Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

7 kwietnia wybory samorządowe. O czym warto pamiętać?

Obok prezydentów, burmistrzów i wójtów wybierać będziemy też radnych gmin, miast i powiatów oraz Sejmiku Województwa Pomorskiego. Choć zapewne nie wszędzie skończy się na pierwszej turze, to głosowanie w wyborach samorządowych 7 kwietnia 2024 roku, w olbrzymim stopniu, na kolejne 4 lata „umebluje” naszą rzeczywistość polityczną na najbliższym, lokalnym poziomie. Sprawdziliśmy, na co warto zwrócić uwagę i o czym pamiętać.

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Wybory 2024.Kiedy głosowanie?

Głosowanie odbędzie się 7 kwietnia 2024 roku między godziną 7 rano a 21.

Kogo wybieramy?

  • wójtów, burmistrzów i prezydentów miast,
  • radnych rad gmin, powiatów i miast,
  • radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego

Kto może zagłosować w gminie, w której mieszka?

Jeśli masz adres zameldowania (tzw. meldunek), pod którym jednocześnie mieszkasz, nie musisz robić nic dodatkowo. Automatycznie jesteś na liście wyborców właściwej dla swojego adresu.

Jeśli masz adres zameldowania w jednej gminie, ale faktycznie mieszkasz w innej i chcesz w niej zagłosować, zgłoś z wyprzedzeniem wniosek o dopisanie do listy wyborców na stronie gov.pl (TUTAJ) lub w urzędzie gminy, w której chcesz zagłosować.

Jeśli w ogóle nie posiadasz adresu zameldowania, ale mieszkasz wdanej gminie, również nie znajdziesz się automatycznie na liście wyborców. Wtedy zgłoś z wyprzedzeniem wniosek o dopisanie do listy wyborców na stronie gov.pl lub w urzędzie gminy, w której chcesz głosować.

Zaświadczenie do głosowania? Nie tym razem

Co bardzo ważne, w przypadku wyborów samorządowych, nie można oddać głosu w innym miejscu. Nie można zatem pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania oraz złożyć wniosku o jednorazową zmianę miejsca głosowania.

Do dnia 25 marca 2024 roku wyborcy niepełnosprawni mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego - w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a - oraz ci wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Można to zrobić tutaj. Tego samego dnia upływa termin na zgłaszanie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski.

CZYTAJ TEŻ: Trójmiasto: Bezpłatna komunikacja miejska na wybory samorządowe

Z kolei do 29 marca 2024 r. możliwe jest składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Jak zagłosować? Ile dostaniemy kart?

Adres swojego obwodu (obwodowej komisji wyborczej) możesz sprawdzić TUTAJ

W dniu 7 kwietnia 2024 r. po pojawieniu się w swoim obwodzie wyborczym, należy okazać członkom komisji dokument - dowód osobisty lub paszport albo dowód osobisty w aplikacji mObywatel, pozwalający potwierdzić tożsamość.

W I turze większość uprawnionych do głosowania otrzyma 4 karty do głosowania, zawierające listę: kandydatów do rady gminy, kandydatów do rady powiatu; kandydatów do sejmiku województwa oraz kandydatów na wójta/burmistrza/prezydenta miasta. Mieszkańcy miast na prawach powiatu – takich jak np. Gdańsk czy Tczew otrzymają 3 karty (bez osobnej listy do rady powiatu).

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Głosowanie z zasady jest tajne. Akt oddania głosu polega na postawieniu na karcie do głosowania znaku „x” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Nieważne są głosy, w których „x” nie zostanie postawiony w żadnej kratce oraz te, na których krzyżyk zostanie postawiony w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata.

Szczególna sytuacja ma miejsce tam, gdzie w wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta startuje tylko jeden kandydat – wówczas na odpowiedniej karcie wyborcy stawiają znak przy kratce „za” lub „przeciw”.

Cisza wyborcza

Kampania wyborcza w wyborach samorządowych 2024 r. kończy się z godziną 24. w piątek 5 kwietnia. Później następuje, trwająca do zakończenia niedzielnego głosowania cisza wyborcza, a więc czas w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek rodzaj agitacji politycznej.

II tura wyborów samorządowych 2024

Druga tura wyborów samorządowych zaplanowana została na 21 kwietnia 2024 roku. Odbędzie się jednak wyłącznie tam, gdzie żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta nie uzyska ponad 50 procent ważnych głosów

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama