spożycia alkoholu w tę noc – śmieje się Górnowicz.

Pierwszy bieg odbył się ulicami Chojnic. Śmiałkowie pobiegli wówczas z ulicy Towarowej, gdzie swoją siedzibę miała ówczesna kolejowa straż pożarna, której Andrzej Górnowicz był komendantem, na Stary Rynek w Chojnicach. Wtedy pobiegło ok. 15-20 osób, mimo że start był 1 stycznia już o godz. 9.00.

Dziś pobiegło ok. 60 osób, a bieg wyjątkowo odbył się w parku, gdyż od wielu lat tradycyjna trasa wiedzie ze stadionu Kolejarza na Stary Rynek i z powrotem.
 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka