Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni czas zacząć

Bój o Złote Lwy i Lwiątka, Szapołowska i Szymborska, „Wniebowzięci” i „Dzieje grzechu”, mistrzowie i debiutanci. Tak w skrócie można opisać, co nas czeka na nadchodzącym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek, 18 września.
48. FPFF w Gdyni, konferencja przed festiwalem

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

48. FPFF w Gdyni już 18 września

Święto polskiego kina czas zacząć. Już za kilka dni, konkretnie w poniedziałek, 18 września, w Gdyni rozpocznie się 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych – największy przegląd rodzimego kina, od filmów fabularnych począwszy, poprzez produkcje krótkometrażowe, a na kinie dziecięcym skończywszy. W tym roku będą też przyznawane nie tylko Złote Lwy, ale także Złote Lwiątka dla filmów przeznaczonych dla młodej widowni.

Tradycyjnie już, w Gdyńskim Centrum Filmowym w poniedziałek, 11 września odbyła się konferencja prasowa, na której o festiwalu z dziennikarzami rozmawiali:

  • Joanna Łapińska, nowa dyrektor artystyczna festiwalu,
  • Leszek Kopeć, dyrektor festiwalu
  • oraz Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
PRZECZYTAJ TEŻ: 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Co polskim filmowcom w duszy gra?

Ten festiwal to przede wszystkim emocje konkursowe. W konkursie głównym o Złote Lwy powalczy w tym roku 16 filmów, wybranych spośród prawie 60 nadesłanych. O tę najcenniejszą w polskim światku filmowym statuetkę powalczą zarówno mistrzowie kina, m.in.: Robert Gliński, Dorota Kędzierzawska, Kinga Dębska, Jan Kidawa Błoński czy Jan Holoubek, którzy na swoim koncie mają już festiwalowe statuetki, oraz niedawni absolwenci „filmówek”, debiutanci, jak chociażby Adrian Apanel czy Grzegorz Dębowski.

Niemałe emocje od lat wywołuje też konkurs filmów krótkometrażowych, które czasami są tak dobre, że aż żal, iż są tak krótkie. W tym roku zgłoszono prawie 140 filmów krótkich, z czego do konkursu zakwalifikowano 25 tytułów.

Jest wreszcie konkurs filmów mikrobudżetowych, w którym znalazły się cztery produkcje filmowe.

48. FPFF w Gdyni. Mistrzowska Piątka

Ale nie samym konkursem festiwal żyje. Jak mówi dyrektor artystyczna Joanna Łapińska (pierwsza w historii festiwalu kobieta na tym stanowisku), jest wiele imprez towarzyszących, m.in. Mistrzowska Piątka, o której już pisaliśmy. Ten nowy cykl polega na tym, że pięcioro filmowców opowie o polskich filmach szczególnie dla nich ważnych. Zaproszenie do tegorocznej Piątki przyjęli:

  • Ewa Puszczyńska,
  • Filip Bajon,
  • Agnieszka Smoczyńska,
  • Allan Starski
  • i Jan P. Matuszyński.

O wybranym przez nich filmie będą z nimi i z publicznością rozmawiać m.in. Robert Więckiewicz oraz Xawery Żuławski.

PRZECZYTAJ TEŻ: 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Mistrzowska piątka i inne imprezy
Mistrzowska Piątka

48. FPFF w Gdyni. Wisławie – Grażyna

Wisławie – Grażyna to także jedna z imprez towarzyszących. Wydarzenie artystyczne, a właściwie spektakl z udziałem Grażyny Szapołowskiej, poświęcony Wisławie Szymborskiej w stulecie jej urodzin. Zresztą sama aktorka, ceniona za talent i podziwiana za wygląd, nazywana przez lata polską ikoną seksu, w tym roku też obchodzi specjalny jubileusz – we wtorek, 19 września przypadają jej 70. urodziny.

48. FPFF w Gdyni. Masterclass

Inna niezwykle ciekawa impreza towarzysząca festiwalowi to Masterclass: Allan Starski i Paweł Edelman. Wyjątkowe spotkanie z Allanem Starskim, tegorocznym laureatem Platynowych Lwów, scenografem, który ma na swoim koncie także Oscara, poprowadzi wybitny operator Paweł Edelman. Będzie to pogłębiona rozmowa o filmach, inspiracjach i projektach Starskiego, ilustrowana fragmentami omawianych filmów.

PRZECZYTAJ TEŻ: 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O tych aktorach będzie głośno

48. FPFF w Gdyni. Pokazy pozakonkursowe

Interesująco zapowiadają się dwa pokazy pozakonkursowe.

  • Pierwszy to film „Wniebowzięci” Andrzeja Kondratiuka z Janem Himilsbachem i Zdzisławem Maklakiewiczem.

Film zostanie pokazany z okazji 50-lecia jego premiery. Potem będzie dyskusja.

  • Drugim dziełem, które obejrzymy poza konkursem, są „Dzieje grzechu” Waleriana Borowczyka w setną rocznicę urodzin tego reżysera.

W tym przypadku o filmie po filmie będą rozmawiać kobiety, m.in. Dorota Masłowska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Film Jana Holoubka, nakręcony w iście hollywoodzkim stylu, otworzy gdyński festiwal filmowy

To tylko część festiwalowego programu. Będzie się więc działo.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama