Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Trójmiasto ma prawie 1,1 miliona mieszkańców. To więcej niż oficjalne dane

Nie niespełna milion, jak wskazują raporty GUS, a sporo więcej, bo prawie 1,1 miliona mieszkańców ma Trójmiasto, łącznie z najbliższymi gminami – wynika z danych, pochodzących z telefonii komórkowej. Za to na terenie województwa mieszka mniej osób niż wskazuje GUS.
(fot. Pixabay)

Według danych GUS w Trójmieście w 2019 r. mieszkało na stałe i czasowo 750 tys. osób. Z kolei według oficjalnych danych meldunkowych, w Trójmieście i w jego bezpośrednim sąsiedztwie mieszkało na stałe i czasowo 990 tysięcy osób. To mniej, niż wynika z opublikowanego właśnie raportu „Analiza aktywności i potencjału ludnościowego województwa pomorskiego, Obszaru Metropolitalnego i Trójmiasta”. Na podstawie danych telefonii komórkowej z jesieni 2019 roku ustalono, że Trójmiasto i jego sąsiedztwo zamieszkuje ok. 1,09 miliona osób.

Szczegółowe opracowanie na temat liczby ludności województwa i jej migracji przygotowało Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego, we współpracy z trójmiejskimi samorządami. Dane telefonii komórkowej kupiono od operatora T-Mobile, który jako jedyny w Polsce ma zgodę indywidualnych odbiorców na przetwarzanie danych osobowych - zanonimizowanych, więc wiadomo ile osób się loguje, ale nie wiadomo, kto to jest. Po oszacowaniu udziału operatora w całym rynku telefonii komórkowej, wyliczono dane dla Pomorza. Za mieszkańca uznano osoby, które spędzały na danym terene najwięcej czasu w godzinach 19.00-7.00, natomiast za użytkownika jakiegoś miejsca uznano osobę, która spędziła tam co najmniej 2 godziny w w godzinach 7.00-19.00.

Raport wskazuje m.in., że w większości dzielnic Trójmiasta liczba ludności podawana przez GUS jest niższa od liczby mieszkańców wg danych telefonii komórkowej. Tak jest też w najbliższych sąsiadujących z Trójmiastem małych miejscowościach: np. w Chwaszczynie, Kowalach czy Straszynie, ale też miastach średniej wielkości - Rumi, Redy, Pruszcza Gd. Różnice wynikają najpewniej m.in. z logowania telefonów osób, które nie są zameldowane nie tylko na stałe, ale i nie czasowo – np. studentów czy pracujących w aglomeracji obcokrajowców.

O ile dane dla Trójmiasta i okolic są wyższe niż podaje GUS, to inaczej sytuacja ma się dla całego Pomorza. W województwie pomorskim w 2019 r. zamieszkiwało według GUS 2,34 mln osób. Tymczasem z danych telefonii komórkowej wynika, że osób, które na co dzień realizują swoje codzienne aktywności (w tym m.in. praca, nauka) w danej miejscowości – jest ok. 2,17 mln.

Dzięki danym telefonii komórkowej ustalono nie tylko, ile osób mieszka na obszarze Trójmiasta i okolic. Także - ile osób przebywa tu w weekendy i święta. Wiadomo nawet dokąd się przemieszczają.

To jedna z pierwszych tego typu prac w Polsce, umożliwiająca porównanie danych przestrzennych pochodzących z telefonii komórkowej z danymi z biur meldunkowych i GUS. Wcześniej tego typu opracowania w skali miast pojawiły się m.in. w Warszawie i Wrocławiu.

Graf. gdansk.pl
Graf. gdansk.pl

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka