Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Trójmiejskie akcenty w filmach, które powalczą o Złote Lwy

Mirosław Baka w „Chłopach”, Lena Góra w „Imago”, Tomasz Schuchardt w „Sobowtórze”, Dorota Kolak w „Jednej duszy”. To nasza pomorska sztafeta aktorska, a filmy z ich udziałem powalczą o nagrody na 48. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Wydarzenie rozpoczyna się w poniedziałek, 18 września.
„Chłopi”
„Chłopi”

Autor: Next Film | Materiały prasowe

Trójmiejskie akcenty na 48. FPFF w Gdyni. „Chłopi”

Zanim zachwycimy się na festiwalu w Gdyni animowanym filmem „Chłopi”, głosy zachwytu na temat tego filmu dochodzą do nas z Toronto. To na tamtejszym międzynarodowym festiwalu „Chłopi” oczarowali publiczność i krytyków filmowych. Były owacje na stojąco i takie słowa po premierze, jak te: „Przygotuj się na to, że zaprze ci dech w piersiach”.

Animacja malarska w reżyserii Doroty i Hugh Welchmanów to jeden z najbardziej oczekiwanych filmów gdyńskiego festiwalu, który rozpocznie się w poniedziałek, 18 września. Ta para ma już na swoim koncie słynnego „Twojego Vincenta”, który przyniósł im Europejską Nagrodę Filmową i nominacje do Złotego Globu oraz Oscara.

PRZECZYTAJ TEŻ: 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni czas zacząć

Czy „Chłopi” powtórzą sukces „Twojego Vincenta”? Miejmy nadzieję, zwłaszcza że poprzeczka została postawiona naprawdę wysoko.

W pewnym sensie, to nasi „Chłopi”, i nie tylko dlatego, że zobaczymy w nich aktorów związanych z Trójmiastem: Mirosława Bakę, który gra Macieja Borynę, czy Ewę Kasprzyk – w roli Dominikowej.

Ale też dlatego, że producentem tej malarskiej adaptacji noblowskiej powieści Władysława Reymonta jest studio BreakThru Films z siedzibą w Sopocie.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Chłopi” liczą na sukces. Adaptacja powieści Reymonta w wersji animacji malarskiej może zachwycić

To będzie też inna wersja „Chłopów” niż ta sprzed 50 lat Jana Rybkowskiego. Nie tylko dlatego, że animowana (chociaż najpierw zagrali aktorzy, a potem te kadry namalowano), ale też dlatego, że „Chłopi” 2023 to będzie opowieść przede wszystkim o kobietach.

Po latach pracy nad filmem o Vincencie van Goghu poczułam silną potrzebę, by opowiedzieć o kobietach: ich zmaganiach, pasji i sile.

DK Welchman / scenarzystka i reżyserka

Trójmiejskie akcenty na 48. FPFF w Gdyni. „Doppelgänger. Sobowtór”

Innym filmem, który ma wiele wspólnego z Trójmiastem, jest „Doppelgänger. Sobowtór” Jana Holubka. Wiele zdjęć do filmu kręcono w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Jeden z bohaterów, którego gra Tomasz Schuchardt – urodzony zresztą na Pomorzu, w Starogardzie Gdańskim, mieszka w Sopocie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Koniec zdjęć do thrillera szpiegowskiego kręconego w Trójmieście. Premiera w przyszłym roku
„Doppelgänger. Sobowtór”

Fabuła filmu skupia się na życiu dwóch bohaterów żyjących równolegle. Hans (Jakub Gierszał) i Jan Bitner (Tomasz Schuchardt) żyją oddzieleni od siebie żelazną kurtyną. Hans pracuje w urzędzie w Strasburgu, wiedzie spokojne, wręcz monotonne życie. Bitner to polski patriota, zaangażowany w sprawy „Solidarności” i walkę o wolną Polskę. Razem z rodziną mieszka w Sopocie. Z pozoru ich życie jest zupełnie różne, jednak jest pewien szczegół, który połączył ich życiorysy na zawsze. Obaj będą musieli odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytania dotyczące swojej tożsamości.

>>> „Doppelgänger. Sobowtór”. Byliśmy na planie filmowym. Zobacz zdjęcia! <<<

To film otwarcia festiwalu i też wiele widzom obiecuje. A Holoubek udowodnił, że nie zawodzi.

Trójmiejskie akcenty na 48. FPFF w Gdyni. „Imago”

„Imago” Olgi Chajdas to kolejna filmowa opowieść, chyba najbardziej związana z Trójmiastem ze wszystkich konkursowych produkcji, które powalczą o Złote Lwy.

Film przenosi nas w lata 80. To postpunkowy dramat psychologiczny o młodej artystce z Trójmiasta, łaknącej życia pośród szarości PRL. Współscenarzystką i aktorką w głównej roli jest Lena Góra, urodzona w Sopocie, która przed laty wyruszyła na podbój świata. Najpierw był Londyn, potem Nowy Jork i wreszcie Hollywood. Do Polski wróciła dla „Króla” (serialu pod tym tytułem). A jej kariera nabiera ostatnio przyspieszenia.

PRZECZYTAJ TEŻ: 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Co polskim filmowcom w duszy gra?
„Imago”
„Imago”

Lena gra postać wzorowaną na własnej matce, Eli Górze, zwanej też Malwiną, jednej z ikon trójmiejskiej sceny alternatywnej w latach 80., która śpiewała m.in. w Pancernych Rowerach i Aptece. To artystka charyzmatyczna, porównywana w tamtych latach do Niny Hagen.

Historia rozpoczyna się w Trójmieście w 1987 roku, a kończy w roku 1989, po pierwszych wolnych wyborach w Polsce. Jej tłem jest buntownicza trójmiejska scena muzyczna końca lat osiemdziesiątych, kulturalny i społeczny fenomen tego okresu oraz zapowiedź rewolucyjnych zmian w Polsce. Ale to także opowieść o więzi matki i córki, o głodzie wolności, seksie oraz medytacji.

Trójmiejskie akcenty na 48. FPFF w Gdyni. „Jedna dusza”

„Jedna dusza” Łukasza Karwowskiego co prawda nie dzieje się na naszym terenie (to opowieść o górniku), ale obok Dawida Ogrodnika gra też Dorota Kolak – nasza gdańska aktorka, która na tym festiwalu w ostatnich latach zbierała niemal same nagrody. W filmie pojawia się także Tomasz Schuchardt.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpoczyna się w poniedziałek, 18 września.

PRZECZYTAJ TEŻ: 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O tych aktorach będzie głośno
„Jedna dusza”
„Jedna dusza”


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama