Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Gdynia: Trwa budowa Węzła Karwiny. Mieszkańcy skarżą się na zamknięcie ul. Starodworcowej

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, drogowcy, przebudowujący węzeł Karwiny, zamykają skrzyżowanie ul. Starodworcowej z Wielkopolską. Rodzice dowożący dzieci do SP nr 20 staną w korkach, a ruch zostanie skierowany ul. Wschodnią, przy której nie ma nawet chodników. – Nie wyobrażam sobie, jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku, idącemu tamtędy do szkoły – mówią rodzice.
budowa Węzła Karwiny w Gdyni

Autor: Marcin Mielewski | gdynia.pl

Zmiany w organizacji ruchu na budowie Węzła Karwiny w Gdyni. Ul. Starodworcowa będzie zamknięta

O zmianach w organizacji ruchu na ul. Wielkopolskiej, Starodworcowej i Korzennej poinformował portal gdynia.pl.

  • Od 4 września zostanie zamknięta ul. Starodworcowa przy skrzyżowaniu z ul. Wielkopolską. 
  • Objazdy w kierunku ul. Starodworcowej wyznaczono ulicami Źródło Marii, Orną oraz Maszopów, ewentualnie ul. Radosną. Od strony ul. Starodworcowej objazd poprowadzono przez ul. Wschodnią oraz ul. Źródło Marii.
PRZECZYTAJ TEŻ: Korki na Karwinach w Gdyni! I tak do września

Równocześnie zmienia się trasa pojazdów komunikacji miejskiej. Będą one jeździły ul. Źródło Marii, Orną oraz ul. Maszopów i Wschodnią. Dodatkowy przystanek dla pasażerów komunikacji zbiorowej zaprojektowany został w ciągu ul. Wielkopolskiej – przed skrzyżowaniem z ul. Źródło Marii. Ze względu na zmienioną trasę pojazdów ZKM, w ciągu ul. Maszopów i Wschodniej będzie obowiązywać jeden kierunek ruchu.

zamknięcie ul. Starodworcowej w Gdyni

Drogowcy zamykają także ul. Korzenną na Karwinach, pozostawiając jednak dojazd do budynków przy ul. Korzennej 4 i 6 oraz kościoła pw. św. Jadwigi.

Zmiana organizacji ruchu potrwa ok. 1,5 miesiąca.

PRZECZYTAJ TEŻ: Budowa Węzła Karwiny opóźniona. Happening Gdyńskiego Dialogu

– Jako samorząd, zdajemy sobie sprawę z uciążliwości przedłużającej się budowy Węzła Karwiny, zmęczenia tą sytuacją mieszkańców, a także wprowadzanych zmian organizacji ruchu, generujących zatory i wydłużających powroty do domów. Niestety, jest to niezbędne do zrealizowania całego zadania na tak dużym obszarze – mówi dla gdynia.pl Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – Dołożymy wszelkich starań, aby inwestycja zakończyła się zgodnie z obowiązującym harmonogramem i maksymalnie zminimalizujemy utrudnienia drogowe podczas robót planowanych w najbliższym czasie.

zmiana organizacji ruchu na ul. Korzennej w Gdyni

Ul. Starodowrocowa w Gdyni zamknięta. Co z dojazdem do szkoły podstawowej?

– Mam wrażenie, że testowane są granice naszej cierpliwości – mówi pani Magdalena. – Nie dość, że przez przedłużający się remont ul. Wielkopolskiej nawet po godzinie 20. stoję w półgodzinnym korku, by dojechać z centrum Gdyni do Wielkiego Kacka, to jeszcze od 4 września zamykają ul. Starodworcową, przy której mieści się Szkoła Podstawowa nr 20. Nie można było zrobić tego wcześniej? Dla rodziców, którzy muszą dowozić dzieci do szkoły, oznacza to dodatkowy koszmar drogowy.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Szukam córki. Tydzień temu pojechała na Karwiny”. Będzie protest przed gdyńskim magistratem

– Problem byłby o wiele mniejszy, gdyby ul. Starodworcową zamknięto w czerwcu – uważa Kajetan Lewandowski, mieszkaniec Wielkiego Kacka, ojciec trzech córek . – Udało się przecież wcześniej zamknąć ul. Źródło Marii, dlaczego tak długo zwlekano z ul. Starodworcową?

Agata Grzegorczyk, rzeczniczka prezydenta Gdyni odpowiada, że SP 20 jest szkołą rejonową i większość uczniów do niej uczęszczających mieszka w pobliżu.

Zależy nam, by dzieci jak najrzadziej dojeżdżały do szkoły. A co do terminu zamknięcia ul Starodworcowej, to najpierw robi się główną drogę, potem poszczególne skrzyżowania z dochodzącymi do niej drogami. Tej kolejności nie można zamienić, gdyż trzeba dopasować wysokości, kanalizację itp.

Agata Grzegorczyk / rzeczniczka prezydenta Gdyni

Budowa Węzła Karwiny w Gdyni. Piesi obawiają się o bezpieczeństwo

Mieszkańcy Wielkiego Kacka alarmują też, że obecne remonty drogowe stanowią zagrożenie dla pieszych.

Teraz cały ruch skieruje się na ulicę Wschodnią, przy której nie ma nawet chodników. W czerwcu czy lipcu ruch byłby mniejszy, a teraz znacznie wzrośnie. A przecież dzieci też tamtędy chodzą do szkoły. Jak pomysłodawcy tego rozwiązania wyobrażają sobie bezpieczeństwo uczniów przemykających między samochodami jadącymi w kierunku ulicy Wielkopolskiej?

Kajetan Lewandowski / mieszkaniec Wielkiego Kacka

Nasz rozmówca przypomina, że Wielki Kack nie ma szczęścia do dróg. Większość z nich to tak naprawdę stare płyty budowlane. Równocześnie nie buduje się chodników. Objazd ul. Wschodnią wybrano prawdopodobnie dlatego, że jest ona najmniej zniszczona w okolicy.

Kolejnym dużym problemem jest to, że linia 153 przestanie jeździć przy przystanku PKM Karwiny. Dzieci uczęszczające do szkół ponadpodstawowych przesiadały się tam do autobusów i trolejbusów, by dostać się do pozostałych dzielnic. Teraz będą musiały pieszo chodzić przez rozkopy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdyńscy (bez)radni. Prędzej dojdę, niż dojadę, czyli o co chodzi z korkami w Gdyni

– Nie ma przy tym kompletnie żadnej informacji dla pieszych – alarmuje mieszkaniec Wielkiego Kacka. – Przejście przez ul. Wielkopolską jest bardzo niebezpieczne – długie, szerokie, w tej chwili bez sygnalizacji świetlnej. Nie ma świateł, bo nie ma wyjazdu z ul. Starodworcowej. A tamtędy przechodzą przecież uczniowie do szkoły, rodzice z dziećmi do przedszkola na Karwinach, nie mówiąc już o mieszkańcach Wielkiego Kacka, korzystających ze sklepów po drugiej stronie ulicy. Tradycyjnie cały bałagan najmocniej uderza w pieszych, szczególnie tych z niepełnosprawnościami. Dzieje się to przy milczącej aprobacie eksperta ds. dostępności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka