Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

II Dzień Edukacji Kaszubskiej. Danuta Pioch laureatką nagrody „Bëlny Szkólny”

Za nami Dzień Edukacji Kaszubskiej. W przedwojennym Gimnazjum Polskim w Gdańsku w piątek, 8 września nagrodzono nauczycieli wyróżniających się nietuzinkowym podejściem do nauczania języka kaszubskiego oraz inspirujących działania uczniów na rzecz lokalnej ojczyzny. Nagrodę „Bëlny Szkólny” przyznano Danucie Pioch ze Szkoły Podstawowej w Mojuszu.
Dzień Edukacji Kaszubskiej, laureaci, Gdańsk 2023

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Dzień Edukacji Kaszubskiej od 2022 roku

Od 2022 roku 7 września obchodzony jest jako Dzień Edukacji Kaszubskiej, ustanowiony na pamiątkę przyjęcia Ustawy o systemie oświaty z września 1991 r., która umożliwiła organizację nauczania języka kaszubskiego w szkołach. Uroczystość zorganizowana w piątek, 8 września w sali „Niebo Polskie” dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku była dla środowiska nauczycielskiego z różnych stron Kaszub okazją do spotkania oraz podziękowania za trud włożony w nauczanie oraz wychowywanie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wanda Lew-Kiedrowska i Witold Bobrowski najlepszymi nauczycielami języka kaszubskiego

Chciałbym podziękować wszystkim nauczycielom, a szczególnie nauczycielkom, za ten trud, który wkładają w przekazywanie języka przyszłym pokoleniom. Jesteście na pierwszej linii walki o Kaszubszczyznę.

Jan Wyrowiński / prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

– Według oficjalnych danych kuratorium oświaty, kaszubskiego uczy się obecnie ponad 22 tys. uczniów w 376 placówkach. W 1991 roku były tylko dwie… Jest się z czego cieszyć i jest z czego być dumnym. Ale jednocześnie musimy być świadomi ogromnej odpowiedzialności, która ciąży na naszych barkach. Aby ta szansa nauki języka kaszubskiego była w pełni wykorzystana. Abyśmy mogli następnym pokoleniom przekazać ten największy skarb, jaki mamy. Chcemy, aby Dzień Edukacji Kaszubskiej był świętem na całe Kaszuby – dodał Jan Wyrowiński.

II Dzień Edukacji Kaszubskiej. Kto został laureatem nagrody „Bëlny Szkólny”?

Uroczystość była okazją do wręczenia corocznej nagrody „Bëlny Szkólny”, przyznawanej za rozbudzanie w uczniach ciekawości do kultury i języka regionu. Nominowano dwunastu nauczycieli. Statuetkę zaprojektowaną przez Aleksandrę Miloch przyznano Danucie Pioch ze Szkoły Podstawowej w Mojuszu w gminie Sierakowice, nauczycielce języka kaszubskiego od 1996 roku, autorce programów nauczania, artykułów poświęconych dydaktyce, a także ośmiu podręczników języka kaszubskiego na różnych szczeblach nauczania. Nagrodę wręczono również za inspirowanie uczniów do włączania się w liczne inicjatywy lokalne.

PRZECZYTAJ TEŻ: Podsumowanie roku 2022 na Kaszubach i w języku kaszubskim

– Jest miło, gdy inni dostrzegają, że się coś zrobiło, że zasługuje się na wyróżnienie. Natomiast zawsze podkreślam, że dla nauczyciela największym wyróżnieniem jest uznanie jego uczniów. Uczniowie wielokrotnie dawali temu wyraz w różny sposób i jest to dla mnie potwierdzenie, że to, co robię jest słuszne i doceniane – mówiła Danuta Pioch.

Byliśmy pionierami nauczania języka kaszubskiego. Zaczynał Witold Bobrowski w Głodnicy, który udowadniał różnym organom szczebla centralnego, że Kaszubom należy się prawo do nauki własnego języka. Wiedzieliśmy, że po ustaniu przekazu pokoleniowego w domach rodzinnych następnym tygrysem edukacji kaszubskiej musi być szkoła. Brak jej udziału byłby dla tego mniej używanego języka zgubą.

Danuta Pioch / laureatka nagrody „Bëlny Szkólny”

Wyróżnienia odebrały Justyna Mikołajczyk ze Szkoły Podstawowej w Lipuszu oraz Małgorzata Leśniańska, na co dzień pracująca w Szkole Podstawowej w Zagórzycy w gminie Damnica. Gratulacje wszystkim nauczycielom złożył m.in. senator Kazimierz Kleina.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mniej pieniędzy na naukę kaszubskiego? Politycy: „To szowinizm i skandal”

– Sam fakt zgłoszenia do nagrody to ogromne wyróżnienie dla nauczyciela, ale także szkoły i lokalnego środowiska. Nominowani są dla swoich uczniów autentycznymi przewodnikami w wędrówce po Kaszubach, a nade wszystko dbają o rozwój tożsamości kulturowej i zachowanie języka kaszubskiego – mówił prezes ZKP.

Gala z okazji Dnia Edukacji Kaszubskiej odbyła się pod patronatem Pomorskiego Kuratorium Oświaty oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama