Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

GeoGdańsk już działa! Znajdziemy tam działki, szkoły, trasy rowerowe

Portal GeoGdańsk zastąpi 20-letni Interaktywny Plan Gdańska. Według miejskich urzędników, nowe narzędzie zrewolucjonizuje dostęp do map i innych informacji, które są niezbędne mieszkańcom.
portal GeoGdańsk

Autor: Dominik Paszliński | UM Gdańsk

GeoGdańsk już działa! Co to za portal?

Portal zapewni mieszkańcom i odwiedzającym Gdańsk dostęp do bardziej zaawansowanych, wszechstronnych map oraz informacji o mieście, a także pozwoli na odkrywanie miasta w zupełnie nowy sposób. GeoGdańsk umożliwi:

 • szybkie przeglądanie map,
 • lokalizowanie ważnych punktów,
 • dostęp do informacji o trasach komunikacji publicznej, parkingach, atrakcjach turystycznych, i wielu innych przydatnych danych.

– Informacja jest tym bardziej cenna, im bardziej aktualna, i myślę, że serwis będzie służył nie tylko miłośnikom Gdańska, którzy szukają ciekawostek o naszym mieście, ale także tym, którzy potrzebują tych informacji do swojej pracy. To nowoczesny i intuicyjny portal, który w skali kraju jest unikalny – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Jedną z jego wartości jest dostosowanie do osób z różnymi potrzebami, zgodne z wymogami ustawy o dostępności, w tym także dostępności cyfrowej. W odróżnieniu od istniejących obecnie serwisów mapowych, GeoGdańsk jest przystosowany do urządzeń mobilnych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Samolot latający nad Gdańskiem wykona cyfrowy obraz miasta

W dotychczasowym Interaktywnym Planie Gdańska dane nie były wprowadzane i aktualizowane na bieżąco, dodatkowo technologia tego systemu „zestarzała się” i podatna była na ataki hakerskie. Co ważniejsze, poprzedniego systemu nie można było dostosować do wymogów ustawy o dostępności cyfrowej, a na telefonach po prostu nie działał.

– Przez ostatnie 4 lata połączyliśmy wszystkie zasoby w jedną bazę i jeden serwis mapowy, po to żeby także w samym urzędzie korzystać z jednych, wspólnych danych, i nie tworzyć ich wielokrotnie – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydent gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Projekt ten będziemy dalej rozwijać. Po konsultacjach społecznych Strategii Programów Rozwoju wiemy, że takie elementy, jak zasoby komunalne, cała polityka energetyczna czy wszystkie kwestie związane z mobilnością, to warstwy, nad którymi będziemy pracować. Docelowo chcemy, by był on łatwą i dostępną dla wszystkich platformą dzielenia się wiedzą o mieście.

GeoGdańsk. Co oferuje serwis?

 • W menu na stronie znajduje się 13 różnych tematów, które można wybrać według własnego zapotrzebowania i podzielić przestrzeń na taką, która nas interesuje.
 • Odtworzonych zostało 900 planów zagospodarowania przestrzennego z ostatnich 20 lat.
 • Znajdziemy tam również informacje o niemal 91 tys. działek w Gdańsku.
PRZECZYTAJ TEŻ: Mapa wycinek w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Mieszkańcy mają obawy, trwają konsultacje

Najważniejsze elementy, które można sprawdzić w systemie, to mapa i rodzaj własności czy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo system daje możliwość sprawdzenia regulacji prawnych dotyczących uchwały krajobrazowej. Znajdziemy tam także:

 • mapę rowerową,
 • szkoły publiczne,
 • jednostki miejskie,
 • oficjalne punkty adresowe, zgodne z oficjalnym rejestrem,
 • działki oraz budynki z ewidencji gruntów i budynków.

Można skorzystać także z informacji o przystankach komunikacji miejskiej, trasach i liniach autobusowych i tramwajowych, granicach dzielnic, strefach parkingowych czy miejskich obiektach sportowych i rekreacyjnych, w tym placach zabaw. Wszystko to z informacją, kto danym terenem czy obiektem zarządza.

PRZECZYTAJ TEŻ: Powstała Interaktywna mapa Pomorskich Tras Rowerowych

Powstanie serwisu to część większego wieloletniego kontraktu na modernizację danych przestrzennych i dostawę technologii. Wartość jego utworzenia to 1 685 100 zł. Wykonawcą jest konsorcjum ESRI Polska i GIAP.

Serwis mapowy jest dostępny pod adresem www.geogdansk.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
GDN 04.05.2024 13:33
Szkoda tylko, że nie działa.

Reklama
Reklama