Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Barwy depresji. Wystawa z okazji Światowego Dnia Walki z Depresją

"Barwy depresji" to tytuł wystawy fotogramów Grzegorza Witta. Wernisaż odbył się w oliwskim Domu Zarazy w Światowy Dzień Walki z Depresją
Barwy depresji. Wystawa z okazji Światowego Dnia Walki z Depresją

Autor: Marcin Nowak i Monika Grzonkowska

Ekspozycja była częścią spotkania poświęconego różnym obliczom depresji. Na spotkanie Stowarzyszenie Stara Oliwa zaprosiło terapeutów, pedagogów, psychologów, którzy opowiedzieli czym depresja jest, jak ją rozpoznać, a także jak wspierać osoby zmagające się z problemem. Swoim doświadczeniem podzieliły się też osoby zmagające się z chorobą.

Temat wywołał ogromne zainteresowanie. 

Autor wydrukowanych na płótnie zdjęć podziękował swojej partnerce, modelce, Ilonie Bonisławskiej, która namówiła go do tego projektu i pozowała do jego prac. Przejmujące obrazy były tłem do rozmów nie tylko o sztuce.

Zraniona dusza

- Najważniejsze jest to, że my jako społeczeństwo zaczynamy o depresji rozmawiać, że dostrzegamy problem, nie ukrywamy tematu - powiedziała Monika Babińska, pedagog. - „Wystarczy piękny uśmiech, by ukryć zranioną duszę i nikt nie zauważy jak bardzo rozbity jesteś w środku” – słowa te wypowiedział Robin Williams, znany aktor, kojarzony głównie z rolami komediowymi, który odebrał sobie życie, bo nie mógł sobie z depresją poradzić. Trzeba pamiętać, że ta choroba ma wiele twarzy, często możemy jej nie rozpoznać, lub nie zdawać sobie sprawy z tego, że stan chorego jest tak poważny. Dlatego przedstawimy tu symptomy, które pojawiają się u osób zmagających się z tą chorobą, te, które powinny być dla bliskich sygnałem, znakiem ostrzegawczym, że dzieje się coś, co wymaga naszej uwagi, reakcji, pomocy.

CZYTAJ TEŻ: Kiedy życie sprawia ból. Światowy Dzień Walki z Depresją

Podczas spotkania przedstawione zostały przyczyny depresji, przykłady incydentów depresyjnych oraz kierunki, jak wspierać osoby zmagające się z chorobą. Zwłaszcza młodych ludzi.

- W tej grupie umiejętność rozpoznawania swoich uczuć oraz nazywanie tego, co czują jest często pierwszym krokiem do rozwiązywania problemów - dodała Monika Babińska. Zwróciła też uwagę, że zaburzenia depresyjne u ludzi młodych łatwo jest przegapić traktując je jako chwilowy spadek nastroju. Tymczasem na depresję chorują coraz młodsze dzieci.

Nie tylko smutek

- Jak dobrze, że fotogramy tu przedstawione mają barwy – powiedziała o prezentowanych na wystawie pracach Magdalena Niewęgłowska, psycholog, seksuolog. - Kiedy oglądam ilustracje, grafiki dotyczące problemu depresji, to one wszystkie są czarno – białe lub szare, a depresja nie jest jednowymiarowa, to nie jest, jak stereotypowo myślimy, jedynie smutek. Prace  Grzegorza Witta to plejada, zarówno kolorów jak i stanów emocjonalnych osób zmagających się z depresją. Bo też u każdego przebieg tej choroby jest zupełnie inny.

Krzyżówka

Przybyli na spotkanie otrzymali krzówkę sprawdzającą wiedzę na temat depresji. Wbrew pozorom, rozwiązać ją nie było prostym zadaniem. Mimo że o tej chorobie mówi się coraz więcej, to - jak się okazuje - takich spotkań jest wciąż za mało.

Muzycznie zilustrowali wieczór Ryszard Stopa (śpiew) i Sebastian Nowakowski (instrumenty klawiszowe).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka