Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Elektroniczna bariera na granicy z Rosją „niemal ukończona”, lecz już pracuje skutecznie

Zamiast muru, jak na granicy Polski z Białorusią, granica z obwodem królewieckim ma być strzeżona przez urządzenia elektroniczne. System jest na ukończeniu, lecz już wykrywa przypadki łamania przepisów.
droga graniczna

Autor: Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

Elektroniczna zapora na granicy z Kaliningradem „niemal ukończona”

Funkcjonariusze placówki Straży Granicznej w Górowie Iławeckim kilka dni temu wykryli ślady opon na pasie drogi granicznej – urządzenia elektroniczne wykazały obecność mężczyzny na rowerze. Cyklista wjechał na pas drogi granicznej, po pewnym czasie zawrócił i skierował się do domu. Dotrzeć tam nie zdążył, ponieważ został zatrzymany przez pograniczników. 36-latek tłumaczył, że pomylił drogę, lecz kiedy już się zorientował, że jest na pasie drogi granicznej, postanowił obejrzeć granicę z bliska. Za to wykroczenie mieszkaniec powiatu bartoszyckiego otrzymał stuzłotowy mandat karny.

Ten rowerzysta wjechał na pas drogi granicznej. Jego obecność wykryły urządzenia elektroniczne

To już kolejny przypadek wykrywania na granicy Polski z obwodem królewieckim (czyli z Federacją Rosyjską) ludzi, którzy nie powinni tam się znajdować. Latem ubiegłego roku niemiecki turysta chciał sobie zrobić selfie na granicy w pobliżu Piasków na Mierzei Wiślanej.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Turysta wszedł na pas drogi granicznej z Rosją. Został zatrzymany

Kilka tygodni temu natomiast inny ciekawski – notabene również obywatel Niemiec – został zatrzymany w pobliżu Braniewa. W tych wszystkich zdarzeniach nieuprawnione osoby wykrywane były przez urządzenia elektroniczne.

Elektroniczna zapora na granicy z Kaliningradem. Szczegóły techniczne

Na granicy Polski z obwodem królewieckim stoi typowy dla pasa granicznego metalowy płot z zaporami z drutu ostrzowego. Znajduje się tam też pozbawiony roślinności pas drogi granicznej. Lecz o ile na granicy z Białorusią powstała wysoka zapora przypominająca mur, o tyle granica z Federacją Rosyjską będzie – właściwie już jest – strzeżona przez system urządzeń elektronicznych.

Ta elektroniczna zapora budowana jest od kwietnia na długości 199 km. Wprawdzie granica polsko-rosyjska jest nieco dłuższa, lecz na Mierzei Wiślanej w okolicach Piasków taki system elektroniczny zainstalowani już wcześniej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Na granicy z obwodem kaliningradzkim niezwłocznie powstanie tymczasowa zapora

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik ujawnił w pierwszych dniach sierpnia, że wykonano już około 95 procent zapory perymetrycznej. Składają się na nią:

  • 1900 słupów z kamerami,
  • 181 km przewodów sieciowych i transmisyjnych,
  • 60 km przewodów detekcyjnych.

Pas 199 km podzielono na 12 odcinków. Całość będzie nadzorować specjalne centrum, znajdujące się w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie, ze stanowiskami operatorskimi czynnymi całą dobę. Zainstalowano już 11 z 12 kontenerów z aparaturą elektroniczną.

PRZECZYTAJ TEŻ: Granica z Rosją na Mierzei Wiślanej jest dobrze strzeżona, zapory tam nie będzie

Straż Graniczna, oczywiście, nie ujawnia szczegółów technicznych wspomnianego systemu.

  • Bardzo ogólnie wspomina się o wykorzystywaniu kamer działających w zakresie światła widzialnego i podczerwieni, także termowizji.
  • Do tego wykorzystywane mają być rozmaite czujniki, sensory i bariery wykrywające ruch, a także monitorujące nacisk na podłoże.
  • Można będzie także użyć drona.

Takie technologie są już stosowane, wystarczy np. minimalne ugięcie podziemnego przewodu, spowodowane przez ludzką stopę, by wywołać alarm.

Elektroniczna zapora na granicy z Kaliningradem. Działanie

Dane z całego systemu będą analizowane automatycznie oraz nadzorowane przez operatorów. W razie wykrycia na granicy obecności nieuprawnionej osoby, na miejsce natychmiast wysyłany będzie patrol. Mało tego, system zapewni też wykrywanie:

  • pojazdów,
  • przelotu dronów i statków powietrznych na niskiej wysokości,
  • podkopów,
  • a nawet oddawania strzałów z broni palnej.

Dokładność wykrywania ma być bardzo duża.

PRZECZYTAJ TEŻ: Turysta wszedł na pas graniczny z Rosją. Ciekawość kosztowała go mandat

ślady roweru na drodze granicznej
Ślady roweru na drodze granicznej

Wspomniane przypadki niefrasobliwych turystów czy roztargnionego rowerzysty w praktyce potwierdzają, że ów system już działa. Straż Graniczna publikuje nawet fotografie, zapewne wykonane przez urządzenia elektroniczne na granicy. Oczywiście, pozostaje pytanie, czy elektronika okaże się skuteczna w razie prób forsowania, podobnych jak na granicy polsko-białoruskiej, lecz przy takim zagrożeniu zapewne Straż Graniczna wzmocni obsadę pasa granicznego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama