Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Psychiatria dziecięca. Posłanki KO mówią o dramatycznych rekordach na Pomorzu

Czteroletnia kolejka do psychiatry dziecięcego w jednej z gdańskich przychodni, terminy przyjęć w szpitalu na Srebrzysku wyznaczane na czerwiec 2025 roku, brak psychologów w co piątej szkole – o takich ponurych rekordach mówili podczas wtorkowej (12 września) konferencji w Sopocie Agnieszka Pomaska i Barbara Nowicka, posłanki KO oraz Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace.
psychiatria dziecięca, konferencja KO

Autor: Biuro Poselskie Agnieszki Pomaskiej

Ile trzeba czekać w kolejce do psychiatry dziecięcego? Raport Fundacji GrowSpace

W ubiegłotygodniowym raporcie Fundacji GrowSpace, pokazującym długość czekania na pierwszą wizytę u psychiatry dziecięcego, Pomorze – ze średnią 411 dni – znalazło się na szczycie smutnego rankingu. Do tematu wrócili uczestnicy wtorkowej (12 września) konferencji prasowej: posłanki KO Agnieszka Pomaska i Barbara Nowacka, członek Fundacji GrowSpace Dominik Kuc, psycholożka i zarazem kandydatka KO do Sejmu z okręgu 25 Paulina Filipowicz oraz Ada Guźniczak, Jakub Wróbel oraz Bartłomiej Plewczyński, czyli pomysłodawcy projektu wspierającego młodych ludzi w kryzysie psychicznym, złożonego do Budżetu Obywatelskiego 2024 w Gdańsku.

Agnieszka Pomaska przypomniała, że w 2021 r.  premier Mateusz Morawiecki obiecał dofinansowanie psychiatrii dziecięcej kwotą 220 mln zł i do tej pory, mimo nacisków  opozycji, nie rozliczył się z obietnic. W dodatku, w sytuacji gdy w całym kraju brakuje psychiatrów dziecięcych, resort zdrowia wyznaczył w całej Polsce zaledwie 40 miejsc rezydenckich dla medyków, którzy pragną poświęcić się tej specjalizacji.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Nadmiarowa” pomoc dzieciom w kryzysie. NFZ żąda zwrotu pieniędzy

– Premier niedawno zapowiedział, że oni mają plan na ochronę zdrowia – poprawią posiłki w szpitalach – mówiła natomiast Barbara Nowacka. – Chwalebny pomysł, po 8 latach już po raz trzeci obiecali to samo. Natomiast tam, w propozycjach PiS-u, nie ma ani słowa o tym, jak poprawią polską służbę zdrowia.

Posłanka, pytając, co zrobił PiS dla młodych ludzi, przywołała odebranie finansowanego z budżetu państwa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Zapowiedziała też, że po wygranych przez opozycję wyborach finansowanie numeru 111 116 zostanie przywrócone w ciągu pierwszych 100 dni.

Jednym z naszych konkretów jest także skrócenie kolejek do lekarza poprzez zintegrowany system informacji o miejscach, gdzie się można dostać do specjalisty. Dzisiaj rano sprawdziłam, jak wygląda dostęp do psychiatrii dziecięcej na Pomorzu. Do szpitala w Gdańsku najbliższy termin przyjęcia to jest 11 czerwca 2025 r. To jest pomoc, którą polskie państwo ma dla młodych ludzi w kryzysie.

Barbara Nowacka / posłanka KO

O ostatnim raporcie Fundacji GrowSpace opowiadał Dominik Kuc.

 – Dane były zbierane za pośrednictwem strony swiatprzychodni.pl, bezpośrednio z Narodowego Funduszu Zdrowia – wyjaśniał, przypominając o 411 dniach oczekiwania na konsultacje z psychiatrą dziecięcym w województwie pomorskim.

Pamiętajmy, że pełen proces leczenia i diagnozy nie kończy się tylko na jednej konsultacji. Tutaj, w województwie pomorskim, padł jeden z pięciu rekordów – 1445 dni oczekiwania do psychiatry dziecięcego w Centrum Optimmed w Gdańsku. Ale to nie są jedyne rekordy – szpital specjalistyczny psychiatrii dziecięcej w Słupsku – ponad 600 dni oczekiwania, ale także Gdańskie Centrum Zdrowia – ponad 500 dni oczekiwania. I tutaj w Sopocie – ponad 400 dni oczekiwania. W województwie pomorskim mamy 20% wakatów dla psychologów i psycholożek szkolnych, to jest 110 nieobsadzonych wakatów.

Dominik Kuc / Fundacja GrowSpace

BO 2024 w Gdańsku. Ogólnomiejski projekt linii zaufania dla dzieci i młodzieży

Z kolei o projektach do Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku na rok 2024, złożonych wspólnie z Jakubem Wróblem i Bartłomiejem Plewczyńskim, mówiła Ada Guźniczak. Jednym z nich jest projekt ogólnomiejski nr 17, czyli gdańska linia zaufania dla dzieci i młodzieży.

– Nasz projekt zakłada dwa sposoby działania – tłumaczyła. – Pierwszy to stworzenie linii zaufania, która będzie całodobowa i bezpłatna, na zasadzie telefonu zaufania 116 111. Chcemy lokalnie w Gdańsku odciążyć telefon, który w tym momencie jest finansowany ze zrzutek ludzi dobrej woli. Druga część projektu to kampania informacyjna. Chcemy podnieść świadomość, uwrażliwić ludzi, którzy pracują z młodymi w szkole, chcemy zrezygnować z tabu, które dotyka kwestie zdrowia psychicznego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama