Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdynia: Ulica Unruga zostanie rozbudowana. Zmniejszą się korki?

Firma Strabag rozbuduje ul. Admirała Józefa Unruga na odcinku od estakady Kwiatkowskiego do skrzyżowania z ul. Bosmańską na Obłużu w Gdyni. Miasto na tę inwestycję przeznaczyło ponad 43 mln zł, ale ostatecznie zapłaci mniej, bo kwota zaoferowana przez firmę, która zwyciężyła w przetargu, to prawie 31 mln zł. Ulica m.in. będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, co powinno zmniejszyć korki.
ul. Unruga w Gdyni

Autor: M. Mielewski | ZDiZ w Gdyni

Ulica Admirała Józefa Unruga w Gdyni zostanie rozbudowana

– W postępowaniu przetargowym złożone zostały cztery oferty, po szczegółowej analizie do zrealizowania tej kompleksowej inwestycji wybraliśmy firmę Strabag, której oferta opiewa na kwotę 30 906 019,51 zł – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – Dodam tylko, że na to zadanie przeznaczono 43 503 173,32 zł z budżetu miasta. W efekcie udało nam się zaoszczędzić znaczną kwotę na inne inwestycje.

Rozbudowa obejmie odcinek ul. Unruga od skrzyżowania z ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego do skrzyżowania z ul. Bosmańską. Ulica ma mieć po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku, miejscami zostanie poszerzona do trzech pasów ruchu (pasy do skrętu w lewo/prawo). Skrajny prawy pas w każdym kierunku na wyznaczonym odcinku zostanie przeznaczony do poruszania się pojazdów komunikacji miejskiej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdynia: Zmiany organizacji ruchu na ul. Chwarznieńskiej i Puckiej

Wzdłuż całego odcinka rozbudowywanej ul. Unruga po stronie południowej zaprojektowano chodnik z kostki betonowej oraz ścieżkę rowerową o nawierzchni bitumicznej. Po stronie północnej, na odcinku Kwiatkowskiego-Cechowa, powstanie chodnik z dopuszczeniem ruchu rowerowego, miejscami ze ścieżką rowerową. Dodatkowo wyznaczonych zostanie łącznie 13 miejsc postojowych, w tym 3 dla osób niepełnosprawnych.

W ramach inwestycji zostaną wykonane także budowa i przebudowa: oświetlenia ulicznego, sygnalizacji świetlnej, kanalizacji deszczowej wraz z przykanalikami i wpustami, kanalizacji sanitarnej, wodociągu, gazociągu, kanału technologicznego, sieci teletechnicznej, oraz remont ciepłociągu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdynia: Zmiana organizacji ruchu na ul. Nowowiczlińskiej. Do kiedy będą utrudnienia?
ul. Unruga w Gdyni

Rozbudowa ulicy Unruga w Gdyni. Co się zmieni?

Pełna lista zmian w związku z przebudową ulicy Unruga:

 • dwa pasy ruchu o nawierzchni bitumicznej dla każdego kierunku, miejscami jezdnia poszerzona zostanie do trzech pasów ruchu (rejony skrzyżowań – pasy do skrętu w lewo/prawo), skrajny pas na wybranych odcinkach przeznaczony do poruszania się pojazdów komunikacji miejskiej,
 • wzdłuż całego odcinka po stronie południowej wybudowane zostaną chodnik z kostki betonowej oraz ścieżka rowerowa o nawierzchni bitumicznej,
 • po stronie północnej na odcinku Kwiatkowskiego-Cechowa powstanie chodnik o zmiennej szerokości, z dopuszczeniem ruchu rowerowego,
PRZECZYTAJ TEŻ: Gdynia: Trwa budowa Węzła Karwiny. Mieszkańcy skarżą się na zamknięcie ul. Starodworcowej
 • na północnych wlotach podporządkowanych (z wyjątkiem ul. Cechowej), w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, pojawią się wyniesione przejścia i przejazdy rowerowe. Natomiast na skrzyżowaniu ul. Kwiatkowskiego i Unruga, na wlotach północnym i wschodnim, pojawią się chodniki oraz ścieżki rowerowe wraz z przejściami i przejazdami,
 • na skrzyżowaniu ul. Unruga i Flisaków nie będzie skrętu w lewo z ul. Unruga, z kierunku wschodniego,
 • skrzyżowanie ul. Unruga z ul. Cechową/Szlifierzy zaprojektowano jako czterowlotowe z sygnalizacją świetlną,
 • w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, na każdym wlocie i wylocie zaprojektowano wyniesione przejścia i przejazd rowerowy przez ul. Unruga.

Rozbudowa ulicy Unruga w Gdyni. Wytną drzewa, ale posadzą nowe

Przebudowa drogi została zaprojektowana tak, aby dostosowywać ją do ukształtowania terenu. Niestety, rosną drzewa i krzewy, które kolidują z projektem. Do wycinki przeznaczono 20 drzew, 9 zostanie przesadzonych, a 70 pozostanie w dotychczasowym miejscu. Gdynia zapowiada, że, w ramach rekompensaty, przewidziano nowe nasadzenia:

 • 184 drzewa liściaste,
 • 3 drzewa iglaste,
 • 3053 krzewy liściaste,
 • 366 krzewów iglastych,
 • 702 trawy rabatowe,
 • 2256 bylin
 • i 358 cebul.

Za nasadzenia odpowiada Wydział Inwestycji Urzędu Miasta Gdyni. Cała inwestycja dofinansowana jest z Polskiego Ładu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama