Pomorzanie w ścisłej czołówce 29. Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej

Pomorzanie w ścisłej czołówce 29. Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej. Na podium stanęli Waldemar Lamandini i Olaf Targowski z III LO w Gdyni. Reprezentowali Polskę wśród innych uczniów z Europy.
finaliści Bałtyckiej Olimiady Informatycznej
Olaf Targowski i Waldemar Lamandini (z lewej) wśród polskich medalistów 29. Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej

Autor: Facebook | Olimpiada Informatyczna

29. Bałtycka Olimpiada Informatyczna. Na podium uczniowie III LO w Gdyni

Pomorskie akcenty podczas finału 29. Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej (BOI 2023, 29th Baltic Olympiad in Informatics), która odbywała się w duńskim Lyngby od 28 kwietnia do 2 maja. Reprezentujący Polskę uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni: Waldemar Lamandini oraz Olaf Targowski (z klasy III matematyczno-informatycznej) uzyskali znakomite wyniki i zdobyli srebrne medale olimpijskie.

– Znakomity występ Polaków na 29. Bałtyckiej Olimpiadzie Informatycznej! Zwycięzcą całych zawodów został Adam Gąsienica-Samek. Drugi złoty medal (i 4. miejsce) przypadł Konstantemu Smolirze. Pozostali reprezentanci zdobyli srebrne medale: Marek Muzyka (miejsce 6.), Rafał Mańczyk (miejsce 8.), Waldemar Lamandini (miejsce 9.) oraz Olaf Targowski (miejsce 14.) (…). Po pierwszym dniu zawodów nasi uczestnicy wciąż czuli geometryczny niedosyt, ale na szczęście organizatorzy nie zawiedli nas – najtrudniejsze zadanie drugiego dnia również było geometryczne, i ponownie Polacy uzyskali na nim najlepsze wyniki (nie bez powodu uważają się za miłośników geometrii) – czytamy na facebookowym profilu Olimpiady Informatycznej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Co ty wiesz o Solidarności? Licealiści z całej Polski sprawdzają się z wiedzy z dwóch ostatnich dekad PRL

Do udziału w olimpiadzie zostało zakwalifikowanych 72 uczniów z: Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji oraz Ukrainy.

Informatyczny Belfer Roku. Do kogo trafił tytuł w 2023 roku?

Opiekunem naukowym obu uzdolnionych informatyków z III LO w Gdyni jest profesor oświaty Ryszard Szubartowski. Także on jest wielkim wygranym. Z uwagi na wybitne osiągnięcia dydaktyczne, podczas uroczystości zakończenia tegorocznej Jubileuszowej XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej został uhonorowany nagrodą i tytułem Informatycznego Belfra Roku.

Ryszard Szubartowski (z lewej) podczas uroczystości zakończenia tegorocznej Jubileuszowej XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej