Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Razem na 100-lecie Gdyni. Promocja konsultacji czy kampania wyborcza prezydenta?

Już w środę, 28 lutego na sesji rady Miasta Gdyni radny PO Tadeusz Szemiot zamierza wystąpić o przedstawienie informacji na temat kosztów kampanii 100-lecia obchodów Gdyni, zarzucając Wojciechowi Szczurkowi wykorzystywanie majątku miasta do kampanii wyborczej. Wniosek do prokuratury w tej sprawie skierowała Martyna Regent z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Razem na 100-lecie Gdyni. Promocja konsultacji czy kampania wyborcza prezydenta?

Autor: Martyna Regent

Wojciech Szczurek twarzą 100-lecia Gdyni?

Dwa lata przed setnymi urodzinami Gdyni na miejskich autobusach pojawił się kolaż zdjęć gdynian, w tym także prezydenta Wojciecha Szczurka, zapraszający mieszkańców do udziału w konsultacjach, których celem jest zebranie pomysłów, jak zorganizować miejskie obchody.

Pomysł wzbudził nieufność gdyńskiej opozycji. - Uważamy za podejrzane podejście obecnego prezydenta, który stał się twarzą 100-lecia Gdyni - mówi Łukasz Piesiewicz (Miasto Wspólne), kandydat na radnego koalicji PO i ruchów miejskich w Gdyni.

CZYTAJ TEŻ: Aktywistka o kampanii wyborczej: Nie dajmy robić z siebie idiotów!

O swoich zastrzeżeniach mówiła także w wywiadzie dla "Zawsze Pomorze" Martyna Regent  z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, która uznała pojawienie się podobizny obecnego i kandydującego prezydenta za przykład nadużycia środków publicznych w kampanii wyborczej. I w miniony piątek, 23 lutego zgłosiła to do prokuratury.

Miasto: to korelacja z Budżetem Obywatelskim

Zarzuty odpiera Agata Grzegorczyk, rzeczniczka prezydenta Gdyni.

- Kampania dotycząca konsultacji w sprawie obchodów setnych urodzin miasta jest ściśle skorelowana w czasie z harmonogramem Budżetu Obywatelskiego - wyjaśnia Agata Grzegorczyk. - Projekty można składać od 1 do 29 lutego, a podczas sesji rady miasta bezpośrednio poprzedzającej ten etap BO uchwalono (także głosem kandydata PO), iż pojawi się w puli dodatkowy milion z przeznaczeniem na przygotowanie obchodów. Zapowiedziano także kolejny - na ten sam cel w puli przyszłorocznej. Równocześnie ze startem składania projektów uruchomiona została też strona internetowa gdynia100.pl, poświęcona obchodom i konsultacjom społecznym mającym wskazać jak mieszkańcy Gdyni chcą obchodzić urodziny swojego miasta. Bardzo nam zależy, aby w konsultacjach wzięło udział jak najwięcej gdynian, stąd kampania outdorowa, prowadzona m.in. w komunikacji miejskiej.

Kampania dotycząca konsultacji w sprawie obchodów setnych urodzin miasta jest ściśle skorelowana w czasie z harmonogramem Budżetu Obywatelskiego. Projekty można składać od 1 do 29 lutego, a podczas sesji rady miasta bezpośrednio poprzedzającej ten etap BO uchwalono (także głosem kandydata PO), iż pojawi się w puli dodatkowy milion z przeznaczeniem na przygotowanie obchodów

Agata Grzegorczyk / rzeczniczka prasowa UM w Gdyni

Interwencja radnych w Wydziale Komunikacji?

Argumenty te nie przekonały Tadeusza Szemiota. Radny PO i zarazem kandydat na prezydenta Gdyni zamierza na najbliższej, środowej sesji wystąpić o przedstawienie informacji na temat kosztów kampanii 100-lecia obchodów Gdyni. Chce także, by Wojciech Szczurek  i odparł na zarzuty o wykorzystywanie majątku miasta do swojej kampanii wyborczej.

- Nie wykluczamy, ze będzie konieczna interwencja radnego w Wydziale Komunikacji, który "podzlecał" działania promocyjne kolejnym jednostkom - twierdzi Łukasz Piesiewicz. - Muszą być jakieś ślady zlecenia na oklejenie autobusów miejskich podobizną prezydenta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka