Piotr Gliński i Janusz Trupinda

Janusz Trupinda odebrał dokument powołania z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego

Janusz Trupinda ponownie powołany na dyrektora Muzeum Zamkowego
w Malborku

Janusz Trupinda został powołany na kolejną kadencję na stanowisku dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku. Potrwa ona siedem lat i rozpocznie się 1 stycznia 2023 roku. Dokument powołania wręczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Piotr
Piesik
12.12.2022 / 16:13

Dr hab. Janusz Trupinda związany jest z Muzeum Zamkowym w Malborku od wielu lat. W okresie 2000-2011 był wicedyrektorem tej placówki ds. naukowo-konserwatorskich, kierował też Działem Historii. Następnie objął kierownictwo Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, po czym od 1 stycznia 2018 roku został dyrektorem malborskiej placówki. 

Janusz Trupinda ponownie dyrektorem Muzeum Zamkowego w Malborku

Janusz Trupinda pełni wiele funkcji w rozmaitych gremiach z dziedziny kultury, historii oraz muzealnictwa. Obecnie zasiada w radach muzeów przy:

  • Muzeum Historycznym w Ełku,
  • Muzeum Stutthof w Sztutowie,
  • Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku,
  • Muzeum Narodowym w Gdańsku,
  • Muzeum Okręgowym w Toruniu,
  • Zamku Królewskim w Warszawie
  • oraz Zamku Królewskim na Wawelu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pamięci Macieja Kilarskiego. Wystawa w malborskim Muzeum Zamkowym

W latach 2018-2021 zasiadał w gronie Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej przy ministrze kultury i dziedzictwa narodowego, w latach 2017-2021 był też członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Gdańsku.

Janusz Trupinda jest autorem i współautorem wielu publikacji, dotyczących głównie historii Zakonu Krzyżackiego, stosunków polsko-krzyżackich, także historii oraz architektury zamków obronnych zakonu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jarmark Staroci i Sztuki Dawnej trwa u podnóża zamkowych murów

Ponadto należał do grona organizatorów międzynarodowych konferencji naukowych oraz wystaw, spośród których wymienić warto wystawy: 

  • „Sapientia aedificavit sibi domum. Mądrość zbudowała sobie dom. Państwo krzyżackie w Prusach” (Malbork 2019)
  • oraz „Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę – Malbork między polityką a sacrum” (Malbork 2022).

PRZECZYTAJ TEŻ: 100 lat Gedanii. Siła pamięci, czyli historia, którą trzeba przypominać

Dodać warto, że Janusz Trupinda od wielu lat zajmuje się też historią sportu w Gdańsku, zwłaszcza klubu sportowego Gedania. Jest kibicem, Muzeum Zamkowe i jego otoczenie to miejsca związane z wieloma imprezami sportowymi. Na terenie zamku odbywa się finisz zawodów w triathlonie, na błoniach wokół murów obronnych rozgrywane są biegi i marsze nordic walking, w zamkowej fosie natomiast odbywał się turniej siatkówki plażowej.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze