Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jarosław Sellin: Muzeum Westerplatte gotowe pod koniec 2027 roku

Muzeum II Wojny Światowej wykorzystało obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej do przedstawienia postępu prac przy budowie swojej filii na Westerplatte. Na tę chwilę prognozowany termin zakończenia inwestycji to 2027 r.
dawna elektrownia na Westerplatte, konferencja prasowa Jarosława Sellina

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

Dawna elektrownia na Westerplatte. Co będzie w tym budynku?

W zrewitalizowanym budynku dawnej elektrowni, który przetrwał bombardowanie Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 r., uruchomiona zostanie wystawa artefaktów odkrytych podczas prac archeologicznych na półwyspie Westerplatte.

PRZECZYTAJ TEŻ: 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda na Westerplatte: Musimy być mocni, po to by nie walczyć

O planach w tym zakresie przypominał tuż po uroczystościach rocznicowych na Westerplatte w piątek, 1 września wiceminister kultury.

– Znajdujemy się w oryginalnym przedwojennym budynku, w którym po remoncie będzie można zorganizować wystawę wydobytych artefaktów. Spośród kilkudziesięciu tysięcy przedmiotów, w tej przestrzeni będzie wyeksponowanych ok. 250 najcenniejszych i najciekawszych. Liczę, że od przyszłego miesiąca rozpoczną się też prace przy rozbudowie parkingu oraz budowie punktu obsługi turystycznej. Wiemy z różnych badań, że Westerplatte jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc w Trójmieście – mówił Jarosław Sellin.

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Kiedy zostanie otwarte?

Kilka dni temu negatywnie na temat tempa prac przy budowie muzeum wypowiedziała się Najwyższa Izba Kontroli. Wskazano, że ilość środków przekazywanych Muzeum II Wojny Światowej przez ministerstwo kultury jest niewspółmierna do osiągniętych efektów. W piątek, 1 września poinformowano, że muzeum ma być gotowe najpóźniej do 2027 r. Pierwotnie otwarcie planowano w 2019 r., a po przejęciu Westerplatte przez rząd udostępnienie instytucji zapowiedziano najpóźniej w 2026 r. Minister oraz dyrektor MIIWŚ przypominali o dotychczasowych pracach, m.in. archeologicznych, w wyniku których odnaleziono szczątki dziewięciu westerplatczyków, a także oddaniu nowego Cmentarza Poległych Obrońców Westerplatte.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańsk: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 pod lupą NIK

– Chciałbym zapewnić wszystkich, że prace realizowane są systematycznie przez zespół kierowany przez inż. Piotra Zająca – mówił dr Grzegorz Berendt, dyrektor MIIWŚ. – Całe przedsięwzięcie budowy muzeum szacujemy na 350 mln zł, uwzględniając wszystkie etapy. To zajmuje czas i trwa. My jako jednostka pracujemy systematycznie, wykorzystując wszystkie możliwości, w czym jesteśmy wspierani przez nasz organ prowadzący, czyli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W kolejnych etapach planowana są zabudowa części obiektów historycznych, w których również pojawią się wystawy, a także uczytelnienie w terenie pozostałości po zburzonych budynkach oraz odtworzenie historycznych ścieżek sprzed września 1939 r.

PRZECZYTAJ TEŻ: Elektrownia z Westerplatte stanie się muzeum

– Najważniejszą częścią tego planu jest budowa muzeum docelowego, które powstanie w miejscu, gdzie dzisiaj odbywały się uroczystości, i które będzie w postaci konkretnego budynku, w którym będziemy opowiadać o walce, która tutaj się toczyła – mówił minister Sellin.

W listopadzie MIIWŚ planuje rozstrzygnąć konkurs architektoniczny na kształt przyszłej placówki. Roboty budowlane mają ruszyć pod koniec 2025 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama