ORP Sokół dotarł już do Muzeum Marynarki Wojennej

Mimo trudnych warunków atmosferycznych w czwartek rozpoczęła się i zakończyła lądowa podróż okrętu podwodnego ORP Sokół z nabrzeża Pomorskiego do niecki ekspozycyjnej, przygotowanej w Muzeum Marynarki Wojennej. Okręt o długości kadłuba 45 m był transportowany na specjalnych kołowych platformach samojezdnych, w strugach deszczu i przy silnym wietrze.
Piotr
Piesik
23.11.2023 / 13:08

Operacja przetransportowania wycofanego ze służby ORP Sokół do Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie przygotowano dla okrętu specjalną nieckę ekspozycyjną, trwała już od kilku dni. Po wykonaniu prac zabezpieczających i konserwacyjnych okręt przeniesiono na pokład specjalnego pontonu, na którym dopłynął do nabrzeża Pomorskiego. Wcześniej miejsce dla zacumowania pontonu przygotowano odholowując z miejsca stałego postoju okręt-muzeum ORP Błyskawica, który obecnie jest zacumowany w porcie wojennym.

CZYTAJ TEŻ: ORP Sokół przeniesiony z pontonu na platformy kołowe, teraz okręt czeka na podróż do muzeum

Sokół został przeniesiony z pontonu na ląd, gdzie już pozostanie, pływać na wodzie okręt raczej już nigdy nie będzie. W środę przygotowywano kołowe platformy transportowe SPMT, na których kadłub okrętu ma przejechać do siedziby muzeum. Zakładano rozpoczęcie operacji przewozu okrętu przez ulice miasta na czwartek, choć to jest uzależnione od wielu czynników, zarówno natury technicznej jak też warunków atmosferycznych.

Mimo silnego wiatru i padającego deszczu okręt został ulokowany na platformach kołowych i rozpoczął lądową podróż. Ten nietypowy pojazd przemieszczał się oczywiście bardzo wolno, ładunek ważył niebagatelne 370 ton. Część przejazdu okręt odbył dziobem do przodu, na pewnym odcinku z kolei platformy podążały rufą naprzód. Konieczne było czasowe wyłączenie z ruchu niektórych ulic, na pewnych odcinkach układano tymczasową nawierzchnię ze specjalnych płyt. 

Podróż lądowa Sokoła zakończyła się pomyślnie w siedzibie Muzeum Marynarki Wojennej. Przejazd odbył się na szczęście bez żadnych nieprzewidzianych zdarzeń. Okręt podwodny zostanie udostępniony do zwiedzania od przyszłorocznego sezonu letniego.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze