Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

100 lat Gedanii. Siła pamięci, czyli historia, którą trzeba przypominać

„W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania” – to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się już w najbliższy wtorek, 26 lipca, o godz. 17 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zawodnicy Gedanii (koszulki w pasy) i Sopockiego Klubu Sportowego przed meczem towarzyskim. W gdańskim zespole wystąpili: Przypyszny, Maksymilian Ruprecht (5. z prawej), Białk, Kwieciński, Walter Kryszewski, Malski, Karol Ruprecht (1. z lewej), Grudowski, Edmund Matuszak, Jakub Bawelski, Brzeziński. 29 października 1922 r., (fot. nieznany | ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie)

W roku stulecia powstania tego klubu napisano i powiedziano już o nim bardzo dużo, ale Gedania to ciągle temat poszukiwań i odkryć. To także bardzo ważny element pamięci, którą jesteśmy winni członkom klubu, szczególnie tu, w Gdańsku. W ten obszar wpisuje się wystawa, do obejrzenia której zaprasza dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Grzegorz Berendt.

- Gedania był to klub powołany przez gdańskich Polaków, którym przyszło działać w bardzo trudnych warunkach. Wystawa „W sporcie siła. Historia Klubu Sportowego Gedania” ma uhonorować setki tych dzielnych ludzi, a zarazem całą polską mniejszość w Wolnym Mieście Gdańsku, przywiązaną do polskości i do Rzeczpospolitej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 100-lecie Gedanii na wystawie w Bibliotece Gdańskiej PAN

Na przeszło 500 metrów kwadratowych ekspozycji prezentowane są unikatowe eksponaty, pochodzące ze zbiorów kilkunastu osób prywatnych, których rodziny były związane z przedwojenną Gedanią, a także instytucji, takich jak: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy czy Gedania SA.

Na wystawie będzie można zobaczyć unikatowe zbiory świadczące o sukcesach przedwojennych gedanistów, m.in. niezwykłą szkatułkę będąca nagrodą dla motocyklistów biorących udział w „Wyścigu do nieznanego celu” czy statuetkę, którą bokser Jan Bianga otrzymał za zwycięstwo w wadze piórkowej w trakcie Igrzysk Polaków z Zagranicy.

O wyjątkowości klubu Gedania, polegającej także na krzewieniu postaw patriotycznych, przypomina Janusz Trupinda, autor scenariusza wystawy i sztandarowej monografii poświęconej klubowi „KS Gedania – klub gdańskich Polaków (1922-1953)”.

ZOBACZ TEŻ: Gedania obchodzi 100-lecie. Pokoleniowe spotkanie przy ul. Partyzantów 62

- Klub Sportowy Gedania od samego początku był czymś więcej niż tylko zwykłą organizacją sportową. Był platformą, na której Polacy mieszkający przed wojną w Gdańsku mogli wyrażać swój patriotyzm, dumę narodową, przywiązanie do barw biało-czerwonych.

Jedną z działalności patriotycznych, w którą angażowali się członkowie klubu, było wydawanie własnego organu prasowego. Wśród eksponatów zobaczyć będzie można m.in. przedwojenną klubową gazetę „Sport”.

Wernisażowi towarzyszyć będzie oprowadzanie kuratorskie. Wystawę oglądać będzie można w sali wystaw czasowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do końca bieżącego roku. Bilety w cenie 5 złotych do nabycia w kasach muzeum.

Wystawę patronatem honorowym objął prezydent RP Andrzej Duda.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama