Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Trwa Święto Flagi Kaszubskiej. Wisi ona dumnie na Górze Gradowej

Z okazji Święta Flagi Kaszubskiej po raz kolejny na Górze Gradowej uroczyście wciągnięto na maszt największą flagę w czarno-złote kolory.
Trwa Święto Flagi Kaszubskiej. Wisi ona dumnie na Górze Gradowej

Autor: Dominik Paszliński/gdansk.pl

Święto Flagi Kaszubskiej ustanowiono na pamiątkę jej pierwszego publicznego wywieszenia, właśnie 18 sierpnia 1929 roku, przy okazji zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów.

Z tej właśnie okazji Fundacja Kaszuby co roku organizuje na Górze Gradowej na najwyższym maszcie flagowym na Kaszubach uroczyste podniesienie największej flagi kaszubskiej.

Kaszubi z okazji dzisiejszego święta zachęcają wszystkich Kaszubów i utożsamiających się z Kaszubami do wywieszania czarno-złotych flag.

- Celebrujemy odwagę i chęć obrony naszych symboli, czyli to, co w czasach międzywojennych i PRL było zakazane, bo wywieszanie flagi odbierane było jako działalność antypaństwowa. Dzisiaj możemy kaszubskość prezentować nie tylko w domu, ale także w przestrzeni publicznej i korzystamy z tego – podkreśla w mediach społecznościowych Karol Rhode, prezes Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej Kaszëbskô Jednota.

Do wywieszania kaszubskich flag w czarno-złotych barwach, nie tylko z okazji Święta Flagi, apelują w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim.

- Należy podkreślić, że w wielu miejscach flaga kaszubska wisi na co dzień. Są to nie tylko obiekty związane z ruchem kaszubskim jak Dom Kaszubski w Gdańsku czy Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy, ale także zarówno budynki prywatne, jak i publiczne urzędy. Są takie jak m.in. Urząd Gminy w Żukowie, gdzie kaszubskie barwy powiewają już od dwóch dekad. Zachęcamy też do tego, by flagi nie zdejmować nazajutrz po święcie. Warto nieustająco i aktywnie manifestować nasze symbole w przestrzeni publicznej na całych Kaszubach i wszędzie tam, gdzie Kaszubi mieszkają! - czytamy we wpisie na stronie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama